Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

„Historia LEGO”. Opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie [RECENZJA]

Klocki LEGO. Czy trzeba mówić coś więcej? Wątpię, żeby znalazła się osoba, która nigdy o tej zabawce nie słyszała. Spotkał się z nią praktycznie każdy z nas. Założę się, że nie jedno z was ma na półkach zestawy tej legendarnej firmy. Czy zastanawialiście się, kiedy jaka jest historia lego? Kto je stworzył, skąd się wzięły i jak bogata historia się za nimi kryje? Na to i wiele innych pytań odpowie właśnie ta biografia. Biografia najsłynniejszej duńskiej rodziny na świecie i jej równie sławnej firmy.

Rodzinna tradycja

„Historia Lego” jest książką, która opowiada o trzech pokoleniach rodziny Christiansenów. Rodziny, która od ponad 90 lat tworzy i kontynuuje dziedzictwo jednej z najbardziej rozpoznawalnych zabawek na świecie.  Książka została napisana przez Jensa Andersena, wybitnego duńskiego biografa i dziennikarza, który, pisząc swoje dzieło, postanowił skupić się nie tylko na historii samej zabawki, ale na osobach kryjącymi się za sukcesem legendarnych klocków. Sprawia to, że książka ta jest opowieścią o rodzinie, która za wszelką cenę walczyła o możliwość zabawy dla osób w każdym wieku.

Najsłynniejsza stolarnia na świecie

Opowieść ta rozpoczyna się ponad 90 lat temu, kiedy to skromny stolarz Oleg Kirk Christiansen założył swoją firmę stolarską. Autor, razem z wnukiem założyciela firmy, Klejdem Kristiansenem, przytaczają nam masę szczegółów i najwierniejszą wersję wydarzeń całej historii. Chronologiczny sposób opowiadania pozwala nam poznać model biznesowy firmy i zrozumieć jak to się stało, że produkcja drewnianych kaczek ewoluowała do produkcji tysięcy zestawów o niemal każdej możliwej tematyce.

Gratka dla fanów lego

W książce, oprócz samej historii firmy i jej rodziny, znajdziemy również sporo innych informacji dotyczących tego klockowego imperium. Znajdują się w niej m.in. informacje na temat zestawów będących największymi sukcesami i porażkami finansowymi. Odkryjemy historię miejscowości Billund, samego serca świata lego, jak i poznamy wiele innych ciekawostek zabawki, którą zna każdy z nas.

Historia pełna niepowodzeń

To, co zaskoczyło mnie najbardziej podczas lektury, to fakt, jak wielkim wyzwaniem było doprowadzenie firmy do stanu, w jakim znamy ją dzisiaj. Pożary, kryzys gospodarczy, problemy finansowe czy śmierci członków rodziny. Nawet nie wiecie, jak wiele razy było blisko do tego, żeby LEGO przestało istnieć. Sprawia to, że książka ta jest pozycją niezwykle motywującą i ciepłą. Jest to historia o poświęceniu, rodzinie, wytrwałości, miłości do zabawy i dążeniu do wyznaczonych celów. Pozycja ta jest obowiązkowa dla fanów klocków LEGO.  Polecam ją również tym, którym nie było wcześniej po drodze z tą zabawką.

Wydanie

Co do jakości samego wydania. Historia LEGO została wydana w twardej oprawie na wysokościowym papierze. W książce pojawia się spora ilość ilustracji i zdjęć, które obrazują nam chronologię zdarzeń i tego, o czym czytamy.

Jeśli interesują was nasze inne recenzje książek, to znajdziecie je tutaj.

[RECENZJA SPONSOROWANA. Książkę do recenzji otrzymaliśmy od wydawnictwa W.A.B za co bardzo dziękujemy, a samą książkę znajdziecie na stronie wydawnictwa]

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Picture of Szymon Dędek

Szymon Dędek

Student kulturoznawstwa z zapałem do wszystkiego co związane z popkulturą. Nałogowo pochłania filmy, seriale, gry, książki i komiksy, a w szczególności te z uniwersum Star Wars. Hobbystycznie zdobywa osiągnięcia w grach gdzie może się pochwalić niemałymi wynikami. Od 10 lat czynny członek Związku Harcerstwa Polskiego.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy