Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

„Niekończąca się opowieść” – studia walczą o prawa do klasycznej historii fantasy

Jak podaje magazyn Deadline, toczy się bitwa o prawa do zrealizowania nowej ekranizacji książki „Niekończąca się opowieść” (a w zasadzie: „Niekończąca się historia”), klasycznej powieści fantasy Michaela Endego. Zainteresowanie powieścią ma mieć związek ze wzrostem popularności gatunku fantasy na małym ekranie w ostatnich latach i sukcesem takich seriali jak „Wiedźmin”, „Ród Smoka” czy „Władca Pierścieni: Pierścienie władzy”. Projekt byłby rebootem i nową interpretacją książki, niepowiązaną w żaden sposób z poprzednią RFNowską ekranizacją, którą w 1984 zrealizował Wolfgang Peterson.

Kto zrealizuje nową „Niekończąca się opowieść?”

Zdaniem Andreasa Wisemana z Deadline, bitwę o prawa toczą przede wszystkim giganci streamingu, czyli najpewniej Netflix oraz Amazon Studios. Lecz nie tylko oni są zainteresowani „Niekończącą się opowieścią” – wielomilionowe oferty zlożyli podobno również przedstawiciele studiów filmowych, którzy – w przeciwieństwie do Netfliksa czy Amazona – zainteresowani są nie serializacją, a wysokobudżetowym projektem filmowym. Prawa w tym momencie należą do spadkobierców Endego reprezentowanych przez niemiecka agencja AVA, jej przedstawiciele odmówili jednak komentarza w sprawie. Nie jest to pierwsza próba zrealizowania współczesnej wersji „Niekończącej…” – przed dekadą z podobnym zamiarem nosiło się Warner Bros, ostatecznie jednak studiu nie udało się nabyć praw autorskich do dzieła. Co ciekawe – w tamtym czasie z Warner Bros współpracowało m.in. studio produkcyjne Kathleen Kennedy, która w obecnej chwili jest głównym producentem kinowego uniwersum Gwiezdnych Wojen Disneya. To właśnie Kathleen podzieliła się w 2011 roku informacją o zaprzestaniu prac nad rebootem „The NeverEnding Story”.

Jeśli rozmowy faktycznie toczą się tak gorliwie, jak przekonuje Wiseman, to prawdopodobnie w najbliższej przyszłości poznamy więcej szczegółów o nowej ekranizacji. „Niekończąca się opowieść” z 1984 – mimo kultowego statusu – nie spodobała się za bardzo samemu autorowi, który nazwał film „melodramatem pełnym ogromnych ilości kiczu, komercji, plastiku i pluszu”. Film został również umiarkowane przyjęty przez widzów w swoim czasie, ale nie przeszkodziło mu to w staniu się jednym z klasyków familijnego kina fantasy.

Kadr z „Niekończącej się opowieści” (1984) w reżyserii Wolfganga Petersona.

„Niekończąca się historia” – o czym jest powieść?

Jedenastoletni Bastian żyje w świecie książek, starając się zapomnieć o szkolnych prześladowcach. Pewnego dnia kradnie z antykwariatu „Niekończącą się historię” i na szkolnym strychu zatapia się w lekturze. Baśniowy świat Fantazjany pochłania go bez reszty. Magicznej krainie grozi zagłada, a ku swojemu zdumieniu Bastian przekonuje się, że tylko on może ją uratować. Jak to możliwe?

Powyższy opis pochodzi od wydawnictwa Mamania, które w ubiegłym roku wydało w Polsce wznowienie klasyka Endego.

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Picture of Robert Solski

Robert Solski

Student czwartego roku polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i eskapista, który tak samo jak filmy pożera książki, a ostatnio też coraz częściej gra – i wirtualnie, i planoszowo. Stara się oglądać jak najwięcej kina niezależnego, usilnie jednak przeszkadza mu w tym słabość do blockbusterów i seriali. Lubi pisać o wszystkim, co go otacza – zwłaszcza o popkulturze.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy