Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

„Orzeł. Ostatni patrol”. Premiera filmu o najsłynniejszym polskim okręcie ogłoszona

Film Jacka BławutaOrzeł. Ostatni Patrol, ma przedstawiać owianą tajemnicą historię ostatniej misji polskiego statku podwodnego ORP „Orzeł”. Produkcja pojawi się na ekranach kin 14 października 2022 roku. Zwiastun filmu zapowiada tajną misję, którą przeprowadzono na okręcie. Na jego pokładzie jest 63 ludzi, którymi targają różne emocje, a to wszystko odbywa się w największych, wodnych głębinach.

Niezbadana tajemnica polskiego okrętu

Legendarny okręt i młoda, odważna załoga, chluba polskiej marynarki wojennej – do dziś nie wiadomo, jaki spotkał ich los. Historia zaginięcia „Orła” od ponad osiemdziesięciu lat rozpala wyobraźnię miłośników historii, a teraz również – filmowców. Specjalne ekipy badawcze do tej pory poszukują wraku okrętu i póki pozostaje on na dnie morza, nie ma żadnych faktów wskazujących na przyczynę zatonięcia. Scenariusz filmu oparto na znanych już faktach, jak i zupełnie nowych dokumentach na temat możliwych losów polskiego okrętu.

Przygotowanie wiernej rekonstrukcji wnętrza ORP „Orzeł” zajęło ponad rok. W jego stworzeniu wzięli udział historycy, konsultanci oraz osoby, które służyły na bliźniaczym okręcie ORP „Sęp”. Dzięki użyciu nowoczesnej technologii modułowej oraz zastosowaniu specjalnej platformy hydraulicznej, udało się wiernie odwzorować zachowanie okrętu podczas wynurzeń, zanurzeń oraz w czasie wybuchów bomb głębinowych. Zdjęcia na Bałtyku zrealizowano przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej i udziale jednostek z 3. Flotylli Okrętów i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Plakat "Orzeł. Ostatni Patrol"

Za reżyserię filmu odpowiada Jacek Bławut – zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za „Wirtualną wojnę” oraz Srebrnych Lwów na Festiwalu Filmowym w Gdyni za „Jeszcze nie wieczór”. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska. W gwiazdorskiej obsadzie wystąpili: Mateusz Kościukiewicz, Rafał Zawierucha, Adam Woronowicz, Tomasz Ziętek, Antoni Pawlicki, Tomasz Schuchardt, Filip Pławiak, Tomasz Włosok i wielu innych.

Opis fabuły filmu Orzeł. Ostatni patrol

Jest rok 1940. Gdy na plażach Dunkierki trwa gorączkowa ewakuacja alianckich żołnierzy, pod powierzchnią morza sunie supernowoczesny polski okręt podwodny ORP „Orzeł”. Doskonale wyszkolona załoga ma na swoim koncie spektakularne sukcesy, w tym brawurową ucieczkę z Tallina i zatopienie niemieckiego transportowca „Rio De Janeiro”. Teraz staje przed tajemniczą i niebezpieczną misją, w trakcie której będzie musiała zmierzyć się z zagrożeniem w postaci min podwodnych, bomb głębinowych, wrogich okrętów i patrolujących teren samolotów. Jednak największym problemem staje się coraz bardziej napięta atmosfera na pokładzie. To co wydarzy się w kolejnych dniach przejdzie do historii i napisze legendę najsłynniejszego z polskich okrętów.

Premiera filmu odbędzie się 14 października 2022 roku w polskich kinach.

 

 

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Picture of Dawid Micał

Dawid Micał

Młody żurnalista z Rzeszowa. Redaktor naczelny studenckiego magazynu Nowy Akapit. Uwielbia oglądać postmodernistyczne, fantastyczne oraz polskie kino. Natomiast jego ulubione uniwersum to Star Wars. Interesuje się filmoznawstwem, czytaniem biografii oraz historią. W wolnej chwili lubi oglądać każdy sport. Dlatego tworzy podcast „Rozmowy Na Pół Gwizdka”, który możecie znaleźć na Spotify.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy