Kiedy 3 czerwca 2021 na platformie YouTube pojawił się pierwszy odcinek „Podcastexu”, który opowiadał o Edycie Górniak, pewnie żaden z twórców audycji nie sądził, jak bardzo rozwinie się ich projekt. Na początku były to około jednogodzinne epizody, które przedstawiały popkulturę lat dziewięćdziesiątych. Jednak z czasem „Podcastex” wyewoluował, odcinki stawały się coraz dłuższe, a ich tematyka zaczęła dotyczyć również pierwszej dekady XXI wieku. Jedna rzecz pozostała bez zmian – prowadzący: Bartosz Przybyszewski i Mateusz Witkowski, którzy z wrodzonym wdziękiem, bezlitośnie opisują minioną rzeczywistość. Na fali sukcesów podcastu, rok temu do księgarni trafiła książka „Podcastex. Polskie milenium. Co zapamiętaliśmy z lat 1999-2005”. Jako fan audycji, postanowiłem przyjrzeć się dokładnie tej pozycji. 

„Kiedyś to było…”

Książka podzielona jest na kilka rozdziałów: telewizja, wydarzenia i afery, polityka, muzyka, społeczeństwo, kino, technologia, sport, internet i gry video, literatura.  W każdym z nich omówione zostało kilka najważniejszych postaci/wydarzeń z okresu 1999-2005. Jak na samym wstępie zauważają dziennikarze, wszystko zostało podane surowej selekcji. Znajdziemy tu m.in. kontrowersyjnego Big Brothera, aferę Rywina, historię zespołu Ich Troję, Emanuela Olisadebe jako zbawiciela polskiej reprezentacji w piłce nożnej, „Małyszomanię” i wiele innych tematów, wokół których kręciło się życie Polaków na przełomie tysiącleci. Dla jednych lektura książki może być podróżą do czasu młodości, dzieciństwa, dla innych będzie stanowiła możliwość uzmysłowienia sobie rzeczywistości sprzed dwóch dekad. 

Podcastex – wiedza i szydera 

Książka oferuje formę,  z której dobrze znani są autorzy Podcastexu. Mam na myśli połączenie olbrzymiej wiedzy (poprzedzonej dokładnym researchem) z ciętym, często mocno niewyparzonym językiem. Przykładowo Kuba Wojewódzki na pewno nie byłby zadowolony z tego, w jaki sposób został opisany przez Przybyszewskiego i Witkowskiego. Każdy podejmowany w książce temat może być wstępem lub uzupełniam podcastowej audycji. Jeśli lubicie ten rodzaj humoru, który autorzy Podcastexu serwują nam, co czwartek, to na pewno nie będziecie zawiedzeni. Panowie dobrze wiedzą, kiedy trzeba podejść do tematu na poważnie (chociażby sprawa udziału Polski w wojnie w Iraku), ale jeśli mają ochotę po kimś ostro „pojechać” i go wyśmiać, robią to bez żadnych ogródek.  Do oceny czytelnika należy, czy słusznie, czy nie?

Bartosz Przybyszewski i Mateusz Witkowski – autorzy „Podcastexu”. Zródło: https://www.youtube.com/@Podcastex

Polskie milenium – nostalgia i radość 

Książka Przybyszewskiego i Witkowskiego może budzić dwa odczucia. Pierwsze, to pewien rodzaj nostalgii za dawnymi, wydaje się beztroskimi na pozór czasami Autorzy opisują okres, gdy byli nastolatkami i ich perspektywa na wiele spraw była zdecydowanie inna, bardziej beztroska. Z drugiej strony świadomość, jak naprawdę wyglądała ówczesna rzeczywistość przynosi pewny rodzaj ulgi, że to polskie milenium jest już reliktem przeszłości. Polska przez te dwie dekady rozwinęła się w wielu kierunkach i płaszczyznach, otworzyła na Europę i świat.  Szczególnie rozdziały: polityka i społeczeństwo idealnie odwzorowują przeobrażenie, jakie miały miejsce przez te wszystkie lata. 

„Podcastex. Polskie milenium. Co zapamiętaliśmy z lat 1999-2005” to bardzo ciekawa lektura, dzięki niej choć na chwilę możemy przenieść się do czasów, które z dzisiejszej perspektywy wyglądają, trochę jak ,,z ery kamienia łupanego”. Możemy się też przekonać: Co naprawdę zapamiętaliśmy z tamtej „epoki”?

Książkę do recenzji otrzymaliśmy od wydawnictwa W.A.B., za co serdecznie dziękujemy

Czytaj także: Sabrina Carpenter: seksualizacja czy manifestacja siły? [FELIETON]

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments