Nikt z nas nie chciałby wrócić do polityki z drugiej połowy XX wieku w Polsce, jednak nie możemy odmówić, że był to czas, na który wielu widzów, zwłaszcza tych starszych, wciąż patrzy z niekłamaną nostalgią. Nic więc dziwnego, że po latach, kiedy polska kultura była wypełniona poważną, tematyką wojenną, a zwłaszcza opowiadająca o heroicznej walce Polaków w II Wojnie Światowej, nadszedł czas na przypomnienie i odświeżenie lżejszych historii opowiadanych nam w czasach PRL-u.

W ostatnich latach w kinach mogliśmy zobaczyć co się stało z bohaterami kultowego „Kogla-mogla” w najnowszej odsłonie z 2019 roku, pt.: „Miszmasz, czyli kogel-mogel 3” w reżyserii Kordiana Piwowarskiego i choć opinie były mocno podzielone zapowiedziana jest kolejna część, w której Kasia (w tej roli Katarzyna Błęcka-Kolska) opowie kolejny rozdział swojej oryginalnej rodzinki.

Wkrótce na ekrany polskich kin oraz telewizji (a może raczej streamingu) powrócą także takie tytuły jak: stworzony przez Netflixa „Znachor” czy wyreżyserowani przez Artura Żmijewskiego – „Sami Swoi”. Pierwszy opowie nam na nowo historię genialnego lekarza, w którego tym razem wcieli się Leszek Lichota, a w nowym wydaniu przygód Kargula i Pawlaka zajrzymy „do sieni” i sprawdzimy od czego tak naprawdę zaczął się słynny konflikt. Role po Władysławie Hańczy i Wacławie Kowalskim przejmą Karol Dziuba oraz Adam Bobik.

Znachor
Leszek Lichota, „Znachor”, Netflix.

Także w świecie teatrów powrócono pamięcią do tytułów uwielbianych w tamtym okresie. Teatr Syrena postawił na przedstawienie na deskach swojego teatru kultowe komiksy: „Kajko i Kokosz” oraz „Kapitan Żbik i żółty saturator”. Tego drugiego niestety nie możemy już zobaczyć na ulicy Litewskiej, ale pierwszy wciąż znajduje się w repertuarze.

Najbliżej nas jest jednak premiera musicalu bazowanego na serialu „Czterdziestolatek”! Już w tym tygodniu na scenę warszawskiego teatru Rampa wkroczy pewnym krokiem sam inżynier Karwowski i otworzy nowy sezon stołecznego teatru, który tak opisuje swój nowy tytuł:

„40-LATEK – warszawski musical” w reżyserii Joanny Drozdy, która stworzyła także scenariusz, na podstawie serialu Jerzego Gruzy i Krzysztofa Teodora Toeplitza. Porwiemy widzów maluchem do Warszawy lat 70. i mieszkania państwa Karwowskich, w którym – mimo braku Internetu – tętni życie rodzinne a każdy dzień przynosi nowe przygody. […] W roli Inżyniera Karwowskiego zobaczymy, Marcina Januszkiewicza oraz Modesta Rucińskiego. Madzię Karwowską zagra Anna Mierzwa a Maliniaka – Krzysztof Godlewski.  […] Zapraszamy Państwa na wycieczkę maluchem do czasów sąsiedztwa, pożyczanych szklanek cukru, nawoływań na obiad niosących się między blokami i życia toczącego się wokół trzepaka. Do czasów, w których ani dźwięk telefonu, ani dzwonek do drzwi nie budziły w nas obawy. Budziły ciekawość.

Premiera spektaklu już 15 września w teatrze Rampa. Co sądzicie o powrocie do ery popkulturowego PRL-u? Zapowiada się intrygująco! Miejmy jednak nadzieję, że wszystkie te produkcje pokażą nam coś więcej aniżeli sentymentalną podróż przez topowe polskie produkcje zeszłego tysiąclecia.

Plakat
Plakat musicalu „40-latek – Warszawski musical”

Przeczytaj także: The Rolling Stones zapowiada nową płytę. Singiel „Angry” zachwycił fanów

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments