Już 29 listopada rozpocznie się 19. edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA! Tegoroczna odsłona potrwa do 4 grudnia, a jej hasło „African Gaze: Queer” zapowiada kino eksplorujące wielowarstwowe i złożone tożsamości czarnej oraz afrykańskiej społeczności queer.
W tym roku pokazy odbywać się będą w Kinie Atlantic, Kinie Wisła, Kinie Amondo oraz w Państwowym Muzeum Etnograficznym. W programie 19. edycji Afrykamery zaprezentowane zostaną 32 filmy, w tym pełnometrażowe fabuły, dokumenty oraz filmy krótkometrażowe. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami i panele dyskusyjne.
Jakich filmów nie można przegapić podczas tegorocznej edycji „AfryKamery”?
„Wykluczeni”, reż. Edson Da Conceicao
Rodzina uciekająca przed politycznym chaosem w Ghanie, wywołanym przez ujawnienie korupcji przez Samuela, próbuje znaleźć spokój w Holandii. Po tygodniach spędzonych w ośrodku dla imigrantów otrzymują wreszcie własne miejsce – ale czy to na pewno bezpieczna przystań? Gęsta, pełna napięcia atmosfera narasta z każdą sceną, prowadząc bohaterów i widzów na krawędź szaleństwa. To przerażająca historia o życiu w cieniu dyskryminacji, gdzie samą grozą staje się codzienna walka o przetrwanie.
„Kanaval”, reż. Henri Parado
Rico wraz z matką mieszka w małym portowym miasteczku na wybrzeżu Haiti. Podczas corocznych obchodów karnawału, pomimo ostrzeżeń matki o niebezpieczeństwach, wymyka się nocą, by zobaczyć na własne oczy legendy, które ożywają w maskach i kostiumach uczestników zabawy. Wszystko wydaje się pełne magii i fascynujące, aż do momentu, gdy chłopiec wraca do domu i zastaje swoją ukochaną matkę w trakcie napaści.
„Dakan”, reż. Mohamed Camara
Manga i Sori, dwaj młodzi mężczyźni kochają zakazaną miłością. Rodzice obu chłopców ostrzegają ich przed związkiem, a ci decydują się nie spotykać. Obaj zaczynają chorować, choć rodziny próbują „leczyć” homoseksualizm synów i choć każdy z nich podejmuje próbę stworzenia trwałego związku z kobietą. Ostatecznie Manga i Sori odnajdują się ponownie i akceptują swoją miłość jako przeznaczenie.
Pierwszy pełnometrażowy film poruszający temat homoseksualizmu w Afryce sub-Saharan Africa. To współczesna afrykańska reinterpretacja ponadczasowego konfliktu między miłością a społecznymi konwenansami, znanego z historii Romea i Julii.
„Jak zostałam perliczką”, reż. Rungano Nyoni
Shula znajduje na pustej drodze ciało wujka. Podczas ceremonii pogrzebowej, na wierch wychodzą niewygodne rodzinne sekrety. Produkcja ze studia A24, film otrzymał nagrodę za reżyserię podczas MFF w Cannes w ramach sekcji Un Certain Regard.
„Arbuziarka”, reż. Cheryl Dunye
Cheryl pracuje w wypożyczalni video, a w czasie wolnym kręci filmy. Jej najnowszy dokument poświęcony jest Fae Richards zwanej Watermelon Woman, zapomnianej aktorce z lat 30-tych XX wieku, grającej głównie role „mamki”. Cheryl odkrywa kolejne sekrety z życia legendy.
Nie tylko kino!
AfryKamera to nie tylko festiwal filmowy, ale również wyjątkowe przedsięwzięcie kulturalne pozwalające zanurzyć się w afrykańską kulturę. Poza pokazami kinowymi odbędą się inne wydarzenia towarzyszące takie jak:
AfryKiki Balrom – 30 listopada w Państwowym Muzeum Etnograficznym odbędzie się impreza, która skoncentruje się na kulturze ballroomu, tworząc przestrzeń do celebracji czarnej queerowej tożsamości.
AFreaks – 30 listopada w Klubie Jasna 1 odbędzie się trzecia edycja wydarzenia muzycznego, promującego afrykańską scenę elektroniczną i eksperymentalną.
Multidyscyplinarna wystawa „I Didn’t Come From Outer Space. I Came From The Future” – pod kuratelą kenijskiej artystki Amy N. Muhoro – 1-6 grudnia w Kinie Amondo.
19 edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich Afrykanera potrwa do 4 grudnia! Więcej informacji znajdziecie na stronie festiwalu na Facebooku.