Wydawnictwo Gamebook przygotowało prawdziwą gratkę dla polskich miłośników gier przygodowych i nie tylko. „Almanach: Gry przygodowe Point and Click” to obszerna, licząca ponad 600 stron publikacja, która – jak sam tytuł wskazuje – koncentruje się na tematyce gier z gatunku „wskaż i kliknij”. Starannie przygotowane, kolekcjonerskie wydanie pozwala prześledzić historię gatunku point and click od samego jej początku i boomu gatunkowego w 1986, aż po czasy najnowsze, gdzie przygodówki – głównie dzięki scenie niezależnej – zdają się przeżywać nową młodość.
Książka rozpoczyna się obszernym wprowadzeniem do korzeni i fenomenu gatunku (w którym nie zabrakło ustępów m.in. o rewolucyjnych dla gatunku produkcjach LucasArts, takich jak „Maniac Mansion” czy „Secret of Monkey Island”), po czym przechodzi do charakterystyki i przybliżenia aż 178 znamiennych dla gatunku point and click tytułów. Ponad 600 wielkoformatowego tekstu wypełnionych jest wysokiej jakości screenami, dzięki czemu możemy bliżej przyjrzeć się każdemu z omawianych tytułów, oraz dużą ilością ekskluzywnych wywiadów z twórcami czy przedstawicielami branży. Wśród zawartych w „Almanachu” pozycji znalazły się tak kultowe gry jak „Blade Runner” od Westwood Studios (do tej pory uznawany za najwierniejszą oryginałowi adaptację powieści Philipa K. Dicka), „Indiana Jones and the Fate of Atlantis” (bezsprzecznie najlepsza gra z udziałem słynnego archeologa), serie „Syberia” i „Leisure Suit Larry” i wiele, wiele więcej.
Publikacja jest polską edycją książki „The Art of Point-and-Click Adventure Games” wydanej oryginalnie przez Bitmap Books. Edycja Gamebooka została względem pierwowzoru wzbogacona jednak o kontekst polski, dzięki czemu, poza globalnym przekrojem gatunkowym, nie zabrakło w niej również wywiadów z rodzimego podwórka, które z twórcami gier przygodowych przeprowadzili m.in. dziennikarze popkulturowi Tomasz Mochocki, Tomasz Orłowski i Zbigniew Jankowski. Wśród zaproszonych gości, którym oddano głos znaleźli się z kolei Adrian Chmielarz („The Vanishing of Ethan Carter”), Roland Pantoła („Schizm. Prawdziwe wyzwanie”) czy Maciej Miąsik („Fire Fight”). Wśród tekstów polskich autorów znalazł się również wstęp Marcina „Borka” Borkowskiego, redaktora naczelnego miesięcznika Top Secret oraz laureata Paszportu Polityki za eksperymentalny „Pendrive znaleziony w trawie”. Marcin Borkowski wprowadzi czytelników w rozdział poświęcony polskim grom, które stanowią cenną cegiełkę dla globalnego fenomenu przygodówek. Z kolei historię gatunku polskich przygodówek gościnnie przesdstawi Bartłomiej Kluska, autor innej książki Gamebook, „Legendy gier video”.
Nad redakcją książki pracował doświadczony zespół w składzie Zbigniew Jankowski, Tomasz Orłowski, Przemysław Wańtuchowicz i Maciej Żbik. „Almanach: Gry przygodowe Point and Click” dostępne jest do kupna wyłącznie na stronie wydawcy, którą znajdziecie pod linkiem. Na oficjalnej stronie książki znajdziecie również darmowy fragment.
Lucas Arts nie miał nic nigdy wspólnego z grą Blade Runner. Kolejne blogerskie wypociny gdzie autor nie ma pojęcia o czym pisze
Hej, masz rację – dzięki za zwrócenie uwagi na pomyłkę! Przykro mi, że tak negatywnie podchodzisz do całego tekstu i mojej osoby przez jeden błąd, ale bardzo doceniam czujność i factchecking.