Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

„Chłopi” polskim kandydatem do Oscara 2024!

W siedzibie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowego odbyła się dziś konferencja prasowa, w trakcie której ogłoszono polskiego kandydata do 96. Nagród 96. Nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej. Polskim kandydatem do Oscara 2024 w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy oficjalnie został animowany obraz „Chłopi” w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmanów. „Chłopi” prezentowali byli w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto oraz w na festiwalu w Gdyni, gdzie mimo braku zdobycia głównych nagród spotkali się z gorącym przyjęciem publiczności.

Wybór ten nie jest żadnym zaskoczeniem – animacja twórców „Twojego Vincenta” oparta na kultową powieść Władysława Reymonta zachwyca festiwalową publikę, podczas gdy jej główny konkurent – „Zielona granica” – mimo międzynarodowego sukcesu wzbudza ogromne kontrowersje w sferze publicznej. Nic więc dziwnego, że komisja PISF pod kierownictwem Radosława Śmigulskiego zdecydowała się wybrać film bezpieczniejszy i będący współczesną interpretacją kultowego tekstu literackiego. „Chłopi” opowiadają historię losy rodziny Borynów, która rozgrywa się na tle zmieniających się pór roku w dziewiętnastowiecznej wsi Lipce. Harmonię w małej społeczności burzy pojawienie się Jagny – pięknej i tajemniczej młodej kobiety, która usiłuje wydostać się z sieci konwenansów, jakimi rządzą się polskie wsie schyłku wieku. Animacja, podobnie jak „Twój Vincent”, składa się w wprawionych ruch obrazów namalowanych wcześniej farbą olejną na płótnie. Inspiracją dla realizatorów było przede wszystkim charakterystyczne, impresjonistyczne malarstwo okresu Młodej Polski. W obsadzie głosowej „Chłopów” udział wzięli m.in. Mirosław Baka, Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk, Maciej Musiał, Julia Wieniawa oraz Ewa Kasprzyk, który użyczyli również swoich wizerunków na rzecz realizacji obrazu.

Polska premiera filmu „Chłopi” odbędzie się już 13 października. Poprzedni film BreakThrouh Films, „Twój Vincent”, zdobył nominację w kategorii najlepszy film animowany w 2018 roku. Czy „Chłopi” powtórzą ten sukces lub zaskoczą podwójną nominacją – i za najlepszy film międzynarodowy, i animację? Tego dowiemy się w styczniu 2024, kiedy to zostaną ogłoszone nominacje oscarowe.  Za to skrócone listy kandydatów do nominacji w wybranych kategoriach – w tym m.in. 15 filmów walczących o nominację w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny – poznamy jeszcze przed końcem roku, 21 grudnia.  Międzynarodowy tytuł filmu brzmi „Peasants”. Polskim dystrybutorem „Chłopów” jest Next Film.

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Picture of Robert Solski

Robert Solski

Student czwartego roku polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i eskapista, który tak samo jak filmy pożera książki, a ostatnio też coraz częściej gra – i wirtualnie, i planoszowo. Stara się oglądać jak najwięcej kina niezależnego, usilnie jednak przeszkadza mu w tym słabość do blockbusterów i seriali. Lubi pisać o wszystkim, co go otacza – zwłaszcza o popkulturze.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy