Już w najbliższą sobotę (11.11) rozpocznie się 31. Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE 2023. Kilka dni temu poznaliśmy harmonogram seansów, warsztatów, spotkań z twórcami oraz całą masę innych atrakcji. Organizatorzy jednak wyraźnie podkreślili, że zmiany są nieuniknione nawet do samego rozpoczęcia festiwalu z uwagi na kolejne ogłoszenia. Przed nami jeszcze kilka niespodzianek jednak już teraz można znaleźć bardzo wiele powodów, by na festiwal się wybrać. Zapraszam Was na szybki przegląd tego co nas czeka w Toruniu.
31. Edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych to przede wszystkim – jak sama nazwa wskazuje – święto tych, którzy mają ogromny udział w efekt końcowy produkcji, jednak bardzo często są pomijani a pochwały spływają wyłącznie na reżyserów czy aktorów. Konkursy czy też statuetka Złotej Żaby, która czeka na zwycięzców to jedno – dla początkujących operatorów czy kinomanów ten festiwal to doskonała okazja by spotkać na żywo a nawet zadać pytanie największym ekspertom w dziedzinie zdjęć filmowych. W tym roku do Torunia zawitają min. Robbie Ryan(„Faworyta”) i Linus Sandgren(„Babilon”), których spotkać będzie można bezpośrednio po seansach ich najnowszych filmów – kolejno „Biedne Istoty” i „Saltburn”.
Nagroda Specjalna dla Aktora, w tym roku trafi w ręce Adama Drivera, który osobiście odbierze statuetkę podczas gali otwarcia festiwalu. Dzień później aktor zapowie najnowszy film Michaela Manna „Ferrari”, w którym odgrywa główną rolę. Nagrodę za Całokształt Twórczości dla Reżysera odbierze Krzysztof Zanussi, którego filmy będzie można obejrzeć podczas organizowanego w trakcie festiwalu przeglądu. Wśród wyświetlanych filmów będą min. „Imperatyw” (1982), „Drogi pośród nocy” (1979) czy „Barwy ochronne” (1977). Po seansie ostatniego z wymienionych tytułów zaplanowano również spotkanie z reżyserem. Za osiągnięcia reżyserskie w dziedzinie teledysków muzycznych nagrodzona zostanie Floria Sigismondi, która współpracowała min. z Christiną Aguilerą, Davidem Bowie oraz The Cure.
CAMERIMAGE nie ominie również jubileusz Disney’a. 16 października 1923 roku bracia Roy i Walt Disney otworzyli w Los Angeles swoje studio animacji. Było to ważne wydarzenie jednak nikt wtedy nie spodziewał się w jakiego giganta przeobrazi się instytucja rozpoczynająca działalność jako Disney Brothers Cartoon Studio. Dziś Disney to już nie tylko animacje ale coraz częściej filmy aktorskie a techniki i innowacje wprowadzane na przestrzeni stu lat działalności na zawsze odmieniły świat kina. Stulecie istnienia studia będzie można świętować seansem hitów sprzed lat takich jak „Piękna i Bestia” (1991) czy „Król Lew” (1994). Nie zabraknie również współczesnych produkcji wśród których znajdziemy „Nasze magiczne Encanto” (2021), „Kraina lodu” (2013) oraz „Zwierzogród” (2016).
Na koniec chciałbym poruszyć temat, który dla wielu jest najistotniejszy podczas festiwalu – premiery. Nie zabraknie w Toruniu krajowych premier zdobywców najbardziej prestiżowych nagród. Filmem otwarcia, będzie nagrodzony w Wenecji Złotym Lwem film Yorgosa Lanthimosa „Biedne Istoty” a dzień później będzie można obejrzeć zdobywcę Złotej Palmy w Cannes „Anatomia Upadku” w reżyserii Justine Triet. Wśród pozostałych Polskich premier znajdziemy również takie tytuły jak:
-Saltburn (reż. Emerald Fennell)
-May December (reż. Todd Haynes)
-Ferrari (reż. Michael Mann)
-All of Us Strangers (reż. Andrew Haigh)
-Lee (reż. Ellen Kuras)
-Zone of Interest (reż. Jonathan Glazer)
-Maestro (reż. Bradley Cooper)
-Napoleon (reż. Ridley Scott)
-Dead Don’t Hurt (reż. Viggo Mortensen)
Bardzo interesująco zapowiada się również Konkurs Filmów Polskich. Wśród nominowanych tytułów zarówno produkcje, które już mieliśmy okazję obejrzeć w kinach jak i nadchodzące premiery. W składzie konkursu znajdują się min. „Lęk”, „Znachor”, „Jedna Dusza” oraz „Doppelganger. Sobowtór”. Sporym zainteresowaniem również powinna się cieszyć sekcja Współczesne Kino Światowe. W jej ramach odbędą się projekcje filmów z całego Świata. W składzie nie zabraknie reprezentantów Japonii, Chin, Iranu, Francji, Armenii, Grecji czy Argentyny.
Ta lista to zaledwie kropla w morzu całego festiwalu i są to najgłośniejsze tytuły ostatnich miesięcy. Na pewno doszukacie się innych, mniej popularnych perełek w harmonogramie wydarzenia, który znajdziecie w linku poniżej. Warto jednak przypomnieć, że przed nami jeszcze ogłoszenie filmu zamknięcia, które również może wiązać się z obecnością jakiegoś dużego nazwiska. Warto śledzić temat na bieżąco gdyż na pewno czekają nas jeszcze jakieś zmiany i ogłoszenia. W harmonogramie znajdziecie również informacje na temat warsztatów i spotkań z twórcami, o których tutaj nie wspomniałem a na pewno znajdzie się spore grono osób zainteresowanych takimi atrakcjami.