Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

Critics’ Choice Awards 2023 – pełna lista nominowanych

Wraz z ogłoszeniem nominacji do Złotych Globów, tegoroczny sezon nagród możemy uznać oficjalnie za otwarty. Wczoraj poznaliśmy nominacje Critics’ Choice Awards 2023 w kategoriach filmowych, dzięki czemu – wraz ze wcześniej ogłoszonymi, wyróżnionymi w tym roku serialami – prezentujemy wam pełną listę nominowanych do nagród gildii krytyków. „Avatar: Istota wody” umacnia swoją pozycję w walce o najlepszy film na Oscarach, podobnie jak „Wszystko wszędzie naraz”, „Top Gun: Maverick” i „Duchy Inishierin”, najnowszy film reżysera „Trzech Billboardów za Ebbing, Missouri”. Sporo wyróżnień otrzymały też takie produkcje, jak nadchodzący „Babylon” czy drugi film z serii „Na noże” – „Glass Onion”. Polskie „Io”, podobnie jak w przypadku Złotych Globów, zostało przez amerykańskich krytyków pominięte w nominacjach, ale międzynarodowy sukces filmu jest niepodważalny, przez co oscarowe szanse filmu Skolimowskiego nie są jeszcze stracone. Pełną listę nominacji do Critics’ Choice Awards 2023 znajdziecie poniżej!

Critics’ Choice Awards 2023 – nominacje w kategoriach filmowych

NAJLEPSZY FILM

„Avatar: Istota wody”
„Elvis”
„Fabelmanowie”
„Tár”
„Top Gun: Maverick”
„Babylon”
„Duchy Inisherin”
„Glass Onion”: Film z serii „Na noże”
„RRR”
„Women Talking”
„Wszystko wszędzie naraz”

Margot Robbie w „Babylon” Damiena Chazelle

NAJLEPSZY REŻYSER

James Cameron – „Avatar: Istota wody”
Daniel Scheinert, Daniel Kwan – „Wszystko wszędzie naraz”
Baz Luhrmann – „Elvis”
Martin McDonagh – „Duchy Inisherin”
Steven Spielberg – „Fabelmanowie”
Damien Chazelle – „Babylon”
Todd Field – „Tár”
Sarah Polley – „Women Talking”
Gina Prince-Bythewood – „Królowa wojownik”
S. S. Rajamouli – „RRR”

NAJLEPSZY AKTOR PIERWSZOPLANOWY

Austin Butler – „Elvis”
Tom Cruise – „Top Gun: Maverick”
Colin Farrell – „Duchy Inisherin”
Brendan Fraser – „Wieloryb”
Paul Mescal – „Aftersun”
Bill Nighy – „Living”

Colin Farrell w „Duchach Inisherin”

NAJLEPSZY AKTORKA PIERWSZOPLANOWA

Cate Blanchett – „Tár”
Viola Davis – „Królowa wojownik”
Danielle Deadwyler – „Till”
Margot Robbie – „Babylon”
Michelle Williams – „Fabelmanowie”
Michelle Yeoh – „Wszystko wszędzie naraz”

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY

Paul Dano – „Fabelmanowie”
Brendan Gleeson – „Duchy Inisherin”
Judd Hirsch – The Fabelmans
Barry Keoghan – „Duchy Inisherin”
Ke Huy Quan – „Wszystko wszędzie naraz”
Brian Tyree Henry – „Most”

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA

Angela Bassett – „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”
Jessie Buckley – „Women Talking”
Kerry Condon – „Duchy Inisherin”
Jamie Lee Curtis – „Wszystko wszędzie naraz”
Stephanie Hsu – „Wszystko wszędzie naraz”
Janelle Monáe – „Glass Onion”: Film z serii „Na noże”

NAJLEPSZY MŁODY AKTOR LUB AKTORKA

Frankie Corio – „Aftersun”
Jalyn Hall – „Till”
Gabriel LaBelle – „Fabelmanowie”
Bella Ramsey – „Catherine zwana Birdy”
Banks Repeta – „Armageddon”
Sadie Sink – „Wieloryb”

NAJLEPSZA OBSADA

„Duchy Inisherin”
„Wszystko wszędzie naraz”
„Fabelmanowie”
„Glass Onion”: Film z serii „Na noże”
„Królowa wojownik”
„Women Talking”

Obsada „Glass Onion”, drugiego filmu z serii „Na noże” Riana Johnsona

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY

Todd Field – „Tár”
Daniel Kwan, Daniel Scheinert – „Wszystko wszędzie naraz”
Martin McDonagh – „Duchy Inisherin”
Steven Spielberg, Tony Kushner – „Fabelmanowie”
Charlotte Wells – „Aftersun”

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY

Samuel D. Hunter – „Wieloryb”
Kazuo Ishiguro – „Living”
Rian Johnson – „Glass Onion”: Film z serii „Na noże”
Rebecca Lenkiewicz – „Jednym głosem”
Sarah Polley – „Women Talking”

NAJLEPSZE ZDJĘCIA

Russell Carpenter – „Avatar: Istota wody”
Roger Deakins – „Imperium światła”
Florian Hoffmeister – „Tár”
Janusz Kaminski – „Fabelmanowie”
Claudio Miranda – „Top Gun: Maverick”
Linus Sandgren – „Babylon”

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA

Hannah Beachler, Lisa K. Sessions – „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”
Rick Carter, Karen O’Hara – „Fabelmanowie”
Dylan Cole, Ben Procter, Vanessa Cole – „Avatar: Istota wody”
Jason Kisvarday, Kelsi Ephraim – „Wszystko wszędzie naraz”
Catherine Martin, Karen Murphy, Bev Dunn – „Elvis”
Florencia Martin, Anthony Carlino – „Babylon”

NAJLEPSZY MONTAŻ

Tom Cross – „Babylon”
Eddie Hamilton – „Top Gun: Maverick”
Stephen Rivkin, David Brenner, John Refoua, James Cameron – „Avatar: Istota wody”
Paul Rogers – „Wszystko wszędzie naraz”
Matt Villa, Jonathan Redmond – „Elvis”
Monika Willi – „Tár”

NAJLEPSZE KOSTIUMY

Ruth E. Carter – „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”
Jenny Eagan – „Glass Onion”: Film z serii „Na noże”
Shirley Kurata – „Wszystko wszędzie naraz”
Catherine Martin – „Elvis”
Gersha Phillips – „Królowa wojownik”
Mary Zophres – „Babylon”

NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA

„Babylon”
„Batman”
„Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”
„Elvis”
„Wszystko wszędzie naraz”
„Wieloryb”

NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE

„Avatar: Istota wody”
„Batman”
„Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”
„Wszystko wszędzie naraz”
„RRR”
„Top Gun: Maverick”

NAJLEPSZA KOMEDIA

„Duchy Inisherin”
„Bros”
„Wszystko wszędzie naraz”
„Glass Onion”: Film z serii „Na noże”
„W trójkącie”
„Nieznośny ciężar wielkiego talentu”

NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY

„Guillermo del Toro: Pinokio”
„Marcel Muszelka w różowych bucikach”
„Kot w butach: Ostatnie życzenie”
„To nie wypanda”
„Wendell i Wild”

Kadr z „Pinokio” Guillermo Del Toro

NAJLEPSZA FILM MIĘDZYNARODOWY

„Na zachodzie bez zmian”
„Argentyna, 1985″
„Bardo, fałszywa kronika garści prawd”
„Blisko”
„Podejrzana”
„RRR”

NAJLEPSZA PIOSENKA

„Carolina” – „Gdzie śpiewają raki”
„Ciao Papa” – „Guillermo del Toro: Pinokio”
„Hold My Hand” – „Top Gun: Maverick”
„Lift Me Up” – „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”
Naatu Naatu – „RRR”
„New Body Rhumba” – „Biały szum”

NAJLEPSZA MUZYKA

Alexandre Desplat – „Guillermo del Toro: Pinokio”
Michael Giacchino – „Batman”
Hildur Guðnadóttir – „Tár”
Hildur Guðnadóttir – „Women Talking”
Justin Hurwitz – „Babylon”
John Williams – „Fabelmanowie”

Critics’ Choice Awards 2023 – nominacje w kategoriach serialowych

NAJLEPSZY SERIAL DRAMATYCZNY

„Andor” (Disney+)
„Siostry na zabój” (Apple TV+)
„Zadzwoń do Saula!” (AMC)
„The Crown” (Netflix)
„Euforia” (HBO)
„Sprawa idealna” (Paramount+)
„Ród smoka” (HBO)
„Rozdzielenie” (Apple TV+)
„Yellowstone” (Paramount Network)

NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU DRAMATYCZNYM

Jeff Bridges – „Stary człowiek” (FX)
Sterling K. Brown – „Tacy jesteśmy” (NBC)
Diego Luna – „Andor” (Disney+)
Bob Odenkirk – „Zadzwoń do Saula! (AMC)
Adam Scott – „Rozdzielenie” (Apple TV+)
Antony Starr – „The Boys” (Prime Video)

Adam Scott w „Rozdzieleniu”

NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU DRAMATYCZNYM

Christine Baranski – „Sprawa idealna” (Paramount+)
Sharon Horgan – „Siostry na zabój” (Apple TV+)
Laura Linney – „Ozark” (Netflix)
Mandy Moore – „Tacy jesteśmy” (NBC)
Kelly Reilly – „Yellowstone” (Paramount Network)
Zendaya – „Euforia” (HBO)

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY W SERIALU DRAMATYCZNYM

Andre Braugher – „Sprawa idealna” (Paramount+)
Ismael Cruz Córdova – „Władca Pierścieni: Pierścienie władzy” (Prime Video)
Michael Emerson – „Evil” (Paramount+)
Giancarlo Esposito – „Zadzwoń do Saula!” (AMC)
John Lithgow – „Stary człowiek” (FX)
Matt Smith – „Ród smoka” (HBO)

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA W SERIALU DRAMATYCZNYM

Milly Alcock – „Ród smoka” (HBO)
Carol Burnett – „Zadzwoń do Saula!” (AMC)
Jennifer Coolidge – „Biały Lotos” (HBO)
Julia Garner – „Ozark” (Netflix)
Audra McDonald – „Sprawa idealna” (Paramount+)
Rhea Seehorn – „Zadzwoń do Saula!” (AMC)

Rhea Seehorn w finałowym sezonie „Zadzwoń do Saula!”

NAJLEPSZY SERIAL KOMEDIOWY

„Misja: Podstawówka” (ABC)
„Barry” (HBO)
„The Bear” (FX)
„Better Things” (FX)
„Ghosts” (CBS)
„Hacks” (HBO Max)
„Reboot” (Hulu)
„Reservation Dogs” (FX)

NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU KOMEDIOWYM

Matt Berry – „Co robimy w ukryciu” (FX)
Bill Hader – „Barry” (HBO)
Keegan-Michael Key – „Reboot” (Hulu)
Steve Martin – „Zbrodnie po sąsiedzku” (Hulu)
Jeremy Allen White – „The Bear” (FX)
D’Pharaoh Woon-A-Tai – „Reservation Dogs” (FX)

NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU KOMEDIOWYM

Christina Applegate – „Już nie żyjesz” (Netflix)
Quinta Brunson – „Misja: Podstawówka” (ABC)
Kaley Cuoco – „Stewardesa” (HBO Max)
Renée Elise Goldsberry – „Girls5eva” (Peacock)
Devery Jacobs – „Reservation Dogs” (FX)
Jean Smart – Hacks (HBO Max)

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY W SERIALU KOMEDIOWYM

Brandon Scott Jones – „Ghosts” (CBS)
Leslie Jordan – „Call Me Kat” (Fox)
James Marsden – „Już nie żyjesz” (Netflix)
Chris Perfetti – „Misja: Podstawówka” (ABC)
Tyler James Williams – „Misja: Podstawówka” (ABC)
Henry Winkler – Barry (HBO)

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA W SERIALU KOMEDIOWYM

Paulina Alexis – „Reservation Dogs” (FX)
Ayo Edebiri – „The Bear” (FX)
Marcia Gay Harden – „Singiel w Nowym Jorku” (Netflix)
Janelle James – „Misja: Podstawówka” (ABC)
Annie Potts – „Młody Sheldon” (CBS)
Sheryl Lee Ralph – „Misja: Podstawówka” (ABC)

NAJLEPSZY MINISERIAL

Zepsuta krew (Hulu)
„Gaslit” (Starz)
„Dziewczyna z Plainville” (Hulu)
„The Offer” (Paramount+)
„Pam & Tommy” (Hulu)
„Stacja Jedenasta” (HBO Max)
„Będzie bolało” (AMC+)
„Pod sztandarem nieba” (FX)

NAJLEPSZY FILM TELEWIZYJNY

„Fresh” (Searchlight)
„Prey” (Hulu)
„Ray Donovan: The Movie” (Showtime)
„The Survivor” (HBO)
„Three Months” (Paramount+)
Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel)

Zdjęcie promujące „Prey”

NAJLEPSZY AKTOR W MINISERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM

Ben Foster – „Niepkoonany” (HBO)
Andrew Garfield – „Pod sztandarem nieba” (FX)
Samuel L. Jackson – „Ostatnie dni Ptolemeusza Greya” (Apple TV+)
Daniel Radcliffe – „Weird: The Al Yankovic Story” (The Roku Channel)
Sebastian Stan – „Pam & Tommy” (Hulu)
Ben Whishaw – „Będzie bolało” (AMC+)

NAJLEPSZA AKTORKA W MINISERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM

Julia Garner – „Kim jest Anna” (Netflix)
Lily James – „Pam & Tommy” (Hulu)
Amber Midthunder – „Prey” (Hulu)
Julia Roberts – „Gaslit” (Starz)
Michelle Pfeiffer – „The First Lady” (Showtime)
Amanda Seyfried – Zepsuta krew (Hulu)

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY W MINISERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM

Murray Bartlett – „Witamy w Chippendales” (Hulu)
Domhnall Gleeson – „Pacjent” (FX)
Matthew Goode – „The Offer” (Paramount+)
Paul Walter Hauser – „Czarny ptak” (Apple TV+)
Ray Liotta – „Czarny ptak” (Apple TV+)
Shea Whigham – „Gaslit” (Starz)

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA W MINISERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM

Claire Danes – „Rozterki Fleishmana” (FX)
Dominique Fishback – „Ostatnie dni Ptolemeusza Greya” (Apple TV+)
Betty Gilpin – „Gaslit” (Starz)
Melanie Lynskey – „Candy: Śmierć w Teksasie” (Hulu)
Niecy Nash-Betts – „Dahmer Potwór: Historia Jeffreya Dahmera” (Netflix)
Juno Temple – „The Offer” (Paramount+)

NAJLEPSZY SERIAL MIĘDZYNARODOWY

„1899″ (Netflix)
„Rząd” (Netflix)
„Niezwykła prawniczka Woo” (Netflix)
„Garcia!” (HBO Max)
„Królestwo”: Exodus (MUBI)
„Kleo” (Netflix)
„Genialna przyjaciółka” (HBO)
„Pachinko” (Apple TV+)
„Tehran” (Apple TV+)

NAJLEPSZY SERIAL ANIMOWANY

„Bluey” (Disney+)
„Bob’s Burgers” (Fox)
„Primal” (Adult Swim)
„Harley Quinn” (HBO Max)
„Star Trek: Lower Decks” (Paramount+)
„Poplątana” (Prime Video)

NAJLEPSZY TALK SHOW

„The Amber Ruffin Show” (Peacock)
„Full Frontal with Samantha Bee” (TBS)
„The Kelly Clarkson Show” (NBC)
„Last Week Tonight with John Oliver” (HBO)
„Late Night with Seth Meyers” (NBC)
„Watch What Happens Live with Andy Cohen” (Bravo)

NAJLEPSZY KOMEDIOWY SPECIAL

„Fortune Feimster: Good Fortune” (Netflix)
„Jerrod Carmichael: Rothaniel” (HBO)
„Joel Kim Booster: Psychosexual” (Netflix)
„Nikki Glaser: Good Clean Filth” (HBO)
„Norm Macdonald: Nothing Special” (Netflix)
„Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant & John Early” (Peacock)

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Robert Solski

Robert Solski

Student czwartego roku polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i eskapista, który tak samo jak filmy pożera książki, a ostatnio też coraz częściej gra – i wirtualnie, i planoszowo. Stara się oglądać jak najwięcej kina niezależnego, usilnie jednak przeszkadza mu w tym słabość do blockbusterów i seriali. Lubi pisać o wszystkim, co go otacza – zwłaszcza o popkulturze.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy