Bill Willingham – twórca popularnej serii komiksowej „Baśnie” (oryg. Fables), na podstawie której powstała m.in. popularna gra „The Wolf Among Us” – oficjalnie przekazał swoje dzieło do domeny publicznej. Powodem jest spór Willinghama z DC Comics, a konkretniej imprintem Black Label (dawniej Vertigo), oryginalnym wydawcą „Baśni”. Autor marki uznał, że woli przekazać do niej prawa wszystkim zainteresowanym, niż toczyć dalsze batalie sądowe z powodu niesprawiedliwego traktowania przez amerykańskiego giganta.

O swojej nietypowej decyzji Willingham poinformował za pośrednictwem wpisu na blogu These Foolish Games. Dowiadujemy się z niego, że wraz z dniem 15 września wszelkie prawa do postaci i świata „Fables” zostały wcielone do domeny publicznej. Oznacza to, że od teraz każdy zainteresowany może dowolnie korzystać z „baśniowego” dorobku Willinghama komercyjnie i bez żadnych reperkusji. Oczywiście wszystkie dotychczas wydane komiksy nadal pozostają własnością Black Label, podobnie jak licencja na gry z serii „The Wolf Among Us”, ale od teraz nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy potencjalny zainteresowany artysta mógł tworzyć swoje własne adaptacje „Baśni” w wybranym medium bez zamartwiania się o prawa autorskie. Jak pisze sam Bill: „Jeśli dobrze rozumiem prawo, od teraz wszyscy macie tworzyć własne filmy, komiksy, kreskówki czy zabawki ze świata Fables, ponieważ należy on również do was”. Jest to sytuacja o tyle ciekawa, ze samo „Fables” jest autorską reinterpretacją postaci z klasycznych baśni i legend, takich jak Królewna Śnieżka czy Zły Wilk, które również od lat są częścią domeny publicznej.

Fragment komiksu „Baśnie"
Kadr z jednego z pierwszych komiksów z serii „Baśnie”

Willingham argumentuje swoje stanowisko m.in. chęcią wymierzenia policzka należącemu do DC Comics Black Label, które od dłuższego czasu wykorzystuje swoje prawa do do „Baśni” na przekór autorowi. Jak twierdzi twórca – włodarze Black Label do wielu lat naginają umowy na niekorzyść Willinghama, zwlekają z wypłatami tantiem oraz próbują pozbawić go resztek roszczeń do marki drogą sądową. Tym samym 66-letni twórca podjął decyzję, że prędzej woli oddać prawa do „Fables” wszystkim, niż pozwolić nabijać kieszenie korporacji, z którą wszelkie spory są kosztowne i bezowocne. Wspomina, że początkowo cenił sobie współpracę z dawnym Vertigo, ale od kilku lat firma skupiona jest tylko na zysku i nie ma szacunku do jego byłej właściwości intelektualnej. Dodatkowo Willingham zasugerował, że nadal nie otrzymał części należnych mu pieniędzy ze sprzedaży „Wolf Among Us” i zapowiedział, że ma zamiar nadal o nie walczyć. DC Comics odpowiedziało na decyzję Willinghama i poinformowało, że firma zrobi wszystko, co konieczne, aby zachować prawa do marki – na ten moment nieznana jest jednak strategia korporacji na obronienie się przed prawomocnością domeny publicznej. Być może jednym z planów jest zarejestrowanie przez DC postaci z serii jako znaki towarowe. Ostatnio w taki sam sposób swoje roszczenia do popularnej Myszki Miki zachował Disney w wyniku nieuchronnie zbliżającego się momentu, w którym „Parowiec Willie” – pierwsza animacja z udziałem popularnej myszy – trafi w publiczne ręce w 2024 roku. Oznacza to, że już za rok teoretycznie każdy będzie mógł korzystać z pierwszej wersji Mikiego komercyjnie, ale zbytnie podobieństwo do disnejowskiego, dzisiejszego wizerunku postaci mogą skończyć się pozwem od największego koncernu rozrywkowego świata. W przypadku „Baśni” sprawa może być prawnie o wiele mniej oczywista, skoro seria sama w sobie wywodzi się z dzieł dostępnych do powszechnego użytku – nawet, jeśli Black Label faktycznie pokusi się o zarejestrowanie znaków towarowych poszczególnych bohaterów, sądom może być o wiele trudniej orzec o plagiacie w przypadku postaci będących wariacją na temat innych, znanych wszystkim bohaterów. Prawdopodobnie to właśnie ma na celu Bill Willingham, przekazujac swoje dzieło do swobodnej eksploatacji.

„Baśnie” opowiadają o fantastycznym świecie, w którym postaci znane z kultowych baśni współżyją z ludźmi na terenie alternatywnej wersji Nowego Jorku, znanej jako „Fabletown”. Przenieśli się do niej przed wiekami, kiedy to ich rodzime strony zostały zniszczone w wyniku morderczej inwazji przeprowadzonej przez nieznanego wroga. Jednym  głównych bohaterów serii jest szeryf Bigby, Zły Wilk znany z baśni o „Czerwonym Kapturku”, który strzeże pokoju w Fabletown. To właśnie on jest głównym bohaterem popularnej serii gier Telltale Games „The Wolf Among Us”, która powróci z nowym sezonem już w przyszłym roku. Polskim wydawcą serii „Baśnie” jest Egmont.

Źródło: These Foolish Games

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Picture of Robert Solski

Robert Solski

Student czwartego roku polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i eskapista, który tak samo jak filmy pożera książki, a ostatnio też coraz częściej gra – i wirtualnie, i planoszowo. Stara się oglądać jak najwięcej kina niezależnego, usilnie jednak przeszkadza mu w tym słabość do blockbusterów i seriali. Lubi pisać o wszystkim, co go otacza – zwłaszcza o popkulturze.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy