Nowe Obroty to wielki finał Roku Mikołaja Kopernika. Wydarzenie odbędzie się w Toruniu, w dniach 16-18.02.2024. Wśród zaproszonych gości znajdziemy m.in. laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla, naukowców z NASA i wykładowców Harvardu oraz polskich ludzi nauki. Jednak Nowe Obroty rozpocznie muzyka i koncert Art & Science Leszka Możdżera na unikalnym fortepianie dekafonicznym. Czyli dokładnie na czym?
Fortepian dekafoniczny jest unikalnym instrumentem stworzonym przy współpracy z naukowcami z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk . Zawiera w oktawie dziesięć dźwięków (zamiast dwunastu), ale mniej czasem oznacza więcej! Żeby wziąć udział w tym niezwykłym koncercie, trzeba zaopatrzyć się w bilety, ale cała reszta wydarzenia jest bezpłatna!
Dr Mary A. Voytek to przedstawicielka NASA w wielu międzynarodowych grupach badających potencjał życia we wszechświecie. Jej wykład odbędzie się 17.02 o godzinie 16:00 w Centrum Kultury Dwór Artusa.
Leymah Gbowee jest laureatką pokojowej nagrody nobla z 2011 roku. Afrykańska działaczka społeczna na rzecz praw kobiet wygłosi swój wykład zaraz po przedstawicielce NASA.
Dzień później, prof. Avi Loeb uznawany za jednego z najbardziej wpływowych ludzi zajmujących się badaniem kosmosu, zaprosi nas do dyskusji o „Następnej Rewolucji Kopernikańskiej”.
Podczas wydarzenia w Toruniu spotkać się będzie można także z profesorem Pawłem Nurowskim i doktorem Pedro Russo. Szczegółowy program, wejściówki i opisy tematyczne znajdziecie na stronie Nowych Obrotów.
Środkiem ciężkości Nowych Obrotów są przełomowe odkrycia i działania, zdolne do radykalnej zmiany naszego rozumienia świata. Poszukiwanie życia w Kosmosie, fundamenty demokracji i rozwoju, nieustraszone kobiety, fascynująca synergia świata sztuki i nauki – taka konstelacja zdarza się raz na pół wieku.
Zapowiada kurator Nowych Obrotów, dr Jan Świerkowski z Instytutu B61.