Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

Nowe Obroty. Naukowo-artystyczne spotkanie z muzyką i kosmosem.

Nowe Obroty to wielki finał Roku Mikołaja Kopernika.  Wydarzenie odbędzie się w Toruniu, w dniach 16-18.02.2024. Wśród zaproszonych gości znajdziemy m.in. laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla, naukowców z NASA i wykładowców Harvardu oraz polskich ludzi nauki. Jednak Nowe Obroty rozpocznie muzyka i koncert Art & Science Leszka Możdżera na unikalnym fortepianie dekafonicznym. Czyli dokładnie na czym?

Fortepian dekafoniczny jest unikalnym instrumentem stworzonym przy współpracy z naukowcami z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk . Zawiera w oktawie dziesięć dźwięków (zamiast dwunastu), ale mniej czasem oznacza więcej! Żeby wziąć udział w tym niezwykłym koncercie, trzeba zaopatrzyć się w bilety, ale cała reszta wydarzenia jest bezpłatna!

Dr Mary A. Voytek to przedstawicielka NASA w wielu międzynarodowych grupach badających potencjał życia we wszechświecie. Jej wykład odbędzie się 17.02 o godzinie 16:00 w Centrum Kultury Dwór Artusa.

Leymah Gbowee jest laureatką pokojowej nagrody nobla z 2011 roku. Afrykańska działaczka społeczna na rzecz praw kobiet wygłosi swój wykład zaraz po przedstawicielce NASA.

Dzień później, prof. Avi Loeb uznawany za jednego z najbardziej wpływowych ludzi zajmujących się badaniem kosmosu, zaprosi nas do dyskusji o „Następnej Rewolucji Kopernikańskiej”.

Podczas wydarzenia w Toruniu spotkać się będzie można także z profesorem Pawłem Nurowskim i doktorem Pedro Russo. Szczegółowy program, wejściówki i opisy tematyczne znajdziecie na stronie Nowych Obrotów.

Środkiem ciężkości Nowych Obrotów są przełomowe odkrycia i działania, zdolne do radykalnej zmiany naszego rozumienia świata. Poszukiwanie życia w Kosmosie, fundamenty demokracji i rozwoju, nieustraszone kobiety, fascynująca synergia świata sztuki i nauki – taka konstelacja zdarza się raz na pół wieku.

Zapowiada kurator Nowych Obrotów, dr Jan Świerkowski z Instytutu B61.

Space Music.jpg, Drawing by Patrizio Genna | Artmajeur
Autor obrazu: Patrizio Genna

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Picture of Kamil Szczygieł

Kamil Szczygieł

Redakcyjny pisarz-kulturoznawca. Czytelnik scenariuszy, człowiek postmodernizmu, fan aktorów drugoplanowych. Zaparzenie dobrej kawy lub herbaty jest dla niego pierwszym krokiem do wejścia w fikcyjny świat. Wszechstronnie zaangażowany w kulturę rozrywkową, współpracował m.in. z CD-Action i Silesia Film.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy