Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

O pochodzeniu czasu: Ostateczna teoria Stephena Hawkinga [RECENZJA]

Stephen Hawking całe życie zastanawiał się, jak to możliwe, że wszechświat stworzył warunki tak idealne, by mogło w nim zaistnieć życie. Razem ze swoim przyjacielem, autorem książki, którą właśnie trzymacie, spędził ponad 20 lat życia, by spróbować odpowiedzieć na to pytanie. I tym ta książka jest. O pochodzeniu czasu opowie wam o tych 20 latach i zabierze was w fascynującą podróż po największych tajemnicach wszechświata i przedstawi ostateczną teorię wysnutą przez jednego z najsłynniejszych naukowców w historii Świata.

 

 

 

Przystępny sposób na trudne tematy.

Tematyką kosmosu w zasadzie interesuję się, odkąd pamiętam, także książka Thomasa Hertoga była przeze mnie książką wyczekiwaną. Jednak miałem co do niej sporo obaw. Właściwie moje obawy wiązały się głównie z tym, czy sobie z nią poradzę. Tematyka kosmiczna jest interesującą i od początków ludzkości nas fascynuje, jednak umówmy się. Sprawy kosmiczne nie są sprawami prostymi, dlatego bałem się, że tytuł ten mnie wyraźnie przerośnie. Zasiadłem do lektury, a im dłużej czytałem, to tym bardziej, byłem spokojny. Thomas Hertog potrafi opisać zasady rządzące naszym wszechświatem językiem na tyle prostym, że książka ta jest zrozumiała i niezwykle przystępna. Co prawda zdarzało mi się czytać niektóre strony kilkukrotnie, żeby je zrozumieć. Jednak bałem się, że będzie o wiele gorzej, a wbrew pozorom O pochodzeniu czasu nie jest taką trudną lekturą.

Także bez obaw. Autor dobrze zdaje sobie sprawę, że po książkę tą raczej nie sięgną zawodowi astrofizycy, a zwykli czytelnicy, zainteresowani tą tematyką. Nie wymaga się od nas większej wiedzy, bo Hertog stara się, byśmy wszystko zrozumieli. Powiedziałbym nawet, że książka poniekąd jest przekładem, gdzie matematyczno-fizyczny język Hawkinga, przetłumaczona na co, co zrozumie każdy z nas.

Zerkając w kosmiczny teleskop

O pochodzeniu czasu nie tylko stara się odpowiedzieć na niezwykle trudne pytania, ale również opowiada o tym, co już się wydarzyło. Autor chronologicznie opowiada o najważniejszych dokonaniach oraz odkryciach w dziedzinach astronomii, fizyki i matematyki. W ten sposób pomaga nam zrozumieć jak, dawne odkrycia pomogły nam się rozwinąć i jakie mają dla nas znaczenie dzisiaj. Znajdziemy tu informacje, o tym, jak starożytni patrzyli w gwiazdy, jak późniejsi badacze starali się obliczyć ilość planet w układzie słonecznym. Czy też dowiedzieć się, jak to się stało, że udało się ludzkości zrobić zdjęcie czarnej dziury? Oprócz tego w książce znajduje się również wiele anegdot i interesujących historii, których podczas długoletniej współpracy zebrało się naprawdę sporo.

Czarne dziury, teoria strun, alternatywne wszechświaty, teoria względności, fale grawitacyjne i czas. To wszystko pojawia się w tej ponad 400-stronnicowej książce, która pieczołowicie tłumaczy czym są te zjawiska, jaką funkcję pełnią i co oznaczają dla naszego wszechświata. Dużym atutem książki jest jej aktualność. Została wydana błyskawicznie i właściwie więcej w niej znaleźć się nie mogło. Wiedza ludzkości na ten moment dalej nie sięga.

W książce znajdują się również ilustrację oraz grafiki wydrukowane na kredowym papierze. Oprócz tego można w niej znaleźć pokaźną ilość źródeł, przypisów i bibliografii, które dowodzą tego, jak tytaniczną pracą było napisane tej książki. Tym bardziej jestem pod wrażeniem, że udało się autorowi przedstawić jej tematykę w tak skondensowanej i w miarę przystępnej formie.

 

[WSPÓŁPRACA REKLAMOWA] O pochodzeniu czasu otrzymaliśmy od wydawnictwa bezpłatnie i nie miało to wpływu na naszą ocenę. Książkę do zakupu znajdziecie pod tym linkiem, a jeśli interesują was nasze inne teksty o literaturze, to zapraszamy was tutaj.

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
10 miesięcy temu

[…] Przeczytaj również: O pochodzeniu czasu: Ostateczna teoria Stephena Hawkinga [RECENZJA] […]

O Autorze

Szymon Dędek

Szymon Dędek

Student kulturoznawstwa z zapałem do wszystkiego co związane z popkulturą. Nałogowo pochłania filmy, seriale, gry, książki i komiksy, a w szczególności te z uniwersum Star Wars. Hobbystycznie zdobywa osiągnięcia w grach gdzie może się pochwalić niemałymi wynikami. Od 10 lat czynny członek Związku Harcerstwa Polskiego.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy