Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

Premiera „Księgi nocy” – pierwszej powieści dla dorosłych Holly Black

Dziś, 15 czerwca 2022, na polskim rynku premierę swoją ma „Ksiega nocy” („Book Of Night”). Jest to pierwsza powieść skierowana do dorosłego czytelnika autorstwa bestsellerowej autorki New York Timesa, Holly Black („Kroniki Spiderwick”, „Okrutny książę”). Książka zadebiutowała w Stanach przed miesiącem i od razu osiągnęła wielki sukces, sprzedając blisko 30 tysięcy egzemplarzy w przeciągu premierowego tygodnia. „Księga nocy” nazywana jest idealną propozycją dla fanów Neila Gaimana i Erin Morgenstern. W „Księdze nocy” autorka przenosi nas do fantasmagorycznego świata, w którym ludzkie cienie są źródłem magicznych zdolności. Powieść ukazała się nakładem Wydawnictwa Jaguar.

Opis ze strony wydawcy

Nie ma takiego zamka, którego Charlie Hall nie potrafiłaby otworzyć. Ani księgi, której nie zdołałaby ukraść. Ani błędnej decyzji, jakiej by nie podjęła.  Dawniej wysługiwała się umbromantom, czyli magom nakazującym cieniom zaglądać do zamkniętych pokoi, dusić ludzi we śnie i czynić jeszcze potworniejsze rzeczy.  Umbromanci zazdrośnie strzegą swoich sekretów, powstał nawet z tego powodu specyficzny czarny rynek grimoire’ów. Aby wejść w posiadanie tajemnej wiedzy innych magów, potrzebują takiej dziewczyny, jak Charlie.

Charlie próbuje się odciąć od dawnych błędów, ale jako barmanka w nocnym klubie wciąż porusza się w kręgach zdecydowanie zbyt bliskich mrocznego półświatka. Jednocześnie jej siostra rozpaczliwie pożąda magii, zaś pozbawiony cienia i prawdopodobnie duszy chłopak Charlie znika bez śladu.  Kiedy powracają upiory przeszłości, Charlie na powrót schodzi do budzącego grozę świata mordu i fałszu.  Teraz Charlie musi się zmagać z sobowtórami, szalonymi miliarderami, umbromancją oraz ludźmi, których kocha najbardziej na całym świecie. Stawką jest przetrwanie oraz sekret, który daje władzę nad światem cieni.

„Mroczna, tajemnicza i przewrotna – „Księga nocy” to opowieść tak wiarygodna w swojej magii, że przewracając kartki, będziesz zerkać ukradkiem na własny cień” – tak o powieści wypowiedziała się Leigh Bardugo, autorka uznanego cyklu „Cień i kość”. „Księga nocy” przypadła również do gustu Kelly Link (finalistce Pulitzera za swoją „Magię dla początkujących”) oraz Jamesowi Rollinsowi („The Starless Crown”), który nazwał ją owocem „wstąpienia ducha Stephena Kinga w Neila Gaimana).

Tak w pełnej krasie prezentuje się polska okładka:

 

Kim jest Holly Black?

Holly Black jest autorką blisko trzydziestu powieści dla dzieci i młodzieży, w tym serii „Kroniki Spiderwick” (zrealizowanej razem z ilustratorem Tonym DiTerlizzim) oraz trylogii „Okrutny książę” i „Elfy ziemi i powietrza”. Amerykańska pisarka zdobyła za swoje książki wiele wyróżnień, w tym m.in. nagrodę Mythopoeic (przyznawaną za warte uwagi osiągniecia w literaturze fantasy), Nebula Award (literatura fantasy lub science-fiction) czy Newbery Honor (najwybitniejszy wkład w amerykańską literaturę dla dzieci). Prywatnie mieszka z mężem oraz synem w Nowej Anglii. „Księga nocy” to jej pierwsza powieść fantasy przeznaczona dla dorosłego odbiorcy.

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Picture of Robert Solski

Robert Solski

Student czwartego roku polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i eskapista, który tak samo jak filmy pożera książki, a ostatnio też coraz częściej gra – i wirtualnie, i planoszowo. Stara się oglądać jak najwięcej kina niezależnego, usilnie jednak przeszkadza mu w tym słabość do blockbusterów i seriali. Lubi pisać o wszystkim, co go otacza – zwłaszcza o popkulturze.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy