Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

„Zjawiskowa Ziemia” – wystawa multimedialna BBC Earth

Wraz z początkiem listopada, BBC Earth przygotowało dla mieszkańców Warszawy wyjątkową wystawę. Projekt multimedialny „Zjawiskowa Ziemia”, promujący nową serię dokumentalną o tym samym tytule, będzie dostępny dla zwiedzających w dniach 4-5 listopada w ArtBox Experience, galerii multimedialnej mieszczącej się na drugim poziomie w Fabryce Norblina. Wstęp (od 16:00 4.11 do 22:00 5.11) jest zupełnie bezpłatny.

„Zjawiskowa Ziemia” – o wystawie

Wydarzenie jest zainspirowane najnowszą serią „Zjawiskowa Ziemia” („Spectacular Earth”), która zadebiutuje na polskim kanale BBC Earth już 7 listopada o 19:55. Nowe odcinki emitowane będą co tydzień o tej samej porze. Wystawa – podobnie jak program, który promuje – ma na celu przybliżenie widzom w multisensorycznej przestrzeni najbardziej zapierających dech w piersiach zjawisk atmosferycznych naszej planety. Erupcje wulkanów, nawałnice burz, monstrualne morskie fale czy kojące, malownicze zorze polarne – w „Zjawiskowej Ziemi” przenosimy się do niebezpiecznego świata nieposkromionej natury, który notorycznie poraża nas swoim pogromem i zachwyca pięknem. Dzięki multimedialnej i nad wyraz immersyjnej wystawie BBC możemy doświadczyć tych unikatowych zjawisk najbliżej, jak to tylko możliwie. Całość będzie wyświetlana na 800 m2 przestrzeni ArtBox Experience za pomocą najnowocześniejszych projektorów w technologii 360°.

Plakat promujący wydarzenie

Opiekę nad wystawą objęła kuratorka Marta Grytczuk, na co dzień związana z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Tak Grytczuk mówi o „Zjawiskowej Ziemi”:

Koncepcja wystawy koncentruje się wokół doświadczenia niemożliwego. Postanowiliśmy, za pomocą wielokanałowych projekcji video i ścieżki dźwiękowej, przedstawić tytułowe zjawiska przyrodnicze z całą ich wizualną mocą, tworząc momentami niemal abstrakcyjne obrazy. Niebezpiecznym i niedostępnym żywiołom, ujarzmionym dla widza przez technologię, oddajemy przestrzeń do swobodnej adaptacji, ukazując ich charakter, rytm, czasem ich rozmach i wielkość, innym razem intrygujący szczegół.

„Zjawiskowa Ziemia” – o programie BBC Earth

4-odcinkowy program BBC Earth skupia się na przybliżeniu widzom wspomnianych wyżej zjawisk (erupcje, sztormy, megafale i zorze) przez wyspecjalizowane ekipy naukowców, dla których zarejestrowanie na taśmie filmowej nieokiełznanej Ziemi nieraz było zadaniem trudnym i wymagającym sprytu. Na potrzeby programu twórcy zmuszeni byli m.in. do zainstalowania specjalistycznych kamer na skuterach wodnych pokonujących gigantyczne fale u wybrzeży Portugalii, skierowania dronów wprost do krateru wulkanu w Gwatemali czy zapewnienie sprzętu zdolnego w zwolnionym tempie nagrać błyskawicę rozciągającą się na tysiące kilometrów nad Arizoną. „Zjawiskowa Ziemia” będzie emitowana na BBC Earth co poniedziałek o 19:55, począwszy od 7 listopada.

Naszą fotorelację z wystawy „Zjawiskowa Ziemia” znajdziecie na naszym Instagramie pod tym adresem.

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Picture of Robert Solski

Robert Solski

Student czwartego roku polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i eskapista, który tak samo jak filmy pożera książki, a ostatnio też coraz częściej gra – i wirtualnie, i planoszowo. Stara się oglądać jak najwięcej kina niezależnego, usilnie jednak przeszkadza mu w tym słabość do blockbusterów i seriali. Lubi pisać o wszystkim, co go otacza – zwłaszcza o popkulturze.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy