Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

23. MFF Nowe Horyzonty: 10 najciekawszych filmów!

Już za dwa tygodnie we Wrocławiu oraz online rozpocznie się 23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty! Jak co roku na fanów kinowych wrażeń czeka ponad 200 filmów z całego świata. Z tej okazji przygotowaliśmy zestawienie 10 najciekawszych pozycji, których nie można przegapić podczas trwania festiwalu. 

1. „Blue Jean” – Wielka Brytania 2022, reż. Georgia Oakley

Anglia, 1988 rok. Konserwatywny rząd Margaret Thatcher przygotowuje się do uchwalenia ustawy stygmatyzującej lesbijki i gejów, zmuszając Jean, nauczycielkę wychowania fizycznego, do prowadzenia podwójnego życia. Film zdobył wiele nagród, w tym nagrodę publiczności (sekcja Giornate Degli Autori) na festiwalu w Wenecji.

Blue Jean
„Blue Jean”, reż. Georgia Oakley

2. „Bogu dzięki, chłopiec” – Jordania, Francja, Arabia Saudyjska, Katar 2023, reż. Amjad Al Rasheed

To pierwszy jordański film prezentowany na festiwalu w Cannes. Nawal (Mouna Hawa) zostaje wdową. Zrozpaczonej kobiecie, matce małej córeczki, nie dane jest jednak przeżyć żałoby w spokoju i przy wsparciu bliskich. Pozornie zatroskany brat zmarłego szybko ujawnia swoje prawdziwe intencje: domaga się sprzedaży mieszkania Nawal, by otrzymać swoją część spadku. Zgodnie z obyczajem i prawem ani wdowa, ani córka nie dziedziczą po mężu i ojcu. Gdyby para miała syna, to co innego. Zdesperowana Nawal obwieszcza, że jest w ciąży. Jedno kłamstwo pociąga za sobą kolejne, co grozi coraz poważniejszymi konsekwencjami.

Dzięki Bogu, chłopiec
„Bogu dzięki, chłopiec”, reż. Amjad Al Rasheed

3. „Femme” – Wielka Brytania 2023, reż. Sam H. Freeman, Ng Choon Ping

Jules (Nathan Stewart-Jarrett) jest uwielbianą przez publiczność drag queen. Po brutalnym pobiciu przez białego byczka (George Mackay) Jules zamyka się w sobie i porzuca występy. Kiedy po raz kolejny spotyka swojego agresora, dochodzi do tego w gejowskiej saunie. Idąc za impulsem, Jules z mglistym planem zemsty wikła się w ryzykowną grę z żyjącym w szafie chłopakiem.

Femme
„Femme”, reż. Sam H. Freeman, Ng Choon Ping

4. „Georgie ma się dobrze” – Wielka Brytania 2022, reż. Charlotte Regan

Debiut Charlotte Regan został nagrodzony Wielką Nagrodą Jury na festiwalu Sundance. W filmie przyglądamy się relacji 12-letniej dziewczynki (Lola Campbell) z prawie obcym jej ojcem. Dziewczynka po śmierci matki mieszka sama z wyimaginowanym wujkiem, który pozwala jej ukryć przed światem zbyt wczesną samodzielność. Rezolutna, wyszczekana dziewczynka na czynsz zarabia kradnąc rowery.

Georgie ma się dobrze
„Georgie ma się dobrze, reż. Charlotte Regan

5. „La Chimera” – Włochy, Francja, Szwajcaria 2023, reż. Alice Rohrwacher

Osobliwa historia osadzona w latach 80. ubiegłego wieku w Toskanii opowiada o Brytyjczyku, który dołącza do bandy plądrującej groby w poszukiwaniu historycznych artefaktów. Arthur towarzyszy grupie rabującej groby i handlującej starożytnymi znaleziskami, choć sam nie szuka zysku ani przygody. Niczym Orfeusz, ma nadzieję odnaleźć w zaświatach to, co utracił.

La Chimera
La Chimera”, reż. Alice Rohrwacher

6. „Monster” – Japonia 2023, reż. Hirokazu Kore-eda

„Monster” został nagrodzony na festiwalu w Cannes za scenariusz. W filmie samotna matka dostrzega dziwne zachowania syna, podejrzewa nauczyciela o znęcanie się nad nim, ale dyrekcja szkoły nie reaguje… Monster jest czymś więcej niż portretem dzieciństwa czy krytyką bezdusznego japońskiego systemu edukacji. To film o tym, jak szybko wydajemy osądy, nie znając kontekstu, nie chcąc słuchać argumentów drugiej strony.

Monster
„Monster”, reż. Hirokazu Kore-eda

7. „Niedźwiedzie nie istnieją” – Iran 2022, reż. Jafar Panahi

To kolejny film, w którym Jafar Panahi rozprawia się z irańskim reżimem. Poruszając się po dobrze sobie znanym pograniczu fikcji i dokumentu, nie oszczędza również własnego środowiska, a nawet samego siebie. W swoim najnowszym filmie pokazuje, jak nadzoruje realizację nowego projektu – jest jednak odseparowany od ekipy i kontaktuje się z nią jedynie za pomocą internetu (na reżyserze wciąż ciąży formalny zakaz wykonywania zawodu). Panahi stara się robić dobrą minę do złej gry i znosić niewygody, wierząc, że z dala od Teheranu zdoła schronić się przed czujnym okiem władzy. Życzeniowe myślenie artysty nie wytrzymuje jednak konfrontacji z rzeczywistością, a atmosfera wokół jego zaangażowanego politycznie melodramatu staje się coraz bardziej napięta. Film został nagrodzony między innymi na festiwalach w Wenecji oraz w Chicago.

Niedźwiedzie nie istnieją
„Niedźwiedzie nie istnieją”, reż. Jafar Panahi

8. „Opadające liście” – Finlandia, Niemcy 2023, reż. Aki Kaurismäki

Pracownica supermarketu i uzależniony od alkoholu robotnik poznają się przypadkowo pewnej nocy. Wbrew wszelkim przeciwnościom i nieporozumieniom starają się zbudować związek. Film Kaurismäki zdobył Nagrodę Jury na festiwalu w Cannes.

Opadające liście
„Opadające liście”, reż. Aki Kaurismäki

9. „Perfect Days” – Japonia, Niemcy 2023, reż. Wim Wenders

Tegoroczny film otwarcia 23. MFF Nowe Horyzonty, „Perfect days”, opowiada historię Japończyka, dla którego każdy dzień wypełniony jest czynnościami składającymi się na poezję codzienności. Mieszkający we współczesnym Tokio Hirayama to człowiek małomówny i zamknięty w sobie, jednak przepełniony miłością do świata i innych. Podążając za bohaterem, odkrywamy kolejne rytuały, w które angażuje się on z całkowitym oddaniem.

Perfect Days
„Perfect Days”, reż. Wim Wenders

10. „Poprzednie życie” – USA 2022, reż. Celine Song

Jeden z najlepiej ocenianych filmów tego roku, „Poprzednie życie”, to historia Nory (Greta Lee) i Hae Sunga (Teo Yoo), którzy wychowali się w Korei Południowej i byli w dzieciństwie nierozłączni. Rozdzieleni przez los, spotykają się po dwóch dekadach, gdy są już innymi ludźmi: ona rozwija swoją karierę dramatopisarską w Nowym Jorku i jest żoną Arthura, on dalej mieszka w Seulu i właśnie rozstał się z dziewczyną. Wciąż jednak odnajdują w sobie dawne cechy i emocjonalną więź, która ich łączyła. Podczas tygodnia spędzonego razem snują rozmyślania o tym „co by było, gdyby…”.

Poprzednie życie
„Poprzednie życie”, reż. Celine Song

Pełen program festiwalu Nowe Horyzonty znajdziecie tutaj!

Przeczytaj również: Reżyser Łukasz Róg rozpoczyna prace planie zdjęciowym filmu „Rage of Stars”! Do obsady dołączyli aktorzy z serialu „Wikingowie”

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Picture of Martyna Kucybała

Martyna Kucybała

Dziecko Marvela, które nosi w sobie ogromne pokłady miłości do Spider-Mana oraz innych bohaterów i złoczyńców z Nowego Jorku. Z wielką chęcią wypiłaby szklaneczkę whisky w towarzystwie Jessici Jones i pobujała się po mieście z Milesem Moralesem. Miłośniczka kina, zwłaszcza tego bliskowschodniego. Uzależniona od kupowania Funko Popów i kart kolekcjonerskich a prywatnie ogromna fanka basketu i piłki nożnej.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy