Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

„Christopher Nolan. Reżyser wyobraźni” – premiera książki o najgorętszym reżyserze Hollywood

Nazwanie Christophera Nolana najgorętszym reżyserem Hollywood nie wydaje się nadużyciem, a stwierdzeniem faktu. Twórca takich hitów jak „Incepcja”, „Mroczny rycerz” i „Dunkierka” coraz większymi krokami zbliża się po swojego pierwszego reżyserskiego Oscara za rewelacyjnie przyjętego „Oppenheimera” – produkcję, która szturmem zdobywa kolejne nagrody, stając się niekwestionowanym faworytem sezonu i jednym z najczęściej nagradzanych filmów w historii. Z tej okazji dla wszystkich zainteresowanych osobą samego Nolana i jego twórczością Wydawnictwo Znak przygotowało gorącą, książkową premierę: „Christopher Nolan. Reżyser wyobraźni” Toma Shone’a to nie tylko opowieść o procesie twórczym reżysera i droga przez wszystkie jego dotychczasowe dzieła, ale i minibiblia zbierająca informacje na temat jego inspiracji i własnych poglądów na branżę filmową. Premiera książki już 28 lutego. Polski przekład przygotowała Joanna Dziubińska. 

Nie ulega wątpliwości, że „Oppenheimer” z pewnością nie odniósłby takiego sukcesu, gdyby nie osoba stojąca za kamerą; Christopher Nolan to filmowiec, który już od ponad dwóch dekad buduje w Hollywood swoją bezkompromisową pozycję kreatywnymi i śmiałymi projektami. Projektami, za którymi może nie zawsze się przepada, ale trudno pozostać wobec nich obojętnym. Cytując materiały prasowe: „Christopher Nolan śni z otwartymi oczami i prosi, żebyśmy zrobili to samo”. Jego obrazy to nie tylko kreatywne historie science-fiction („Incepcja”, „Prestiż”, „Tenet”), ale i zrealizowane z rozmachem kino biograficzne (jak wspomniany już wcześniej „Oppenheimer” czy „Dunkierka”) czy gatunkowe („Memento”, „Bezsenność”). Nolan odpowiada też za słynną trylogię o Mrocznym rycerzu („Batman: Początek”, „Mroczny Rycerz”, „Mroczny Rycerz powstaje”), które przez wielu są do tej pory uważane nie tylko za najlepsze filmy o Batmanie, ale i najlepsze filmy superbohaterskie w ogóle.

Powstanie książki jest bezpośrednim efektem kilkudziesięciu rozmów, które Tom Shone przeprowadził z Nolanem w jego domu w Hollywood na przestrzeni trzech lat. Lecz „Reżyser wyobraźni” to nie wywiad rzeka, a przenikliwe studium charakteru i twórczości artysty, który do tej pory wolał kryć się ze swoimi dziełami za kamerą. Dzięki temu Tom Shone dociera do nigdy dotąd nieopublikowanych informacji, anegdot, zdjęć i dokumentów. Czytelnicy znajdą odpowiedzi na takie pytania, jak czego boi się Nolan, jak osobiste są jego prace, co odróżnia w jego mniemaniu świetny zwrot akcji od zaledwie dobrego, jaka jest idealna długość fabuły i jakimi zasadami kieruje się reżyser, zabierając się za kolejne projekty. „The Nolan Variations”, bo taki nosi tytuł publikacja w języku angielskim, ukazała się w oryginale pod koniec 2020 roku, tym samym obejmuje przegląd twórczości reżysera aż do „Tenent”, największego kinowego hitu czasów pandemii. „Reżyser wyobraźni” to zresztą nie pierwsza praca Toma Shone’a o wielkim filmowcu; Shone jest również autorem publikacji nt. Quentina Tarantino („Tarantino. Nieprzewidywalny geniusz”) oraz Woody’ego Allena („Woody Allen. Portret mistrza”). Pierwsza z nich również ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Znak Koncept.

Okładka książki „Christopher Nolan. Reżyser wyobraźni"

Premiera „Christopher Nolan. Reżyser wyobraźni” już 28 lutego. Książka jest dostępna w przedsprzedaży m.in. w oficjalnym sklepie wydawnictwa Znak.

Przeczytaj również: „LeBron James. Biografia” [RECENZJA]

 

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Picture of Robert Solski

Robert Solski

Student czwartego roku polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i eskapista, który tak samo jak filmy pożera książki, a ostatnio też coraz częściej gra – i wirtualnie, i planoszowo. Stara się oglądać jak najwięcej kina niezależnego, usilnie jednak przeszkadza mu w tym słabość do blockbusterów i seriali. Lubi pisać o wszystkim, co go otacza – zwłaszcza o popkulturze.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy