Dorian Electra, a właściwie Dorian Electra Fridkin Gomberg, to osoby, które płynnie przechodzą między tożsamościami, cały czas obserwując społeczne trendy i komentując je w swój oryginalny sposób. Electra jest osobą queer i płynną płciowo dlatego używa zaimków oni/ich. Zajmują się tworzeniem muzyki i prezentowaniem jej publiczności.
Ich muzyczny debiut – piosenka „Flamboyant” z 2019, w wybuchowy sposób uderzała w toksyczną męskość, opresyjną heteronormę i wyniszczającą kulturę pracoholizmu. Internet stał się inspiracją i głęboką studnią tematów, z której Dorian czerpią w każdym aspekcie tworzenia nowych rzeczy. Już 18 stycznia będziemy mogli ich posłuchać i zobaczyć w klubie Proxima w Warszawie.
Dorian Electra tworzą własny kanał na YouTube, gdzie udostępnia nie tylko muzykę, ale i filmiki dotyczące makijażu zawierające walory zarówno rozrywkowe, jak i edukacyjne. Po raz pierwszy zwrócili na siebie uwagę w 2010 roku teledyskiem „I’m in Love with Friedrich Hayek”, który wychwalał filozofię austriackiego ekonomisty Friedricha Hayeka i otrzymali również komentarz zaintrygowanego piosenką profesora współczesnej teorii austriackiej – Stevena Horwitza. Electra znana jest z niekonformistycznej mody, queerowej estetyki i eksperymentalnego popowego brzmienia. Ich drugi album studyjny – „My Agenda”, pojawił się w 2020 roku, a trzeci – „Fanfare”, ukazał się w zeszłym roku, natomiast teraz ruszają w trasę promującą krążek. Do najsłynniejszych utworów Amerykanina należą: „The History Of Vibrators with Dorian Electra”, „Career Boy”, „Man To Man”, „Flamboyant” i „The Dark History Of High Heels w/ Dorian Electra”.
„Moim celem zawsze było wykorzystywanie muzyki pop jako medium do wyrażania głębszych kwestii, niezależnie od tego, czy chodzi o tożsamość płciową, politykę, media społecznościowe czy cokolwiek innego. Po prostu uwielbiam udostępniać te pomysły ludziom”
– Dorian Electra dla magazynu People (październik 2023)
Przeczytaj również: Serial „Forst” wykorzystał potencjał Tatr i Borysa Szyca [RECENZJA]