Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

„Humanitarna wampirzyca poszukuje osób chcących popełnić samobójstwo” [RECENZJA]

Film w reżyserii Ariane Louis-Seize na pewno przykuwa uwagę kinomaniaków za sprawą bardzo długiego i intrygującego tytułu. Przeglądając program toruńskiego festiwal filmowego TOFIFEST stwierdziłem, że jest to coś co chcę zobaczyć i przekonać się na własne oczy co się za nim kryje. „Humanitarna wampirzyca poszukuje osób chcących popełnić samobójstwo” rzuca zupełnie nowe światło na mit o wampirach a jednocześnie podejmuje bardzo trudne tematy związane z dorastaniem i problemami okresu dojrzewania. Na pewno nie jest to to, czego się spodziewacie dlatego zapraszam na recenzję jednego z najlepszych seansów jakie było mi dane obejrzeć podczas 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest.

Sara Montpetit w filmie Humanitarna wampirzyca poszukuje osób chcących popełnić samobójstwo

Najmłodsza w rodzinie Sasha jest już w wieku, który według jej bliskich pozwala na usamodzielnienie się i stanie się polującym wampirem. Problemem pozostaje jednak fakt, że nie wysuwają jej się kły co zdecydowanie utrudnia wejście w wampiryczną dorosłość. Zakłopotani rodzice szukają sposobu by pomóc córce gdyż mimo 400 lat na karku są świadomi, że „wiecznie żyć nie będą”. Nie pomagają wizyty u psychologa dla wampirów i innych specjalistów. Nikt nie spodziewał się tego, że Sasha zwyczajnie nie chce nikogo zabijać i choć regularnie raczy się krwią, która utrzymuje ją nadal przy życiu to nie ma zamiaru sama na nią zapolować. Jest to bardzo interesująca metafora tego, że nie mamy wpływu na to w jakich okolicznościach przychodzimy na świat oraz czego będzie od nas oczekiwał. W końcu rodziny się nie wybiera, prawda?

Coming-of-age dla wampirów ale nie tylko. Taka była moja pierwsza myśl po wyjściu z sali kinowej. Oczywiście z dystansem, humorem i przymrużeniem oka co doskonale oddaje klimat filmu. Sasha bije się z myślami nie potrafiąc dopasować się do swoich bliskich, czując, że zawodzi ich na każdym kroku. Spotkanie z Paulem, który ma za sobą kilka nieudanych prób samobójczych daje nastolatkom poczucie, że mogą sobie wzajemnie pomóc i nadać swoim życiom (lub ich końcom) sens. To połączenie na ekranie daje nie lada rozrywki i jednocześnie w bardzo przystępny sposób opowiada o problemach, z którymi mierzy znaczna większość ludzi w okresie dojrzewania. Twórcy balansują na granicy absurdu, odważnie obcują z czarnym humorem i sprawdza się to znakomicie.

Humanitarna wampirzyca poszukuje osób chcących popełnić samobójstwo” jest kompletnym filmem. Bardzo mocnym punktem jest scenariusz a opowiedzenie tej historii na przykładzie życia wampirów to niezwykle zabawny ale i jednocześnie trafny pomysł. Mroczny klimat, znakomita muzyka i depresyjny nastrój utrzymują widza przez cały seans w skupieniu, nie pozwalając na chwilę wytchnienia nawet mimo wielu bardzo zabawnych sytuacji i gagów. Bardzo doceniam podejście do tematu, w którym oprócz mówienia o rzeczach ważnych jest również miejsce na to by podejść do nich z dystansem. To uniwersalna opowieść o osobistych problemach, szukaniu własnej drogi, poznawaniu siebie i wszystkim tym co Wam przychodzi na myśl gdy mowa o dojrzewaniu. Dodatkowo z tej produkcji bije dużo rodzinnego ciepła, miłości i zrozumienia do drugiego człowieka. Wszystko zostało doskonale zbalansowane.

Mimo wszystko ten film jest tym czym jest głównie za sprawą Sary Montpetit. Ponury wyraz twarzy Sashy – pozbawiony uśmiechu – towarzyszy widzom przez cały seans ale z hipnotyzującego spojrzenia można wyczytać całą paletę emocji, które w sobie chowa. Chętnie zamieniłbym ją z pewną aktorką z Hollywood, która mimo swojej obecnie dobrej passy nie jest nawet w połowie tak mroczna i charyzmatyczna jak Sara. Świetnie wypadają również postacie drugoplanowe. Szczególnie wyróżniają się Noémie O’Farrell w roli siostry Denise oraz Félix-Antoine Bénard, czyli wspomniany wcześniej Paul. Idealnie uzupełniają postać głównej bohaterki a ich współpraca na ekranie układa się bardzo dobrze.

Myślę, że jest to film, o który raczej nikt nie prosił ale potrzebować go może bardzo wiele osób. Kino niekonwencjonalne ale skuteczne w dostarczaniu wartości. „Humanitarna wampirzyca” gości w kinach od zeszłego piątku (05.07) dzięki dystrybucji Aurora Films.

Sprawdź również: Recenzja filmu „Kaskader”

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Picture of Wiktor Paczkowski

Wiktor Paczkowski

Miłośnik kina, w szczególności współczesnego oraz autor bloga "Filmowy Vibe". Nie lubię słowotoku i uważam, że film jest dla każdego. Poza siedzeniem w kinie często bywam na koszykarskim parkiecie ale inne dyscypliny sportowe również mnie interesują zarówno czynnie jak i w roli kibica.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy