Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

„IO” Jerzego Skolimowskiego był bezkonkurencyjny podczas gali rozdania „Orłów 2023”

Dzisiaj 6 marca w Teatrze Polskim w Warszawie po raz 25. wręczone zostały „Polskie Nagrody Filmowe Orły”, które przyznaje Polska Akademia Filmowa (PAF). Polskie Oscary przyznawane są w 20 kategoriach. W tym artykule przedstawimy laureatów „wielkiej piątki”. Dlatego zaprezentujemy zwycięzców kategorii: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, najlepsza główna rola kobieca oraz najlepsza główna rola męska. W ogólnym rozrachunku, aż sześć statuetek wylądowało na koncie filmu „IO”.

IO Jerzego Skolimowskiego okazał się bezkonkurencyjny. O czym opowiada?

Film o osiołku zgarnął statuetki za najlepszy film, najlepszą reżyserię oraz za najlepszy scenariusz. Dzieło Jerzego Skolimowskiego jest hołdem dla francuskiego klasyka Na los szczęścia, Baltazarze. Na ekranie obserwujemy życie jednego osiołka, którego spotykają zarówno dobre, jak i złe rzeczy. Jego historia rozpoczyna się w cyrku, zwierzę jest tam bite i dręczone. Miłosierdzie okazuje mu jedynie dziewczyna (Sandra Drzymalska), dla której rozstanie jest bardzo emocjonalne.

Scenografię filmu stanowią wyludnione miasta i małe wsie. Przed zwierzęciem rozrasta się świat, ale ludzie stają się coraz mniejsi. Osiołek pokonuje lasy, w których czają się myśliwi, szkoły z niepełnosprawnymi dziećmi, a także pola bitwy bezmózgich kiboli. Cały czas widz zadaje sobie pytanie: „czemu ten osiołek jest winien?”. Niestety świat jest okrutny, reżyser wrzuca widzów czasami w sam środek największego koszmaru, towarzyszą temu dziwne ujęcia i spływająca z ekranu czerwień. Osiołek staje się lustrem dla człowieka, określa nam całą panoramę naszych relacji ze zwierzętami. Film z pewnością nie jest dedykowany dla wszystkich, niektóre sceny są bardzo trudne. Mimo to, warto jest zatrzymać się w naszym codziennym biegu i popatrzeć jak wygląda otaczający nas świat.

Fot. Dorota Pomykała w filmie „Kobieta na dachu”.

Najlepsza główna rola kobieca

W kategorii najlepsza główna rola kobieca laureatką Orłów 2023 została Dorota Pomykała za rolę w filmie „Kobieta na dachu”. Jej bohaterka – Mirka to sześćdziesięcioletnia położna. Jest świetna w swoim fachu, a jeszcze lepsza w ukrywaniu swoich potrzeb i uczuć. W domu też skupia się na innych – mężu i dorosłym synu. Czasem wymyka się na dach swojego bloku, żeby zapalić papierosa. To jedyna rzecz, jaką robi tylko dla siebie, aż do dnia, w którym napada na bank uzbrojona w niewielki nóż kuchenny.

Fot. Po prawej Dawid Ogrodnik w filmie „Johnny”

Najlepsza główna rola męska

W kategorii najlepsza główna rola męska laureatem Orłów 2023 został Dawid Ogrodnik za film „Johnny”. Największy kameleon polskiego kina oraz naczelny specjalista od wcielania się w autentyczne postacie. Był już filarem kultowego hip-hopowego zespołu Paktofonika, członkiem „Ostatniej rodziny”, niewidomym geniuszem Mietkiem Koszem oraz czarującym złodziejem Zdzisławem Najmrodzkim. Jednak to właśnie za rolę Jana Kaczkowskiego otrzymał nagrodę Orła 2023.

Wielkie gratulacje dla wszystkich pozostałych laureatów. Tutaj możesz przeczytać o wszystkich nominowanych. 

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Picture of Dawid Micał

Dawid Micał

Młody żurnalista z Rzeszowa. Redaktor naczelny studenckiego magazynu Nowy Akapit. Uwielbia oglądać postmodernistyczne, fantastyczne oraz polskie kino. Natomiast jego ulubione uniwersum to Star Wars. Interesuje się filmoznawstwem, czytaniem biografii oraz historią. W wolnej chwili lubi oglądać każdy sport. Dlatego tworzy podcast „Rozmowy Na Pół Gwizdka”, który możecie znaleźć na Spotify.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy