Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

Księga Zaginionych Opowieści: Część 2 [RECENZJA]

Po kilku miesiącach przerwy ukazała się kolejna cenna pozycja dla każdego fana twórczości profesora Tolkiena. Księga Zaginionych Opowieści: tom 2. Kolejnego już wydanego w Polsce dzieła, które przybliża nam historię prac nad Śródziemiem, oraz dostarcza nowych informacji o tym fantastycznym i pełnym zawartości świecie. Podobnie jak w przypadku tomu pierwszego jest to pozycja wręcz obowiązkowa dla miłośników tego uniwersum.

Praca Profesora

Co ważne należy od razu podkreślić, że nie jest to zwyczajna książka. Podobnie jak inne dzieła wchodzące w skład Encyklopedii Śródziemia jest to poniekąd przedstawienie procesu twórczego Profesora, które przybliża nam tę pracę z pełnym dobrodziejstwem inwentarza. Książka to chociaż w większości spisana przez Tolkiena, to w rzeczywistości jest wynikiem tytanicznej pracy jego syna Christophera. Spędził on całe lata na gromadzeniu, rozszyfrowywaniu, analizowaniu i dopasowaniu do siebie notatek swojego ojca. Wynikiem lat tej ciężkiej pracy jest ta oto historia. W wyniku tego Księga Zaginionych Opowieści składa się nie tylko z nieznanych wcześniej historii. Sporą jej część stanowią przypisy, analizy, interpretacje czy adnotacje o tym, jak przebiegały prace nad pisaniem danych historii.

Gdybym miał tę pozycję do czegoś porównać, to porównałbym do swoistej rozprawy naukowej. Zbioru baśni, historii, mitów i poezji, które opatrzone są niezwykle bogatymi i pogłębionymi komentarzami. Sprawiają one, że podczas lektury zaczyna się jeszcze bardziej doceniać pracę zarówno ojca, jak i syna profesora Tolkiena.

Gdybym miał tę pozycję do czegoś porównać, to porównałbym do swoistej rozprawy naukowej. Zbioru baśni, historii, mitów i poezji, które opatrzone są niezwykle bogatymi i pogłębionymi komentarzami. Sprawiają one, że podczas lektury zaczyna się jeszcze bardziej doceniać pracę zarówno ojca, jak i syna profesora Tolkiena.

Barwne historie Śródziemia

W tym tomie poznajmy relację miłosną Berena i Luthien; historię i wydarzenia, które doprowadziły do upadku Gondolinu. Czy też opowieść o Glorundzie-strzegącym skarb smoku. Nie są to jednak jedyne historie, o jakich można w Księdze Zaginionych Opowieści przeczytać, bo oprócz tego znajdą się tutaj ballady, utwory poetyckie i inne baśniowe historie. Chociaż znajdują się tu inne historie niż w pierwszym tomie, to mimo to zalecam czytać w pierwszej kolejności poprzednią pozycję. Do części z przedstawionych historii nawiązywano już wcześniej, przez co w trakcie lektury część niejasności powinno się rozjaśnić. Dodatkowo stanowi ona jej fabularną kontynuację, więc lektura w tej kolejności powinna być o wiele bardziej przystępna.

Wymagająca pozycja

Jeśli znajdujecie się w grupie osób, która nigdy nie czytała książek profesora i zastanawia czy ta, jak i poprzednia pozycja byłyby dobrym początkiem, to niestety moja odpowiedź będzie negatywna. Zdecydowanie polecam zacząć od Hobbita i Władcy Pierścieni, bo ta pozycja zwyczajnie was zmęczy i prawdopodobnie wynudzi. Książki osadzone w Śródziemiu od zawsze kojarzone były z charakterystycznym. Można powiedzieć leniwym tempem oraz wieloma rozbudowanymi opisami. Te pozycje to jednak wyższa szkoła jazdy. Zdecydowanie kierowane są do osób, które już ten świat znają, a moim zdaniem, nie ma co do nich podchodzić, nie będąc starym wyjadaczem. Śródziemie zasługuje na nowych czytelników, ale zaczynanie od Encyklopedii Śródziemia prawdopodobnie was od tego świata odbije.

Bogate wydanie

Podobnie jak do innych pozycji wydanych przez wydawnictwo Zysk i S-ka nie mam żadnych zastrzeżeń. Książka wydana jest w grubej twardej oprawie, z ochronną obwolutą na grzebiecie. Kredowy papier, wysoka jakość tłumaczenia, przepiękna okładka i design. Wszystko to sprawia, że zebrane pozycje na półce wyglądają niczym małe dzieło sztuki. Nie mogę się doczekać, kiedy skompletuję już pełną kolekcję, bo niewątpliwie będzie to klejnot koronny mojej biblioteczki.

Podsumowanie

Księga Zaginionych Opowieści jest kolejną fantastyczną pozycją, będąca spełnieniem najskrytszych snów miłośnika Profesora. Dostarcza ona całej masy nowych informacji i historii, odsłaniając przed nami nowe barwne historie. Jej bogata treść współgra z wysokiej jakości wydaniem, stanowiące kolejną cenną książkę w naszej biblioteczce.

[WSPÓŁPRACA RECENZENCKA]. Książkę otrzymaliśmy bezpłatnie od wydawcy, który nie miał żadnego wpływu na naszą ocenę. Jeśli jesteście zainteresowani naszymi innymi recenzjami to znajdziecie je tutaj, a samą książkę znajdziecie na stronie wydawnictwa.

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
11 miesięcy temu

[…] PrevPoprzedniKsięga Zaginionych Opowieści: Część 2 [RECENZJA] PrevPoprzedni […]

O Autorze

Picture of Szymon Dędek

Szymon Dędek

Student kulturoznawstwa z zapałem do wszystkiego co związane z popkulturą. Nałogowo pochłania filmy, seriale, gry, książki i komiksy, a w szczególności te z uniwersum Star Wars. Hobbystycznie zdobywa osiągnięcia w grach gdzie może się pochwalić niemałymi wynikami. Od 10 lat czynny członek Związku Harcerstwa Polskiego.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy