Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

„Nasz wielki Donald” – premiera specjalnego zbioru na 90. urodziny Kaczora Donalda

W przyszłym miesiącu Egmont wyda u nas zbiór komiksów zatytułowany „Nasz wielki Donald” – specjalne wydanie przygotowane dla fanów najsłynniejszego kaczora świata z okazji jego 90-tych urodzin. Na tom złożą się 327 strony pełne ikonicznych historii graficznych poświęconych bohaterowi z dziewięciu dekad, w tym m.in. „Mądra kurka” – pierwszy komiks z udziałem Kaczora Donalda w historii. Premiera kolekcji zaplanowana jest na 12 czerwca.

Wydanie w swoich założeniach będzie kopią niemieckiego wydawnictwa „Der dicke Donald – 90 Jahre”, więc – jak wskazują redaktorzy Kaczej Agencji Informacyjnej – najpewniej zostaną zebrane w nim dokładnie te same publikacje, co w niemieckim pierwodruku, choć nie można wykluczyć możliwości wystąpienia kilku niespodzianek czy dodatkowej, unikatowej dla polskiego rynku zawartości. Poza „Mądrą kurką” pewniakami są takie ikoniczne komiksy ważnych w kaczych dziejach twórców, jak „Linoskoczek” (Carl Barks), „Kaczor, który spadł na Ziemię” (Don Rosa) czy „Irrational Tantrums” (Vicar). Można spodziewać się również „Triumfu miłości”, pierwszego komiksu z serii „Doubleduck” (czyli Donalda w roli tajnego agenta) oraz „The Rise and Fall of Donald Duck”, obszernej duńskiej historii z początku XXI wieku. Co ciekawe i ważne dla fanów – znaczną część wydania „Nasz wielki Donald” będą stanowić komiksy, który nie zostały jeszcze wydane w Polsce, a te powielone – takie jak wspomniany chociażby „Linoskoczek” – są zgodnie uznane za jedne z najbardziej elementarnych dla fanów Donalda i Kaczogrodu. Jedno jest pewne – szykuje się bardzo zróżnicowana publikacja, która zbierze masę komiksów o różnych tematykach, co wydaje się świetnym sposobem, aby uczcić już blisko stulecie Kaczora Donalda. Z pewnością nie zabraknie w niej historii z udziałem Sknerusa McKwacza, siostrzeńców Hyzia, Dyzia i Zyzia oraz ukochanej bohatera, kaczki Daisy.

Tak prezentuje się oficjalny opis Egmontu:

Niezwykła kariera Kaczora Donalda rozpoczęła się w 1934 roku występem w animacji „Mądra kurka”, w której ubrany w marynarski strój tańczył i śpiewał na barce. Obdarzony nietuzinkowym charakterem, z czasem Donald stał się megagwiazdą. Jego typowo ludzkie wady i zalety sprawiają, że każdy może odnaleźć w nim cząstkę siebie. Od dzikiej radości po najgłębszą rozpacz – nie ma emocji, której ten impulsywny, pyskaty specjalista od wszystkiego nie wyraziłby w pełni.

Niniejszy tom, wydany z okazji dziewięćdziesiątej rocznicy debiutu Donalda, obejmuje komiksy różnych scenarzystów i rysowników oraz ukazuje wzloty i upadki najsłynniejszego kaczora na świecie, jego bohaterskie czyny i komiczne błędy, drobne sukcesy i sromotne klęski z dziewięciu dekad historii komiksu.

Za tłumaczenie tekstów wchodzących w skład tomu odpowiada Jacek Drewnowski. Rocznicowe wydanie zostało wycenione na 149,99 zł, lecz w przedsprzedaży można je zamówić za ok. 2/3 tej kwoty. Przypominamy – „Nasz wielki Donald” trafi do sprzedaży 12 czerwca. Oficjalna okładka poniżej.

Oficjalna okładka zbioru Nasz wielki Donald
Oficjalna okładka zbioru „Nasz wielki Donald”

Zobacz również: „Kaczogród – Carl Barks. Pies Wiskerwillów i inne historie z roku 1960″ [RECENZJA]

 

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Picture of Robert Solski

Robert Solski

Student czwartego roku polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i eskapista, który tak samo jak filmy pożera książki, a ostatnio też coraz częściej gra – i wirtualnie, i planoszowo. Stara się oglądać jak najwięcej kina niezależnego, usilnie jednak przeszkadza mu w tym słabość do blockbusterów i seriali. Lubi pisać o wszystkim, co go otacza – zwłaszcza o popkulturze.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy