Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

„Lombard. Biedarewia”, czyli Klub Komediowy w teatrze [RECENZJA]

26 października 2023 roku premierę miał nietypowy spektakl, który był eksperymentem przeprowadzonym przez Teatr Rampa, a Kącik Popkultury miał okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu! „Lombard. Biedarewia” to tytuł budowany przez trzy zupełnie różne grupy – Teatr Rampa, Klub Komediowy oraz… uczestników warsztatów aktorskich. 

Szalejąca drożyzna zmusza warszawiaków do obniżenia standardu życia i rezygnacji z przyjemności: ciastka z Lukullusa, wakacji w Suntago, jogi czy kota. Rosnące czynsze i lęk przed biedą wymuszają wyprowadzkę z centrum, czasem nawet do rodziców. Tylko nieliczni śmiałkowie podejmują walkę o utrzymanie się w stolicy. By opłacić czynsz i karnet na Zdrofit, poświęcają to, co mają najcenniejszego: konsolę PlayStation, rolki, SUV-a czy nerkę. Zastawiają je w miejscu owianym niegdyś złą sławą: warszawskim lombardzie.

Katarzyna Dmoch w spektaklu "Lombard. Biedarewia"
Katarzyna Dmoch, fot. Robert Jaworski

Michał Sufin stworzył istny misz-masz scenek komediowych, w których głównym tematem była sytuacja gospodarcza w kraju. Mała kameralna scena teatru w interesujący sposób przedstawiła swój lombard. Na niewielkiej przestrzeni zagospodarowano ogromną ilość rekwizytów, które mogły przypominać przepych różnorodnych, zastawianych przez ludzi przedmiotów i płynnie zmieniały swoje ułożenie na scenie, aby przystosować się do kolejnej sceny. Ciekawym pomysłem było połączenie sztuki teatralnej z niewielką dawką kabaretu, który momentami zamieniał się w stand up. Reżyser miał pomysł i wykorzystał potencjał tych historii oraz talenty aktorów.

Bartek Magdziarz w spektaklu "Lombard. Biedarewia"
Bartek Magdziarz, fot. Robert Jaworski  

Chylę czoła przed obsadą, ponieważ jak na uczestników warsztatów aktorskich, bardzo fajnie sobie poradzili, biorąc pod uwagę jak łatwo można się czasami „zagotować” w momentach czystej komedii. Najjaśniejszym punktem spektaklu był niewątpliwie Bartek Magdziarz, którego lekkość w kontakcie z publicznością była niezwykle miła dla widza. Nie był wulgarny ani nie próbował być na siłę śmieszny… był naturalny i wchodził w swoje najróżniejsze role z ogromną swobodą. Reszta zespołu także sobie świetnie poradziła, zwłaszcza trzeba docenić ich zaangażowanie w projekt patrząc na ilość ról, które mieli do odegrania podczas trwania spektaklu:

Katarzyna Dmoch – Właścicielka Lombardu, Bajkowa Windykatorka 2, Sprzedawczyni 2, Uczennica 2, Zygmunt Stary

Paulina Komenda – Dziennikarka, Bajkowa Windykatorka 1, Żulica, Uczennica 1

Dagmara Bąk – Żebraczka, Sprzedawczyni 1, Ekspedientka w nocnym, Psorka, Reżyserka

Konrad Marszałek – Gość w Garniturze, Szwagier Nadwiślański, Żul, Prezes NBP

Bartek Magdziarz – Lombardzista, Klient w Czapce, Jagiełło

Obsada spektaklu "Lombard. Biedarewia"
Obsada spektaklu „Lombard. Biedarewia”, fot. Robert Jaworski

Wpadniecie zobaczyć co przygotowali dla Was aktorzy i Teatr Rampa?

Dagmara Bąk i Bartek Magdziarz w spektaklu "Lombard. Biedarewia"
Dagmara Bąk i Bartek Magdziarz, fot. Robert Jaworski

 

Przeczytaj również: Cry Baby i The Creature. Wszystkie twarze Melanie Martinez

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Picture of Joanna Tulo

Joanna Tulo

Jestem absolwentką Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Wśród moich zainteresowań znajdują się tajniki skrywane przez społeczeństwo, a także antropologia oraz terminy dotyczące szeroko pojętej kultury. Świat popkultury jest bardzo mi bardzo bliski i chętnie rozkładam go na czynniki pierwsze, co zastosowałam w moich pracach naukowych, które zawierały elementy analiz filmowych oraz teatralnych. Swoje umiejętności wykorzystuje w pracy z social mediami, storytellingiem oraz marketingiem. Przez rok mieszkałam w Nowym Jorku, gdzie miałam okazję znaleźć się w kolebce kultury popularnej oraz poznawać teatralne możliwości jakie daje Broadway.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy