Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

Koniec strajku aktorów. Gildia zatwierdziła wstępne porozumienie

Choć medialne doniesienia wcale na to nie wskazywały, doczekaliśmy się końca strajku aktorów. Zjednoczeni członkowie SAG-AFTRA (Amerykańskiej Gildii Aktorów) przez kilka miesięcy dumnie walczyli o uczciwe warunki pracy, a dzisiaj, zawieszają pikiety, po tym jak komitet negocjacyjny zatwierdził wstępne porozumienie z AMPTP (Stowarzyszenie Producentów Filmowych i Telewizyjnych).

Oficjalne oświadczenie znajdziecie poniżej.

Wynika z niego, że poza wyższym wynagrodzeniem minimalnym, strajkującym udało się wywalczyć porozumienie związane z zagrożeniami płynącymi w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. Porozumienie ma chronić aktorów i nie dopuścić do sytuacji, w której AI miałaby zastąpić aktorów lub ograniczyć ich przydatność np. w roli statysty. Co więcej, drugoplanowi aktorzy dostaną podwyżki.

Przeczytaj również: Ślepy traf. „Zabójca” [RECENZJA]

koniec strajku aktorów
W ramach wsparcia i solidarności, do strajku dołączały nawet największe gwiazdy kina

Trudnym do przełknięcia dla AMPTP był warunek aktorów, by wytwórnie dzieliły się z artystami zyskami z produkcji powstających dla platform streamingowych. Jak czytamy w oświadczeniu, po raz pierwszy w historii, w ramach umowy, aktorzy będą mieć zapewnioną premię za udział w produkcjach powstających dla streamingu.

Szczegóły umowy nie zostaną podane, do czasu sprawdzenia wstępnej umowy przez SAG-AFTRA National Board. Koniec strajku aktorów oznacza powrót artystów na plany zdjęciowe. Aktorzy będą mogli również promować filmy, w których występują. Dla nas, kinomanów, coraz więcej newsów i (miejmy nadzieję) koniec z przesuwaniem premier kolejnych produkcji.

Koniec strajku aktorów będzie oficjalnie datowany na czwartek, godzinę 12:01 czasu pacyficznego.

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Picture of Przemysław Wilk

Przemysław Wilk

Student dziennikarstwa. Fan kina fantastycznego, przygodowego i superbohaterskiego. Nie stroni od seriali, gier oraz książek. Interesuje się piłką nożną oraz e-sportem.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy