Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

„Mesjasz Diuny” – Mission Impossible Villeneuve

„Mesjasz Diuny” to druga część serii „Kroniki Diuny” napisanej przez Franka Herberta. Jest to kontynuacja losów Paula Atrydy, który poślubiając Irulanę i zwycięstwie Fremenów nad Saadukarami na Arrakis, został Imperatorem. Ten tom jest także inspiracją do zakończenia trylogii filmowej Denisa Villeneuve’a „Diuna”. Czego możemy się spodziewać po ostatniej części zamykającej historię Muad’Diba?

Uwaga, tekst może zawierać potencjalne spoilery!

Pewne jest to, że w tej części nie będzie miejsca na dynamiczną akcję. Książka skupia się głównie na Paulu i jego wizjach. Nie ma tutaj spektakularnych pojedynków, krwawych bitew ani morderczych czerwi. Arrakis się rozwija i zaludnia, nie ma miejsca na fremeńskie życie, którego Paul zaznał po zamachu Harkonnenów na jego ród. Najbardziej spektakularnym wątkiem, który może wyglądać przepięknie i przerażająco zarazem, jest atak na Arrakis, po którym Muad’Dib traci wzrok.

Kroniki Diuny - „Diuna" i „Mesjasz Diuny"; zbiór, wyd. Rebis
Kroniki Diuny – „Diuna” i „Mesjasz Diuny”; zbiór, wyd. Rebis

Wracamy więc do konwencji z pierwszej części, gdzie historie opowiada obraz, słowa, a przede wszystkim gra aktorska. Jeśli Villeneuve zdecyduje się trzymać oryginału, będzie dysponował jedynie garstką aktorów: Timothée Chalametem, Anyą Taylor-Joy i Jasonem Momoą. Szczególnie dla Chalameta szykuje się niezwykle trudne zadanie aktorskie, ponieważ Paul jest postacią, która operuje na wielu emocjach jednocześnie, a jego umysł musi podążać za rzeczywistością i wizją. To ogromne wyzwanie, które, jeśli zostanie wykonane dobrze, może przynieść mu Oscara.

Trudne zadanie stoi też przed Jasonem Momoą, którego postać Idaho, a raczej ghola Hayt, jest niejednoznaczna, zagubiona oraz pełna wewnętrznych sprzeczności, które wkradają się w jego mentacki umysł.

Trudno odnieść się do zapowiedzi reżysera, że trzecia część skupi się na wątku Irulany, granej przez Florence Pugh, zważywszy, że w książce jej rola sprowadza się głównie do żalu, że Paul nie dał jej dziecka, nieudolnego wspierania spiskowców oraz podawania Chani, w tej roli Zendaya, antykoncepcji.

Kolejnym wyzwaniem dla Villeneuve’a będzie wytłumaczenie wielkiej, dramatycznej ucieczki Chani na czerwiu w filmie „Diuna: część druga”, ponieważ teraz musi wyjaśnić, dlaczego zdecydowała się wrócić do Imperatora i być u jego boku.

Reżyser postawił się w bardzo trudnej sytuacji. Trzymając się książki, straci postać Lady Jessiki, która była podbudowana na nowego antagonistę, a także Stilgara, który zaczyna wątpić w prawdziwość działań Usula. Najważniejsze jednak, że nie będzie Harkonnenów, a książka nie daje konkretnego ani wyrazistego zagrożenia. Wkraczają Tleilaxanie, ale oni działają w cieniu, niczym szpiedzy, którzy wykorzystują Imperatora i Duncana Idaho dla swoich własnych celów.

Mówiąc, że Villeneuve zapędził się w kozi róg, to tak, jakby nic nie powiedzieć. Jak rozwiąże wszystkie te sytuacje? Jedno jest pewne – trzecia część – „Mesjasz Diuny”, będzie zdecydowanie bardzo mocno odbiegał od książki.

Przeczytaj również: „Wonka 2” powstanie? Warner Bros. planuje rodzinny sequel na 2027 rok

Kroniki Diuny; zbiór, wyd. Rebis
Kroniki Diuny; zbiór, wyd. Rebis

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Picture of Joanna Tulo

Joanna Tulo

Jestem absolwentką Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Wśród moich zainteresowań znajdują się tajniki skrywane przez społeczeństwo, a także antropologia oraz terminy dotyczące szeroko pojętej kultury. Świat popkultury jest bardzo mi bardzo bliski i chętnie rozkładam go na czynniki pierwsze, co zastosowałam w moich pracach naukowych, które zawierały elementy analiz filmowych oraz teatralnych. Swoje umiejętności wykorzystuje w pracy z social mediami, storytellingiem oraz marketingiem. Przez rok mieszkałam w Nowym Jorku, gdzie miałam okazję znaleźć się w kolebce kultury popularnej oraz poznawać teatralne możliwości jakie daje Broadway.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy