Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

Najlepsze filmy na Boże Narodzenie! Wybór redakcji Kącika Popkultury

„Kevin sam w domu”, „Znachor”, „Szklana Pułapka” a może coś zupełnie innego? Jakie najlepsze filmy na Boże Narodzenie wybrała redakcja Kącika Popkultury? Zapraszamy do naszego zestawienia, w którym dzielimy się z wami produkcjami, które będą z nami obecne w tym roku przy świątecznym stole! 

„Grinch: świąt nie będzie”, reż. Ron Howard (2000) oraz „Kochajmy się od święta”, reż. Jessie Nelson (2015)

filmy na Boże Narodzenie
„Kochajmy się od święta”, reż. Jessie Nelson (2015)

Oba filmy krytykują komercjalizm i obalają mit idealnych świąt, zwracając uwagę, że nie chodzi o to, aby udawać kogoś kim, się nie jest tylko dlatego, że zbliża się Boże Narodzenie. Poza ciekawym przesłaniem dostajemy również wizualną ucztę, obsadę składającą się z czołowych aktorów Hollywood oraz odrobinę magii noszoną przez dwóch tajemniczych narratorów.

Joanna Tulo

„Family Man”, reż Brett Ratner (2000)

filmy na Boże Narodzenie
„Family Man”, reż Brett Ratner (2000)

Remake klasycznego „To wspaniałe życie” z roku 1946 jest filmem, który nieco zgubił się w obszernej filmografii Nicolasa Cage’a oraz natłoku bardziej romantycznych i pozytywnych filmów świątecznych. „Family Man” to lekcja życia pokroju „Opowieści Wigilijnej” – surrealistyczne rozliczenia się ze swoich decyzji, które doprowadziły do porzucenia wartości duchowych na rzecz materialnych.

Kamil Szczygieł

„Ekspress Polarny”, reż. Robert Zemeckis (2004)

filmy na Boże Narodzenie
„Ekspress Polarny”, reż. Robert Zemeckis (2004)

„Ekspress Polarny” w dzieciństwie wywołał we mnie wrażenie obcowania z czymś wymykającym się wszystkiemu, co znałem – animacja z twarzą Tomą Hanksa, dosięgająca jednak wtedy realnej powłoki; bożonarodzeniowa opowieść niemająca zbyt wiele wspólnego z blichtrem, zamiast tego skąpana w upiornym i melancholijnym nastroju.

Ta balansująca na granicy snu, koszmaru i marzenia historia nadaje innego wymiaru świątecznym przypowiastkom. Nie atakuje słodyczą i wesołością, wywołuje trudno uchwytny rodzaj smutku i nostalgii. Do dzisiaj chcę wsiąść o północy do tajemniczego pociągu, wypić kubek gorącej czekolady i pomknąć w zapierającą dech w piersiach podróż. I wrócić jak gdyby nigdy nic, a jednak odmieniony.

Adrian Matuszkiewicz

„Hrabia Monte Christo” , reż. Kevin Reynolds (2002)

filmy na Boże Narodzenie
„Hrabia Monte Christo” , reż. Kevin Reynolds (2002)

Przez lata był częścią rodzinnego spędzania czasu po wigilii. Był to przypadek, po prostu film regularnie pojawiał się w telewizji w okresie świątecznym, podobnie jak „Kevin sam w domu” czy „Znachor”. Kiedy byłem mały, wzbudzał zachwyt przepychem i epickimi momentami. Po latach również doceniam scenografię, fantastyczne kostiumy, ciekawych i niejednowymiarowych bohaterów. Kapitalną rolą pochwalić może się Guy Pearce. Był to też film, po którym zacząłem śledzić karierę Harry’ego Cavilla, choć jego rola w tej produkcji była marginalna. Ten film to przede wszystkim masa dobrych wspomnień. Jedna z tych produkcji, przez którą pokochałem kino i chciałem go więcej i więcej.

Przemysław Wilk

„Klaus”, reż. Sergio Pablo (2019)

filmy na Boże Narodzenie
„Klaus”, reż. Sergio Pablo (2019)

„Klaus” to jedna z moich ulubionych animacji, która jest połączeniem poruszającej fabuły z magiczną świąteczną opowieścią. Mamy tutaj do czynienia z nowym przekazem klasycznej opowieści o Świętym Mikołaju, który oferuje nie tylko niezwykłą warstwę wizualną, ale również głęboką treść i wspaniały morał. Rozwój relacji Jespera i Klausa oraz wzruszające sceny, takie jak pierwsza dostawa zabawki dla dziecka czy transformacja surowego miasteczka, uderzyły bardzo mocno w moje uczucia. Produkcja Netflixa to niezwykła opowieść o empatii, a każdy kadr to nasycony emocjonalnie ładunek, który przenika widza i zostawia go z uśmiechem oraz ciepłem w sercu.

Martyna Kucybała

Przeczytaj również: „Avatar: Frontiers of Pandora”. Strasznie już być tym Na’vi chcę [RECENZJA]

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Picture of Martyna Kucybała

Martyna Kucybała

Dziecko Marvela, które nosi w sobie ogromne pokłady miłości do Spider-Mana oraz innych bohaterów i złoczyńców z Nowego Jorku. Z wielką chęcią wypiłaby szklaneczkę whisky w towarzystwie Jessici Jones i pobujała się po mieście z Milesem Moralesem. Miłośniczka kina, zwłaszcza tego bliskowschodniego. Uzależniona od kupowania Funko Popów i kart kolekcjonerskich a prywatnie ogromna fanka basketu i piłki nożnej.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy