Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

Najnowsza wersja „Chłopów” już na jesień tego roku! Nowe oblicze monumentalnej powieści

W 2023 roku, prawdopodobnie na jesień, na ekranach kin pojawi się nowa wersja Chłopów Władysława ReymontaNowe dzieło Doroty Kobieli ma ukazać w nowoczesny sposób losy rodziny Borynów, na tle zmieniających się pór roku. Chłopi zostali zrealizowani w technice animacji malarskiej, która podbiła serca fanów na całym świecie przy poprzedniej produkcji studia w filmie Twój Vincent. Monumentalne dzieło Władysława Reymonta przepełnione jest kwiecistymi opisami przyrody, dlatego wspomniana technika może okazać się strzałem w dziesiątkę. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski.

Fot. Next Film / Po lewej Kamila Urzędowska jako Jagna, po prawej Robert Gulaczyk jako Antek

Fabuła znana wszystkim od deski do deski

Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry, wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

Fot. Next Film / Andrzej Konopka jako Wójt

Obsada stanie się kluczem do sukcesu?

W roli Jagny występuje Kamila Urzędowska. Partnerują jej Robert Gulaczyk (Antek), Mirosław Baka (Boryna), Andrzej Konopka (Wójt), Ewa Kasprzyk (Dominikowa), Sonia Mietielica (Hanka), Małgorzata Kożuchowska (Organiścina), Sonia Bohosiewicz (Wójtowa), Maciej Musiał (Jasio), Dorota Stalińska (Jagustynka), Julia Wieniawa (Marysia Pastuszka) oraz Mateusz Rusin (Mateusz). Plejada znanych aktorów dała się sportretować w ramach prac nad filmem. Efektu końcowego ciekawi są wszyscy. Znane nazwiska, również dają powody do optymizmu.

Fot. Next Film / Mirosław Baka jako Boryna

Produkcja Chłopów trwa już ponad dwa lata

Zdjęcia do Chłopów rozpoczęły się latem 2020 roku. W animacji wykorzystany zostanie szeroki repertuar obrazów realistycznych i preimpresjonistycznych. Sesje live-action, będące pierwszym etapem procesu produkcyjnego zostały już zakończone. Zmontowany materiał filmowy jest obecnie przenoszony na płótna przez grupę około 70 malarzy w czterech studiach: w Sopocie, Serbii, Ukrainie i na Litwie.

Fot. Next Film / Mirosław Baka na planie

Muzyka do filmu Chłopi jest w dobrych rękach

Muzykę do filmu stworzy wielokrotnie nagradzany producent Łukasz L.U.C. Rostkowski. Kompozytor w ramach międzynarodowej Rebel Babel Film Orchestra tworzy specjalny słowiański kolektyw muzyków folkowych, którzy tak jak malarze za pomocą tradycyjnych środków (instrumenty ludowe i śpiewy) stworzą magiczny i analogowy pejzaż dopełniający piękno malowanych obrazów. Czy w takim razie cokolwiek w tym filmie może nie zagrać?

Fot. Next Film / Ewa Kasprzyk jako Dominikowa

Reżyserka i scenarzystka – Dorota Kobiela

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pomysłodawczyni, współautorka scenariusza, reżyserka i montażystka filmu Twój Vincent. Ta pierwsza pełnometrażowa animacja malarska na świecie zdobyła między innymi: Europejską Nagrodę Filmową za Najlepszy Film Animowany, główną nagrodę w konkursie filmów animowanych na 20 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju, Nagrodę Polskiej Akademii Filmowej — Orzeł za najlepszy montaż i scenografię oraz ponad 40 innych nagród na całym świecie. Film został nominowany także do tak prestiżowych nagród, jak Oscar, BAFTA, Złoty Glob. Dodatkowo cieszył się również dużą oglądalnością na całym świecie, jako pierwsza w historii polska produkcja, przekraczając 40 mln dolarów w światowym box office. Dorota jest członkinią Amerykańskiej, Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej. Pracuje w komisji artystycznej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Od 10 lat jest związana zawodowo ze studiem BreakThru Films, które jest producentem filmu. Czy nowa ekranizacja Chłopów pobije poprzedni sukces reżyserki?

Premiera Chłopów planowana jest na jesień 2023 roku. Dystrybutorem filmu w Polsce będzie Next Film.

Przeczytacie także o premierach kinowych w styczniu.

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Picture of Dawid Micał

Dawid Micał

Młody żurnalista z Rzeszowa. Redaktor naczelny studenckiego magazynu Nowy Akapit. Uwielbia oglądać postmodernistyczne, fantastyczne oraz polskie kino. Natomiast jego ulubione uniwersum to Star Wars. Interesuje się filmoznawstwem, czytaniem biografii oraz historią. W wolnej chwili lubi oglądać każdy sport. Dlatego tworzy podcast „Rozmowy Na Pół Gwizdka”, który możecie znaleźć na Spotify.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy