Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

Netflix czeka na zakończenie strajku aktorów, aby podnieść cenę abonamentu

Według najnowszych doniesień Wall Street Journal, streamingowy gigant Netflix planuje kolejną podwyżkę cen miesięcznego abonamentu. Włodarze Netfliksa cierpliwie czekają jednak z ogłoszeniem tej informacji do opinii publicznej do momentu, aż zakończy się trwający strajk aktorów z organizacji SAG-AFTRA. 

Na ten moment nie wiadomo, kiedy nowe ceny wejdą w życie – negocjacje między SAG-AFTRA a Stowarzyszeniem Producentów Filmowych i Telewizyjnych (AMPTP) trwają niezmiennie od 14 lipca bieżącego roku. W ostatnim czasie, 26 września, do oficjalnego porozumienia z AMPTP po prawie pięciu miesiącach doszli strajkujący scenarzyści z gildii scenarzystów WGA, co pozwala wierzyć, że zakończenie strajku aktorów również jest kwestią czasu. Obie organizacje zasiadły do negocjacji w miniony poniedziałek oraz kontynuują je dziś, 4 października.

Netflix – jako wiodąca platforma streamingowa na rynku światowym – jest ważną częścią negocjacji; to właśnie nieskłonność do wypłacania tantiem przez m.in. Netfliksa, Disneya czy Amazon była jednym z punktów zapalnych dla obu strajków. Wygląda więc na to, że koniec końców aktorzy wywalczą należne im świadczenia pieniężne od wielkiej korporacji, a Netflix odbije sobie straty na portfelach swoich subskrybentów. Jak podaje Wall Street Journal – Netflix celuje w zwiększenie cen na wielu międzynarodowych rynkach, ale najpewniej zacznie od Stanów Zjednoczonych i Kanady. Na ten moment włodarze stacji odmówili komentarza w sprawie.

Podwyżka cen nie jest zaskakująca – w ostatnim czasie podobne rozwiązanie wdrożył m.in. konkurencyjny Disney, który zwiększył cenę swojego podstawowego planu miesięcznego z 7,99 dolarów na 10,99 dolarów, po czym niedługo później ogłosił kolejną podwyżkę na amerykańskim rynku: do 13,99 dolarów miesięcznie. Koszty w ciągu niecałego roku wzrosły więc niemal dwukrotnie. Podobną podwyżkę zapowiedziało już Discovery+ (z 6,99 na 8,99 dolarów), a w całym 2023 roku zrobiło to już m.in. należące do NBC Peacock, Paramount+ czy Starz. Wszelkie podwyżki są oczywiście w różny sposób adaptowane na rynek europejski – powyższe na ten moment dotyczą jedynie mieszkańców USA. W ostatnich miesiącach, poza zwiększaniem ceny abonamentu, widać również agresywną ofensywę platform streamingowych w walce ze wpółdzieleniem kont, czego inicjatorem również był Netflix.

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Picture of Robert Solski

Robert Solski

Student czwartego roku polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i eskapista, który tak samo jak filmy pożera książki, a ostatnio też coraz częściej gra – i wirtualnie, i planoszowo. Stara się oglądać jak najwięcej kina niezależnego, usilnie jednak przeszkadza mu w tym słabość do blockbusterów i seriali. Lubi pisać o wszystkim, co go otacza – zwłaszcza o popkulturze.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy