„Bajty polskie 3.0” to wydanie trzecie – poprawione, rozszerzone i uzupełnione – książki autorstwa Bartłomieja Kluski i Mariusza Rozwadowskiego, opublikowanej pierwotnie w 2011. Reedycja przygotowana przez wydawnictwo Gamebook nie tylko pozwala zapoznać się z dziejami polskiej sceny gamingowej w eleganckim, kolekcjonerskim wydaniu, ale również rozszerza treść oryginału o pokłady zupełnie nowej, niewydanej nigdy wcześniej treści. Książka dostępna jest do zakupu wyłącznie na stronie wydawnictwa.
Jak czytamy na stronie Gamebook: „Odkryj na nowo fascynującą i wartko poprowadzoną opowieść o polskich pionierach i firmach, tworzących pierwsze urządzenia do gier oraz rodzime gry komputerowe. Przyjrzyj się przemianom zachodzącym na polskim rynku gier i poznaj „młodych-gniewnych” polskiego gamedevu, rodzącego się u schyłku PRL i na początku lat 90. „Bajty polskie 3,0″ dostępne po raz pierwszy w ekskluzywnym, wysokiej jakości wydaniu: w twardej, szytej oprawie, na kolorowym papierze oraz z profesjonalną redakcją i korektą”. Reedycja zawiera m.in.: uzupełnione rozdziały, wzbogacone o dodatkowe badania i wywiady prowadzone w ostatnich latach przez Bartłomieja Kluskę, skład poszerzony o nowe ilustracje i stylowe retro grafiki pixel art oraz dodatkowe posłowie współautora oryginału, Mariusza „Ramosa” Rozwadowskiego, któremu dedykowane jest to wydanie. W sumie czytelnikom zostaje oddane wydanie poszerzone o ok. 15% dodatkowej zawartości. Dodatkowo całość została starannie zredagowana przez wspomnianego już Bartłomieja Kluskę, badacza i autora „Legend gier video”, również wydanych przez wydawnictwo Gamebook.
Książka składa się z 360 przepełnionych historiami i ilustracjami stron, na których przeczytamy m.in. o dostępnych w kraju nad Wisłą konsolowych adaptacjach kultowego „Ponga”, najsłynniejszych polskich czasopismach i giełdach oraz, oczywiście, samych grach. „Teenagent” Adriana Chmielarza, amigowa „Cytadela” czy rewolucyjna tekstówka „Puszka Pandory” Marcina Borkowskiego to zaledwie wierzchołek góry lodowej retronostalgii, jaką zafundowali nam twórcy. Wyłącznym dystrybutorem jest wydawnictwo Gamebook.
Zobacz również: „Almanach: Gry przygodowe Point and Click” – pozycja obowiązkowa dla fanów przygodówek