Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

Rozgrzewka przed Mundialem. „David Beckham: Drużyna w opałach” [RECENZJA]

Na platformie Disney+ można zrobić sobie małą rozgrzewkę przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata w piłce nożnej w Katarze. Kilka dni temu pojawił się serial David Beckham: Drużyna w opałach. Po jego seansie byłem bardzo pozytywnie zaskoczony. Wynika to z faktu, że serial przede wszystkim opowiada historię zwykłych nastolatków, a nie tylko sportowców. Davida Beckhama chyba nie trzeba wszystkim przedstawiać – to wielki angielski piłkarz, który pokazał, że jest jeszcze większym człowiekiem niż zawodnikiem.  Zapraszam do recenzji bardzo dobrego miniserialu.

David Beckham – wielki człowiek

Były gwiazdor reprezentacji Anglii, Realu Madryt, Manchesteru United czy AC Milanu powraca w rodzinne strony. Do miejsca, w którym rozpoczęła się jego wielka światowa kariera wschodniego Londynu. To tutaj zaczęła się piłkarska podróż Davida w Echo Premier League. W David Beckham: Drużyna w opałach były już piłkarz postanawia pomóc Westward Boys, drużynie U14 ze wschodniego Londynu. Młodzi chłopcy desperacko potrzebują pomocy przez cały sezon nie wygrali ani jednego meczu. Są pogubieni zarówno jako nastolatkowie, jak i młodzi sportowcy. Brakuje im pewności siebie oraz motywacji. David będzie musiał wykorzystać wszystkie swoje lata doświadczeń w grze, jeśli chce uratować ich przed spadkiem. Jednak głównym celem piłkarza jest ukształtowanie osobowości chłopców, to na tym zależy mu najbardziej.

Sentymentalny powrót do domu

Dla Davida Beckhama powrót do korzeni jest bardzo emocjonalny. Nie ukrywa tego na ekranie, opowiadając o swoich emocjach, które towarzyszą mu podczas pobytu we wschodnim Londynie. Na początku serialu poznajemy jego historię. David pochodził z rodziny klasy robotniczej, ale bardzo ciężko zapracował na swój sukces. Do tego samego zachęca poznanych chłopców. Przede wszystkim, zamiast trenerem, staje się ich mentorem życiowym. Liczy się dla niego, żeby nastolatkowie potrafili znać swoją wartość. Dlatego serial jest czymś więcej niż tylko opowieścią o drużynie, która zajmuje ostatnie miejsce w tabeli. Dla samych zawodników obecność Davida w szatni jest czymś wyjątkowym. Traktują go z wielkim szacunkiem, jest dla nich wielkim natchnieniem oraz motywacją do ciężkiej pracy. Bardzo dokładnie słuchają jego uwag. Jednak, co najważniejsze, otwierają się przed nim. Dzięki temu David poznaje ich osobowość, kim tak naprawdę są.

David Beckham mentor, trener, nauczyciel oraz przyjaciel

Serial przedstawia także stronę sportową. Pokazuje, jak chłopcy dzięki naukom Davida zmienili swój styl gry. Gwiazdor odkrył w każdym zawodniku inny talent oraz indywidualne umiejętności. Pomógł również trenerom zespołu. Udzielał wielu wskazówek na temat ustawienia na boisku czy pewnych zachowań przy linii bocznej. Wszyscy w klubie, włącznie z rodzicami chłopców, byli niesamowicie podekscytowani wizytą Davida. Młodzi zawodnicy przede wszystkim motywowali się tym, że nie każdy ma możliwość trenowania z tak wielkim piłkarzem. Taka szansa zdarza się raz w życiu. David znacząco wpłynął na rozwój młodych piłkarzy, na przestrzeni kilku meczów widać było ich zmianę w grze. Jednak serial ukazuje, także te złe momenty zarówno w sporcie jak i w życiu prywatnym. Bardzo mocno został skrytykowany rasizm, który występuje w Londynie. Davida przeraził fakt, że 12-letni Kuro padł ofiarą rasizmu.

Piłka nożna jest tylko tłem

Serial jest bardzo klimatyczny. Jego fabuła krąży wokół piłki nożnej, ale nie skupia się tylko na niej. Przedstawione są problemy nastolatków na tle dyscypliny sportowej. To bardzo pouczająca i inspirująca opowieść o byciu dobrym człowiekiem. Jedni będą widzieli w Davidzie Beckhamie tylko piłkarza, inni wielkiego człowieka. Ja po objerzeniu tego serialu zobaczyłem w nim pewien wzór do naśladowania, pokazał, że ciężką pracą i determinacją można dojść na sam szczyt. Polecam wszystkim obejrzeć ten miniserial (4 odcinki), żeby zobaczyć inną perspektywę piłki nożnej. Zwłaszcza przed nieco kontrowersyjnym turniejem, który czeka nas już za kilka dni.

Plusy

  • David Beckham jako autorytet
  • Pomoc chłopakom
  • Ciekawe ujęcia gry w piłkę
  • Historia każdego bohatera
  • Uniwersalne wartości

Minusy

  • Mimo wszystko – trochę za mało piłki nożnej

Zobacz jakie inne premiery w listopadzie przygotowało jeszcze Disney+.

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Dawid Micał

Dawid Micał

Młody żurnalista z Rzeszowa. Redaktor naczelny studenckiego magazynu Nowy Akapit. Uwielbia oglądać postmodernistyczne, fantastyczne oraz polskie kino. Natomiast jego ulubione uniwersum to Star Wars. Interesuje się filmoznawstwem, czytaniem biografii oraz historią. W wolnej chwili lubi oglądać każdy sport. Dlatego tworzy podcast „Rozmowy Na Pół Gwizdka”, który możecie znaleźć na Spotify.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy