Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

Wujek Sknerus. Niezwykłe losy Sknerusa McKwacza [RECENZJA]

Myślę, że nie będzie kłamstwem, jeśli napiszę, że Sknerus McKwacz to jeden z najsłynniejszych kaczorów na świecie. Jak dotąd ukazał się w ponad 20 000 komiksowych historiach, a liczba ta stale rośnie. Przez ponad 80 lat historii tej postaci komiksy o niej były tworzone przez całą rzeszę różnych rysowników i grafików. Co za tym idzie, każdy z nich interpretował ją na swój własny sposób. Album Egmontu jest zbiorem wybranych historii, jakie ukazywały się od lat 60. XX wieku aż do współczesności. Ukazuje on różne przygody tej postaci, a co najważniejsze ukazuje jak wiele może istnieć interpretacji jego postaci.

Niezwykle losy Sknerusa McKwacza

Wydane w 1995 roku Życie i czasy Sknerusa Mckwacza Dona Rosy jest najsłynniejszą historią o Sknerusie. Dziś nosi miano legendarnej. Don Rosa wykonał tytaniczną pracę. Studiował komiksy Carla Barksa w poszukiwaniu wszystkich bardziej lub mniej ważnych informacji o najbogatszym kaczorze na świecie. Wynikiem jego ciężkiej pracy był tom, który przybliżył od początku do końca początki tej postaci. Oraz wydarzenia, które doprowadziły Sknerusa do bogactwa. Dzieło to było na tyle wybitne, że momentalnie zostało uznane za kanoniczne i od tego momentu wszyscy twórcy nie tylko inspirowali się dziełem Rosy, ale i traktowali wydarzenia w niej opisane za świętość.

Wcześniej jednak przeszłość Sknerusa nie była tak dobrze znana, a co za tym idzie, twórcy podczas tworzenia komiksów mogli popuścić wodzy fantazji. Niezwykłe losy Sknerusa McKwacza są zbiorem komiksów, jakie ukazywały się przed jak i po publikacji Rosy. Komiksy sprzed 1995 z dzisiejszej perspektywy możemy traktować jako komiksowy skansen. Historie w nich opisane ukazują, jak twórcy korzystając z niewielkiej ilości informacji, starali się przedstawić przeszłość Sknerusa. W wyniku tego poznajemy aż kilka różnych wersji. tego jak dorobił się bogactwa. Powiedziałbym nawet więcej. „Zeznania” Sknerusa z poszczególnych historii są ze sobą tak niezgodne, że potrzeba by 10 kaczorów do przeżycia tylu wydarzeń.

Jeden wielki niewiarygodny życiorys

Komiksy umieszczone w tym tomie tworzone były przez amerykańskich, szwedzkich i norweskich autorów. Co warto podkreślić, większość z nich nigdy wcześniej nie ukazała się w Polsce! Od strony fabularnej w głównej mierze skupiają się na postaci Sknerusa, ale znajdziemy też historie osadzone stricte we współczesności. Także nie traktowałbym tego jedynie jako próby zaprezentowania różnorodnego podejścia autorów. Ale także jako zbiór zabawnych historyjek, które nadadzą się idealnie na odstresowanie po męczącym dniu. Radzę też tak dlatego, że dla purystów jednego i słusznego kanonu lektura ta może być ciężka, więc warto do niej podejść z przymrużeniem oka. Gdybym miał ją do czegoś porównać, to byłaby to animacja Bujdy na resorach, w której główny bohater też opowiada różne często niezgodne ze sobą historie o swojej przeszłości.

Sknerus McKwacz. Najbogatszy kaczor na świecie

Komiks ten polecam zarówno starym wyjadaczom, jak i osobom, które nie miały wcześniej styczności z tą postacią. Ukazuje cały ogrom różnych podejść czy interpretacji i udowadnia, że jedyne co ogranicza ich autorów to wyobraźnia. A przy okazji dostarcza masę frajdy i radości z czytanie, bo ciężko nie ukryć, że komiksu z Kaczogrodu zawsze poprawiają humor.

 

Tom zawiera 263 historie, które łącznie mają 264 strony. Wydrukowano go na kredowym papierze i oprawiono twardą okładką. Link do zakupu znajdziecie tutaj, a jeśli interesują was nasze inne teksty o komiksach, to zapraszamy was pod ten link.

 

[WSPÓŁPRACA RECENZENCKA. Komiks otrzymaliśmy od wydawnictwa bezpłatnie i nie miało to wpływu na naszą ocenę.

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Picture of Szymon Dędek

Szymon Dędek

Student kulturoznawstwa z zapałem do wszystkiego co związane z popkulturą. Nałogowo pochłania filmy, seriale, gry, książki i komiksy, a w szczególności te z uniwersum Star Wars. Hobbystycznie zdobywa osiągnięcia w grach gdzie może się pochwalić niemałymi wynikami. Od 10 lat czynny członek Związku Harcerstwa Polskiego.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy