Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

„Zimne ognie” – walka o przetrwanie w Pirenejach. W kinach od 18 sierpnia

Już 18 sierpnia dystrybutor Mayfly wprowadzi do kin osadzony w Andorze dramat wojenny „Zimne ognie” („El fred que crema„) opowiadający o grupie polskich Żydów (krajowi aktorzy z Ksawerym Szlenkierem na czele), którzy, uciekając przed oszalałym nazistowskim oficerem, trafiają do ubogiej górskiej wioski. Z okazji zbliżającej się premiery w internecie zadebiutował oficjalny zwiastun produkcji z polskimi napisami.

„Zimne ognie” to unikalne w skali całej historii kina spojrzenie na II Wojnę Światową z perspektywy malutkiej i formalnie neutralnej Andory. Ten górski kraj, zamieszkały wtedy przez ledwie około 5 tysięcy mieszkańców, pełnił kluczową rolę korytarza przemytniczego między frankistowską Hiszpanią a Francją Vishy.

Czerpiąc ze swoich wielkich poprzedników – Victora Erice i nagrodzonej Złotym Niedźwiedziem Carli Simón, kataloński twórca Santi Trullenque maluje obraz codzienności osadzonej w tradycji małej górskiej wioski w Andorze. Względny spokój zostaje zakłócony przez przybycie uciekającej przed nazistami grupy polskich Żydów z matematykiem Marianem (Ksawery Szlenkier) na czele, którzy za wszelką cenę pragną dostać się do Hiszpanii. Pogonią dowodzi bezwzględny i krwawy Lars Günther (Daniel Horvath), który nie cofnie się przed niczym by ich znaleźć i zamordować.

Nagłe wdarcie się wojny w ubogą i nudną codzienność mieszkańców staje się momentem próby dla ludzkich charakterów i moralności, a na jaw zaczynają wychodzić dawno skrywane sekrety.

O reżyserze:

Santi Trullenque – ceniony kataloński dokumentalista, uczeń Wernera Herzoga w jego Rogue Film School. W 2014 roku nakręcił dla TVE głośny dokument Prim, anatomia d’un General poświęcony kontrowertsyjnemu premierowi Juanowi Primowi, który w 1870 roku zginął w zamachu w Madrycie. Trullenque probował ustalić przyczyny jego śmierci. Stworzył także serial „Mestres de mestres”, w którym przybliżał sylwetki najważniejszych postaci współczesnej kultury katalońskiej. „Zimne ognie” to jego fabularny debiut.

Ksaweremu Szlenkierowi na ekranie towarzyszy doborowa obsada z laureatką Srebrnej Muszli na festiwalu w San Sebastian – Gretą Fernandez na czele. „Zimne ognie” trafią na ekrany kin studyjnych w całej Polsce 18 sierpnia.

Źródło: biuro prasowe Mayfly

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Picture of Robert Solski

Robert Solski

Student czwartego roku polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i eskapista, który tak samo jak filmy pożera książki, a ostatnio też coraz częściej gra – i wirtualnie, i planoszowo. Stara się oglądać jak najwięcej kina niezależnego, usilnie jednak przeszkadza mu w tym słabość do blockbusterów i seriali. Lubi pisać o wszystkim, co go otacza – zwłaszcza o popkulturze.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy