Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2023 to kolejna odsłona najważniejszego festiwal na mapie każdego fana polskiej kinematografii. Joanna Łapińska, dyrektorka artystyczna tegorocznej edycji festiwalu, oraz powołany przez nią Zespół Selekcyjny (w w skład którego wchodzą: filmoznawczyni Anita Skwara, krytyk Krzysztof Kwiatkowski i reżyser Janusz Zaorski) wraz z Komitetem Organizacyjnym ogłosili oficjalną listę filmów, które wezmą udział w tegorocznym Konkursie Głównym. W szranki o tytuł najlepszego polskiego filmu roku stanie aż 16 tytułów, w tym m.in. długo oczekiwana animacja „Chłopi” oraz kontynuacja „Różyczki”. Poniżej pokrótce charakteryzujemy każdy z filmów, który dostał się do Konkursu Głównego tegorocznej edycji festiwalu.

Jak poinformowała Joanna Łapińska, wybór nie był prosty – o nominację w konkursie ubiegało się blisko 60 obrazów.

„Mamy w tym roku rekordową liczbę zgłoszeń — o udział w Konkursie Głównym ubiegało się prawie 60 filmów. Wybranie z tego jedynie 16 tytułów było dla nas oczywiście niełatwym zadaniem. Kilku filmów, które odpadły już na ostatnim etapie selekcji, szczególnie mi żal. Cieszy za to różnorodność gatunków i stylów. Polskie kino ma dziś wiele odmian, potrafi zaskakiwać. O tym przede wszystkim opowiada tegoroczny Konkurs Główny” – mówi Dyrektorka Artystyczna 48. edycji festiwalu.

Filmy konkursowe 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2023 – lista filmów, które wezmą udział w Konkursie Głównym:

1. „Chłopi”, reżyseria i scenariusz: DK Welchman, Hugh Welchman, producenci: Sean Bobbitt, Hugh Welchman

Nowa animacja twórców „Twojego Vincenta”. Zobacz więcej: Najnowsza wersja „Chłopów” już na jesień tego roku! Nowe oblicze monumentalnej powieści

2. „Doppelgänger. Sobowtór”, reżyseria: Jan Holoubek, scenariusz: Andrzej Gołda, producentka: Anna Waśniewska-Gill

Nowy obraz reżysera odpowiedzialnego za „Rojsta”, „Wielką wodę” i „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” opowiada o agencie służb specjalnych, który przejmuje tożsamość innego mężczyzny i rozpoczyna budowanie swojej kariery szpiegowskiej. W rolach głównych Jakub Gierszał oraz Tomasz Schuchardt.

3.  „Figurant”, reżyseria: Robert Gliński, scenariusz: Andrzej Gołda, producenci: Zbigniew Domagalski, Włodzimierz Niderhaus

Film Roberta Gilińskiego („Zieja”) opowiada historię pracownika służb specjalnych, który przez wiele lat inwigilował Karola Wojtyłę. W rolach głównych Mateusz Więcławek oraz Marianna Zydek.

4. „Fin del Mundo?„, reżyseria i scenariusz: Piotr Dumała, producenci: Piotr Kobus, Agnieszka Drewno

Waldi i jego trzy siostry mieszkają w starej willi pod miastem, a w piwnicy ich stuletni rodzice, którzy kilka lat temu… umarli. Cała rodzinka cieszy się wspólnymi śniadaniami i domowym ciepłem, dopóki Waldi nie odkrywa w sobie nadprzyrodzonych mocy. Wtedy niespodziewani goście wciągają rodzinę w ściśle tajny plan, zmuszając zmarłych rodziców do uruchomienia swoich znajomości w zaświatach. Film w reżyserii jednego z najbardziej cenionych polskich twórców krótkometrażowych animacji na świecie, Piotra Dumały („Ederly”, „Las”) to wielogatunkowa mieszanka kryminału, westernu, melodramatu oraz komedii absurdu. W rolach głównych Gabriela Muskała, Aleksandra Popławska, Mariusz Bonaszewski oraz Andrzej Szeremet. Pierwsze fragmenty filmu zostaną zaprezentowane przed publicznością pod koniec lipca podczas wydarzenia branżowego Polish Days na MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Zobacz również: 23. MFF Nowe Horyzonty: 10 najciekawszych filmów!

5.  „Freestyle”, reżyseria: Maciej Bochniak, scenariusz: Maciej Bochniak, Sławomir Shuty producenci: Leszek Bodzak, Aneta Hickinbotham

Próbując zarobić na nagranie debiutanckiej płyty, obiecujący uliczny raper (Maciej Musiałowski) i jego przyjaciel wpadają w tarapaty, kiedy duża transakcja sprzedaży narkotyków kończy się dla nich totalną katastrofą. Film jest produkcji Netflixa i pojawi się na platformie w drugiej połowie roku.

6. „Horror Story”, reżyseria i scenariusz: Adrian Apanel, producenci: Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska

Na czas szukania zatrudnienia bohater wprowadza się do taniej stancji, która przypomina dom z horrorów. Trudno zdecydować, co jest jednak dla niego większym koszmarem – upiorny dom z dziwnymi lokatorami czy pełen korporacyjnych absurdów i codziennych frustracji proces zdobywania posady. W czarnej komedii „Horror Story” wystąpili m.in. Jakub Zając, Michalina Olszańska, Marta Stalmierska oraz Konrad Eleryk.

7. „Imago”, reżyseria: Olga Chajdas, scenariusz: Lena Góra, Olga Chajdas, producenci: Izabela Wójcik, Violetta Kamińska, Dariusz Jabłoński

Post-punkowy dramat psychologiczny o młodej kobiecie łaknącej życia pośród szarości PRL-u. Opowieść o więzi matki i córki, głodzie wolności, seksie i medytacji. Historia rozpoczyna się w Trójmieście w 1987 roku, a kończy w 1989, po pierwszych wolnych wyborach w Polsce. Jej tłem jest buntownicza trójmiejska scena muzyczna końca lat 80tych, kulturalny i społeczny fenomen tego okresu i zapowiedź rewolucyjnych zmian w Polsce. Film Olgi Chajdas („Nina”) zdobył nagrodę FIPRESCI podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. W obsadzie m.in. Lena Góra, Mateusz Więcławek, Michał Włodarczyk oraz Szymon Wróblewski. „Imago” znalazło się w programie tegorocznych Nowych Horyzontów, gdzie również bierze udział w Konkursie.

Fot. Lena Góra w „Imago”

8. „Jedna dusza”, reżyseria, scenariusz i producent: Łukasz Karwowski

Szczegóły fabularne debiutu Łukasz Karwowskiego nie są na razie znane. Wiemy jednak, że w filmie wystąpią m.in. Dawid Ogrodnik, Małgorzata Gorol, Dorota Kolak, Tomasz Schuchardt oraz Kamil Studnicki.

9.  „Kos”, reżyseria: Paweł Maślona, scenariusz: Michał A. Zieliński, producenci: Leszek Bodzak, Aneta Hickinbotham

Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko (Jacek Braciak), który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo (Jason Mitchell). Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin (Robert Więckiewicz), który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię. Premiera kinowa 6 października.

10. „Lęk”, reżyseria: Sławomir Fabicki, scenariusz: Monika Sobień-Górska, producenci: Violetta Kamińska, Izabela Wójcik, Dariusz Jabłoński

Ciężko chora kobieta chce dokonać eutanazji, dlatego wyrusza do Szwajcarii. Towarzyszy jej młodsza siostra, która próbuje odwieść ją od tego pomysłu. W obsadzie m.in. Marta Nieradkiewicz, Magdalena Cielecka, Adrian Kłos oraz Sabine Timoteo.

11. „Raport Pileckiego”, reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz, scenariusz: Leszek Wosiewicz, Krzysztof Łukaszewicz, producenci: Włodzimierz Niderhaus, Zbigniew Domagalski

Film produkcji TVP. „Raport Pileckiego” to film inspirowany historią życia rotmistrza Witolda Pileckiego – polskiego patrioty, żołnierza wojny polsko-bolszewickiej i wojny obronnej 1939 roku, uczestnika Powstania Warszawskiego oraz nieustępliwego konspiratora, toczącego heroiczną walkę z bestialstwem i okrucieństwem dwóch totalitarnych systemów XX wieku: nazizmu i komunizmu. Filmowy obraz przedstawia Pileckiego nie tylko jako bohatera wojennej pożogi, ale też jako kochającego męża i ojca. W rolę Rotmistrza wcielił się Przemysław Wyszyński, Marię Pilecką zagrała Paulina Chapko. W obsadzie filmu znaleźli się także m.in. Marek Jakus, Karol Wróblewski i Paweł Paprocki. W maju film Łukaszewicza był przedpremierowo prezentowany w Muzeum Komunizmu w Waszyngtonie.

12. „Różyczka 2″, reżyseria: Jan Kidawa-Błoński, scenariusz: Maciej Karpiński, Agatha Dominik, producent: Mariusz Łukomski

Kontynuacja popularnego filmu z 2010 z Magdaleną Boczarską w roli głównej. Eurodeputowana Joanna Warczewska, córka wybitnego pisarza, jest u szczytu życiowego powodzenia. Jej świetnie rozwijającą się polityczną karierę i rodzinne szczęście w jednej chwili burzy zamach terrorystyczny, w którym ginie jej ukochany mąż. Kiedy los daje jej nową życiową szansę, dosięga ją kolejny cios. Ktoś wysyła jej zdjęcia i dokumenty podważające jej rodzinne więzi i sugerujące, że jej matka w przeszłości współpracowała z SB. Joanna postanawia na własną rękę przeprowadzić historyczne śledztwo i rozwikłać zagadkę kładącą się cieniem na jej rodzinie. To, co odkryje nie tylko każe jej zupełnie inaczej spojrzeć na swoją matkę, ale sprawi, że będzie musiała odnaleźć własną tożsamość. Joanna będzie zmuszona sama stawić czoła szantażyście i dokonać wyboru, który na zawsze zmieni jej życie. W obsadzie poza Boczarską również Robert Więckiewicz, Maria Seweryn oraz Adrian Topol. Premiera kinowa 22 września.

Fot. Robert Więckiewicz i Magdalena Boczarska na planie „Różyczki 2″

13. „Sny pełne dymu”, reżyseria i scenariusz: Dorota Kędzierzawska, producent: Arthur Reinhart

Szczegóły na temat obrazu Doroty Kędzierzawskiej nie zostały jeszcze ujawnione. W obsadzie m.in. Krzysztof Globisz oraz Żaneta Łabudzka.

14. „Święto ognia”, reżyseria i scenariusz: Kinga Dębska, producent: Piotr Dzięcioł

Anastazja (Paulina Pytlak) ma 20 lat, jest uzależniona od komiksów, gorącej czekolady i zakochana w chłopaku z sąsiedztwa. Gdyby tylko mogła, porwałaby go na randkę albo na koniec świata. Niestety to tylko marzenia, bo od dziecka jest przykuta do wózka, a z otoczeniem porozumiewa się za pomocą specjalnego programu. Mimo wszystkich ograniczeń Nastka nie traci pogody ducha, a optymizmem zaraża wszystkich. Najlepszą relację ma z nią starsza siostra Łucja (Joanna Drabik) – wschodząca gwiazda Baletu Narodowego, która właśnie stanęła u progu wielkiej kariery. Anastazję samotnie wychowuje ojciec Poldek (Tomasz Sapryk). Wkrótce życie całej trójki wkroczy w nowy etap, kiedy do ich drzwi zapuka przebojowa sąsiadka z naprzeciwka – Józefina (Kinga Preis). To za jej sprawą Anastazja i jej bliscy odkryją siebie na nowo, a przy okazji staną twarzą w twarz z rodzinną tajemnicą, która aż nazbyt długo czekała na rozwiązanie. Film jest ekranizacją powieści pod tym samym tytułem autorstwa Jakuba Małeckiego.

Fot. Kinga Preis jako Józefina w „Święcie ognia”

15.  „Święty”, reżyseria i scenariusz: Sebastian Buttny, producentka: Izabela Kiszka-Hoflik

Wiosną 1986 roku skradziono z Katedry Gnieźnieńskiej symbol kultu – wykutą w srebrze figurę Świętego Wojciecha z barokowego relikwiarza. Porucznik milicji, w rolę którego wcielił się Mateusz Kościukiewicz, nawiązuje współpracę z duchownymi – gospodarzami Katedry. Obie strony dążą do odzyskania rzeźby, ale współpraca jest trudna, bo stosunki Kościoła i państwa nigdy dotąd nie były tak napięte. Kradzieży dokonano niecałe dwa lata po śmierci księdza Jerzego Popiełuszki… Czy komuś zależy, aby nie udało się rozwiązać zagadki, a może okoliczności są wyjątkowo trudne? Film dostępny jest w TVP VOD.

16. „Tyle, co nic”, reżyseria i scenariusz: Grzegorz Dębowski, producenci: Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński, Jacek Bromski.

„Tyle co nic” to osadzony w surowych realiach polskiej wsi kryminał z silnie zaakcentowanym wątkiem społecznym. – To krzyk rozpaczy nad upadkiem polskiej wsi – napisał w recenzji ekspert Konkursu, wybitny dokumentalista Paweł Łoziński.

Jak twierdzi Dyrektorka Artystyczna Joanna Łapińska: „Selekcja do festiwalowych konkursów świetnie pokazuje, jak bogata jest dziś produkcja filmowa w Polsce, zarówno jeśli chodzi o długie, jak i krótkie metraże. Mamy dojrzały rynek — szeroki, różnorodny, dynamiczny. Program tegorocznego festiwalu będzie wyborem jego najciekawszych zjawisk oraz, mam nadzieję, punktem wyjścia do istotnej rozmowy o polskim kinie, jego obecnej kondycji i scenariuszach na najbliższe lata”.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2023 rozpocznie się 18 września i potrwa do 23.09.

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Picture of Robert Solski

Robert Solski

Student czwartego roku polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i eskapista, który tak samo jak filmy pożera książki, a ostatnio też coraz częściej gra – i wirtualnie, i planoszowo. Stara się oglądać jak najwięcej kina niezależnego, usilnie jednak przeszkadza mu w tym słabość do blockbusterów i seriali. Lubi pisać o wszystkim, co go otacza – zwłaszcza o popkulturze.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy