Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

„Fantastyczny Matt Parey” to nie laurka Macieja Parowskiego, a dobry dokument [RECENZJA]

Zrobiłem ten film dla ludzi, którzy go nie znali. Ja sam go nie zdążyłem poznać, załapałem się dopiero na końcówkę tej dekady. Chciałem, żebyśmy zrozumieli, kim jesteśmy, skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy. Warto odpowiadać sobie na to pytanie. Fantastyczny Matt Parey to film, który warto obejrzeć, żeby poznać Macieja Parowskiego z różnych stron

powiedział reżyser filmu Bartosz Paduch w rozmowie ze mną.

Film dokumentalny opowiadający o ojcu chrzestnym polskiej fantastyki w reżyserii Bartosza Paducha miałem okazję obejrzeć w Rzeszowskim Kinie Zorza podczas trwającego aktualnie wydarzenia „Północ-Południe – Spotkania Filmowe”. Po seansie brałem udział także w dyskusji z samym reżyserem, dzięki któremu jeszcze lepiej zrozumiałem jego przesłanie. Natomiast dzięki głosom ekspertów: prof. Wojciecha Birka, Wojciecha Jamy i Artura Wabika poznałem bardziej szczegółowo postać redaktora Macieja Parowskiego. Teraz wiem, że gdyby nie on, nie wiadomo jak potoczyłyby się losy Wiedźmina czy nagrodzonej Oscarem Katedry Tomasza Bagińskiego. Przeczytaj, dlaczego warto obejrzeć dokument pt. Fantastyczny Matt Parey.

Dowiedziałem się kim był Maciej Parowski

Maciej Parowski nazywany jest ojcem chrzestnym polskiej fantastyki, czasami nawet całej polskiej popkultury. W swojej karierze nigdy nie został pełnoetatowym pisarzem, natomiast to on stał za sukcesem tych największych. Z początku był redaktorem działu polskiego w „Fantastyce”, następnie został redaktorem naczelnym, „Nowej fantastyki”. Przez swoją działalność stał się jednym z największych autorytetów w swojej dziedzinie. Tego wszystkiego dowiedziałem się z dokumentu Fantastyczny Matt Parey Bartosza Paducha.

Na film wybrałem się jako wielki fan popkultury, ale zwykły laik komiksów. O redaktorze Parowskim wiedziałem tyle, ile zdołałem przeczytać przed seansem w Internecie. Dostałem od reżysera solidną dawkę wiedzy na temat Pana Macieja Parowskiego. Dowiedziałem się, jak ważny był w popkulturze nawet światowej, ponieważ to on jest drugim ojcem chrzestnym globalnego sukcesu Wiedźmina. Cieszę się, że poświęciłem swój czas na udział w tym wydarzeniu. Dzięki licznym anegdotom podczas dyskusji obraz głównego bohatera dokumentu stał się dla mnie jeszcze bardziej czytelny.

Dokument Fantastyczny Matt Parey w stylu retro

Sam dokument poza treścią merytoryczną jest świetnie zrealizowany. Ja bardzo lubię dokumenty, ale jeszcze nigdy nie widziałem takiego jak ten. Styl retro, rysunki rodem z komiksów Parowskiego, wypowiedzi najbardziej znanych pisarzy i literatów z kraju podparte turbo oryginalną muzyką sprawiły, że film zleciał mi w mrugnięciu okiem. Z każdym fragmentem filmu byłem coraz bardziej głodny wiedzy na temat Parowskiego. Chyba jeszcze żaden dokument mnie tak nie porwał w „podróż” przez życie głównego bohatera. Bardzo się cieszę, że teraz wiem, kim był ten człowiek, jak wiele zrobił oraz jak wiele szacunku się mu należy.

Bardzo profesjonalne ze strony Bartosza Paducha jest także pokazanie Pana redaktora z wielu stron, nawet i tych gorszych. Dzięki temu film nie jest tylko i wyłącznie laurką wystawioną pośmiertnie wybitnemu człowiekowi. Jest obiektywnym zwierciadłem jego życia. W większej mierze tego zawodowego, ale i tego prywatnego. Bardzo polecam i zachęcam do obejrzenia dokumentu Fantastyczny Matt Parey. Taka postać oraz taki dokument w moich oczach zasługuje na równy szacunek jak Raport Pileckiego, którego recenzję możecie przeczytać na naszej stronie. Oby takich dokumentów powstawało jak najwięcej!

Moja ocena: 8/10.

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Picture of Dawid Micał

Dawid Micał

Młody żurnalista z Rzeszowa. Redaktor naczelny studenckiego magazynu Nowy Akapit. Uwielbia oglądać postmodernistyczne, fantastyczne oraz polskie kino. Natomiast jego ulubione uniwersum to Star Wars. Interesuje się filmoznawstwem, czytaniem biografii oraz historią. W wolnej chwili lubi oglądać każdy sport. Dlatego tworzy podcast „Rozmowy Na Pół Gwizdka”, który możecie znaleźć na Spotify.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy