Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

,,Między nami żywiołami” [RECENZJA]

Pixar przyzwyczaił nas do pokazywania emocjonalnych, często bolesnych historii, prezentowanych w pięknej animowanej ramce. Każdy film tego studia pomimo ukazywania fikcyjnych światów w lekkiej formie jaką jest animacja, porusza realne, dotykające nas problemy. Nie inaczej jest także w przypadku ,,Elemental”, który dla wielu widzów może być bardzo osobistą historią.

Elemental sets unwanted record for Pixar

,,Między nami żywiołami” to film z pozoru o banalnej fabule. Ognista dziewczyna, wyobcowana, odrzucona przez społeczeństwo, wychowana w rodzinie imigrantów, zakochuje się w wodnistym ekstrawertycznym chłopcu, wychowanym w bogatej rodzinie. Różnic między tą dwójką jest prawdopodobnie więcej niż podobieństw – nie tylko tych fizycznych (mieszanie się żywiołów w tym świecie nie jest popularne), ale i pod względem charakterów obu postaci.

Wątek imigracji towarzyszy nam przez cały film. Na początku widzimy jak bohaterowie radzą sobie z przeprowadzką do innego kraju oraz nauką języka od zera. Błędy językowe u ojca głównej bohaterki widać do samego końca, świetny szczegół. Z resztą sam reżyser – Peter Sohn, jest dzieckiem koreańskich imigrantów, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych. Przez resztę filmu widzimy pewną segregację rasową jaka istnieje w Żywiołowie – mieście, które utrudnia życie nie tylko Iskrze, ale wszystkim z żywiołu ognia. Miasto Żywiołowo jest ewidentnie aluzją do Nowego Jorku oraz segregacji rasowej jaka panowała w całym USA w ubiegłym wieku.

Między nami żywiołami” z pierwszą postacią niebinarną Pixara - Rytmy.pl

Iskra oraz Wodek to dwójka bohaterów, którzy pokazują, że można stworzyć relację, nawet gdy wiele nas dzieli. Iskra w trakcie filmu dojrzewa emocjonalnie i z oziębłej osoby, staje się czułą, kochającą dziewczyną. Oraz co ważniejsze, stopniowo opanowuje swój wybuchowy temperament. Bardzo emocjonalny jest wątek relacji Iskry z jej ojcem. Dziewczyna zdaje sobie sprawę, jak wiele rodzice dla niej poświęcili. Porzucili swój kraj oraz wiele lat pracowali, aby zapewnić jej przyszłość. Iskra pragnie, aby ojciec był z niej dumny. Dlatego pomimo niechęci do prowadzenia sklepu rodziców, przez długi czas godzi się w nim pracować, niejako porzucając inne możliwości (które odkryła dzięki Wodkowi). Dopiero wodny chłopak uświadamia jej, że może, a nawet musi robić to co chce, a nie to, czego wymagają od niej rodzice. Jej kłótnia oraz cała relacja z ojcem jest niezwykle poruszająca.

,,Między nami żywiołami” to przede wszystkim kino familijne, z elementami komedii romantycznej. Pełno jest tutaj typowych dla obu gatunków schematów, co jednak nie przeszkadza w odbiorze produkcji. Bohaterowie, miasto, wszystkie detale otoczenia oraz postaci są niesamowite. Twórcy bawią się możliwościami jakie sobie stworzyli – pokazując nam coraz ciekawsze pomysły na wykorzystanie koegzystowania czterech żywiołów w jednym mieście. Kreatywność twórców pozwala naprawdę dobrze eksplorować przedstawiony nam świat oraz odkrywać tradycje, jakie istnieją w każdym z żywiołów. Wciąż jestem zachwycony wszystkimi detalami, jakie ukazano w produkcji. Przykładowo dziecko z żywiołu ognia jest karmione płynem do zapalniczek, czy kwiatki rosnące pod pachami osób z żywiołu ziemi.

Elemental Review: Pixar Delivers Another Wondrously Creative Look at Life Through a Different Lens | Above the Line

Zbliżając się już do końca, chciałem jeszcze poruszyć temat polskiego dubbingu. Uważam, że polscy dubbingowcy spisali się świetnie. Aktorzy głosowi zostali idealnie dobrani do swoich postaci – wybuchowa Iskra, gdy musi krzyknąć, słychać że rzeczywiście to robi. Emocjonalny Wodek, gdy musi płakać, słychać prawdziwy smutek.

Chyba najważniejszym przesłaniem jakie wynika z tego filmu, jest to, aby spełniać swoje marzenia. Film pokazuje, że należy podążać za nimi, niezależnie od tego czy rodzice właśnie tak widzieli naszą przyszłość. Niezależnie od tego czy ogranicza nas środowisko, w którym się wychowaliśmy. Może się to wydawać oczywiste i poniekąd sztampowe, jednak moim zdaniem pokazywanie młodym odbiorcom, że mają nieograniczone możliwości, jest bardzo ważne.

Moja ocena: 8/10

 

Film mogłem obejrzeć dzięki uprzejmości Disney+ Polska, za co bardzo dziękuję.

Przeczytaj również: Wujek Sknerus. Niezwykłe losy Sknerusa McKwacza. 

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Picture of Mikołaj Łukaszyk

Mikołaj Łukaszyk

Student prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Fan produkcji science-fiction, na czele z uniwersum Halo. Oprócz kinowych blockbusterów często oglądam polskie produkcje. Masowo pochłaniam przeróżne seriale i animacje, głównie z początku lat 2000. Prywatnie interesuję się również piłka nożną i geopolityką.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy