Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

Niesamowita metamorfoza Roberta Więckiewicza w „Różyczce 2″

Dla wielbicieli kultowej Różyczki, którzy nie mogą się doczekać kontynuacji, mamy fantastyczną wiadomość – najnowszy film Jana Kidawy-Błońskiego trafi do kin już 20 października. W jednej z głównych ról zobaczymy Roberta Więckiewicza. Wcieli się on w niespełna 80-letniego Romana Rożka. Mimo iż sam ma… 56 lat! Zobacz, jak wygląda jego bohater postarzony przez mistrza charakteryzacji, Waldemara Pokromskiego.

Pokromski o kulisach przemiany

Za przemianą Więckiewicza w Różyczce 2 stoi niekwestionowany mistrz, Waldemar Pokromski, absolwent wydziału charakteryzacji w Wyższej Szkole Artystycznej w Dreźnie. Warto wiedzieć, że 77-letni twórca jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m. in.: nagrody za charakteryzację w filmie Rewers na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W 2022 roku otrzymał statuetkę „Orła” Polskiej Nagrody Filmowej za charakteryzację do filmu Magnezja, a na 22. Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago – „Skrzydła” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki filmowej poza granicami Polski. Był również nominowany do wielu prestiżowych nagród filmowych, m.in. do nagrody BAFTA za Listę Schindlera.

Metamorfoza Roberta Więckiewicza w Różyczce 2 to było jego kolejne wyzwanie, z którym poradził sobie znakomicie.

Aktor musi się dobrze poczuć w roli i uwierzyć w postać, którą zobaczy w lustrze, uwierzył też w nią potem widz. Stworzenie wiarygodnego wizerunku to proces wymagający dobrania odpowiednich kostiumów, oświetlenia, kompozycji kadru itd. Dlatego przed rozpoczęciem zdjęć przeprowadziliśmy szereg prób w plenerze i we wnętrzach

– ujawnił Pokromski.

Robert Więckiewicz i Mgadalena Boczarska w filmie "Różyczka 2"
Fot. Monolith Films

Krótko o Romanie Rożku

Robert Więckiewicz zapuścił siwą brodę i to stanowiło fundament postarzenia. Co powiedział o swojej postaci? Aktor nie krył, że ponowne wcielenie się w bohatera, którego zagrał w przeszłości, była dla niego niezwykle kusząca.

Historia, która wydawała się zamknięta na zawsze, ożywa i ma swój dalszy ciąg. Minęły lata, a my możemy zobaczyć, jak potoczyły się losy Romana, kim jest dzisiaj, co mu się udało, a czego żałuje. Perspektywa czasu pozwala na nowo spojrzeć na decyzje sprzed lat, a scenarzyście daje szansę naprawienia błędów. W życiu nie zawsze tak to działa. Na szczęście kino rządzi się swoimi prawami

– przyznał Więckiewicz.

Zauważył też, że trudno jest oceniać wybory życiowe i motywacje bohaterów, nie uwzględniając kontekstu czasów, w których rozgrywa się ich historia.

Jedno z pytań, jakie stawiają twórcy filmu to kwestia moralnej oceny ich postaw. Dla kogoś, kto nie żył w tamtych latach, niektóre zachowania bohaterów mogą się wydawać absurdalne i nie do przyjęcia, szczególnie z dzisiejszej perspektywy. Mam nadzieję, że widz będzie chciał przejąć się dramatem miłosnym ludzi uwikłanych w wielką politykę, z wielką historią w tle 

– dodał aktor.

Efekty metamorfozy Roberta Więckiewicza poznamy 20 października, gdy Różyczka 2 trafi do kin.

Robert Więckiewicz i Mgadalena Boczarska w filmie "Różyczka 2"
Fot. Monolith Films

Kilka informacji na temat filmu

Różyczka 2 to nieoczywista kontynuacja. Fabuła skupia się na córce Kamili (w tej roli Magdalena Boczarska). Joannę Warczewską poznajemy w momencie, który przesądzi o jej przyszłości. Kobieta zostaje wciągnięta przez szantażystę w niebezpieczną grę…

Joanna Warczewska (Magdalena Boczarska) ma wszystko: wielką miłość i świetnie rozwijającą się karierę. To poukładane życie w jednej chwili burzy jednak zamach terrorystyczny, w którym ginie jej ukochany mąż (Paweł Małaszyński). Kiedy los daje Joannie nową życiową szansę, dosięga ją kolejny cios. Ktoś wysyła zdjęcia i dokumenty kompromitujące jej rodzinę, żądając setek tysięcy euro w zamian za milczenie.

Joanna decyduje się na własną rękę zmierzyć z szantażystą i z prawdą o własnej przeszłości. Gotowa jest zaryzykować wszystko, by odzyskać kontrolę nad swoim życiem i rozwikłać skomplikowaną intrygę, w którą została wciągnięta. Jaką rolę w tej dramatycznej grze odegrają tajemniczy agent (Jacek Braciak), wpływowy polityk (Janusz Gajos) i przyjaciel z przeszłości (Robert Więckiewicz)? Jej wynik może mieć wpływ na losy milionów, a czas nie działa na korzyść Joanny.

Przeczytaj także naszą recenzję Chłopów: Polowanie na czarownice olejem na płótnie [RECENZJA]

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Picture of Dawid Micał

Dawid Micał

Młody żurnalista z Rzeszowa. Redaktor naczelny studenckiego magazynu Nowy Akapit. Uwielbia oglądać postmodernistyczne, fantastyczne oraz polskie kino. Natomiast jego ulubione uniwersum to Star Wars. Interesuje się filmoznawstwem, czytaniem biografii oraz historią. W wolnej chwili lubi oglądać każdy sport. Dlatego tworzy podcast „Rozmowy Na Pół Gwizdka”, który możecie znaleźć na Spotify.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy