Punkt 19:00 spadło embargo na recenzję najnowszej produkcji 11bit studios, „Frostpunk 2″. Tytuł, którego oficjalna premiera odbędzie się 20 września, w najbliższy piątek, może pochwalić się bardzo wysoką średnią ocen od krytyków. Tym samym polska marka po 8 latach od premiery poprzednika najpewniej znów stanie się cichym hitem końcówki roku. Powrót do krainy skutej lodem przypadł do gustu wszystkim miłośnikom strategii ekonomicznych, którzy pokochali pierwszego „Frostpunka” za bezwzględny i mroźny klimat, choć nie było się gdzieniegdzie bez mankamentów.

W tym momencie, kwadrans po zdjęciu embarga, „Frostpunk 2″ zanotował w serwisie Metacritic wynik 86/100 na podstawie 36 recenzji. W najbliższych godzinach, gdy Internet zaleją opinie kolejnych mediów, może on jeszcze oczywiście ulec zmianie, ale zdaje się, że wysoka średnia jest niezagrożona. Krytycy chwalą oprawę wizualną (w przypadku sequela ekipa z 11bits postawiła na silnik Unreal Engine 5), rozbudowanie mechanik z „jedynki” i, co za tym idzie, jeszcze większą immersję i głębię rozgrywki. Weterani gatunku doceniają wymagający poziom trudności oraz zwiększenie skali zagrożenia – tytuł, jak poprzednik, stawia na próbę przetrwania bohatera zbiorowego. Erwan Lafleuriel z francuskiego IGN (8/10) pisze o tytule następująco:

Nowy wymiar polityczny w Frostpunk 2 redefiniuje rozgrywkę, a etyka gracza staje się integralną częścią gry. Fascynujące doświadczenie i prawdziwe wyzwanie dla tych, którzy dążą, by osiągnąć jak najwięcej.

Pochwał nie szczędzi też m.in. redaktor portalu Try Hard Guides Erik Hodges, który wystawił polskiemu tytułowi maksymalną ocenę 10/10:

Frostpunk 2 robi dokładnie to, co powinien robić sequel. Wyróżnia się we wszystkich aspektach oryginalnego modelu rozgrywki, jednocześnie zwiększając skalę i dodając jeszcze więcej nowości. Jest to doskonałe rozszerzenie wszystkiego, co kochaliśmy we „Frostpunk” i zapewnia nowe, całkowicie unikalne doświadczenie i historię, które z pewnością pokochają fani oryginału, a także nowicjusze w serii.

 

Frostpunk 2 – screen z rozgrywki

Co ciekawe, nieco „chłodniej” do tytułu podeszły polskojęzyczne media Gry-Online i CD-Action.pl, które oceniły grę kolejno na 75/100 i 7+. Konrad Szarzyński z GOLa, w swojej recenzji zatytułowanej „Polityka bywa gorsza od apokalipsy”, podsumowuje grę następującymi słowami:

Czy Frostpunk 2 jest godnym kontynuatorem Frostpunka? Cóż, jest inny. Podobnie jak pierwsza część eksperymentuje z konwencją, próbuje stworzyć wciągający system podejmowania trudnych decyzji i balansowania w stanie bardzo kruchej równowagi, kiedy nawet niewielki błąd może oznaczać katastrofę. I to poczucie stąpania blisko krawędzi przepaści świetnie buduje postapokaliptyczny klimat towarzyszący nam przez całą rozgrywkę. Niestety, zwiększenie skali do zarządzania całym regionem odbyło się nieco po łebkach i mam wrażenie, że sporo było w tym cięć budżetowych. Był tu ogromny potencjał na stworzenie potężnego, wciągającego świata, tymczasem dostaliśmy budowanie kolejnych dzielnic ze sporych gotowych klocków i układanie tego wszystkiego na mapie tak, by maksymalizować bonusy i minimalizować kary za sąsiedztwo z niechcianą zabudową.

Nieco wtóruje mu Paweł Kicman, który w swojej recenzji dla CD-Action podsumowuje grę następująco:

Frostpunk 2 to świetny city builder. Skomplikowany, oferujący mnóstwo możliwości, pięknie wyglądający. Niestety w całej tej złożoności zgubił się gdzieś duch poprzedniej odsłony, a moralne rozterki rozmyły się w natłoku mechanik i suwaków. Bardzo dobra gra, ale nie aż tak dobry Frostpunk.

Inni recenzenci wśród wad wskazują również na miejscową monotonność czy zbyt pesymistyczny klimat. Lecz, co ciekawe, wymienione wyżej recenzje z wynikami 75/100 to na ten moment najniższe noty przyznane grze; „Frostpunk 2″ nie posiada na swoim koncie na ten moment żadnej mieszanej czy negatywnej recenzji. „Frostpunk 2″ trafi na Steam 20 września; tego samego dnia tytuł zostanie też udostępniony w usłudze Xbox Game Pass Ultimate. W bliżej nieokreślonej tytuł ma doczekać się również wersji konsolowej. Jeszcze w tym roku najpewniej czeka nas również kolejna premiera 11bit studios, „The Alters”, o której to pisaliśmy szerzej tutaj.

Zobacz również: Batman Epic Crime Saga – wizja Matta Reevesa. Trylogia, Pingwin i inne spin-offy

 

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Picture of Robert Solski

Robert Solski

Student czwartego roku polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i eskapista, który tak samo jak filmy pożera książki, a ostatnio też coraz częściej gra – i wirtualnie, i planoszowo. Stara się oglądać jak najwięcej kina niezależnego, usilnie jednak przeszkadza mu w tym słabość do blockbusterów i seriali. Lubi pisać o wszystkim, co go otacza – zwłaszcza o popkulturze.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy