Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

Premiery kinowe w październiku 2022

Chłodna jesień to idealna pora, aby po męczącym dniu usiąść pod kocem z kubkiem ciepłej herbaty i obejrzeć coś na ulubionej platformie streamingowej. Całe szczęście na wszystkich platformach czeka nas sporo nowości, a dla osób, którym nie straszne mrozy, istnieje też ciekawa alternatywa – podróż do kina, która w bieżącym miesiącu może niejednokrotnie okazać się trafionym pomysłem. Po nieco szczupłych w premiery miesiącach letnich, dystrybutorzy przygotowali na końcówkę roku wiele ciekawych propozycji, w tym m.in. nowy blockbuster DCEU, zwycięzcę tegorocznego Złotego Lwa, masę dokumentów czy pierwszy polski film o zombie. Zobaczcie, jak prezentują się premiery kinowe w październiku 2022!

Premiery kinowe w październiku 2022:

Apokawixa, reż. Xawery Żuławski

PREMIERA: 7 października 2022

Kraj produkcji: Polska

Polskie kino gatunkowe ma się dobrze, a gdy za pozornie „kolejny film o zombie” bierze się nie kto inny, a Xawery Żuławski („Wojna polsko-ruska”, „Mowa ptaków”) to możemy być pewni, że czeka nas co najmniej interesujący seans. „Apokawixa” opowiada historię zmęczonych lockdownem maturzystów, którzy decydują się zorganizować imprezę życia nad morzem o skali projektu X. Imprezowicze ignorują niepokojących zakażeniach znad Bałtyku, aby w pełni udać się melanżowi – wszystko zmienia się jednak, gdy w trakcie tytułowej „apokawixy” wybucha epidemia zombie, a uczestnicy nadmorskiej imprezy zmuszeni są walczyć o życie.

Film miał swoją premierę podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie zdobył główną nagrodę w Konkursie Inne Spojrzenia,  spotkał się jednak z mieszanym odbiorem publiczności. Co jednak zostało jednogłośnie pochwalone, to nietuzinkowość reżyserii Żuławskiego, który tchnął świeże powietrze w polskie kino mainstreamowe. W obsadzie m.in. Sebastian Fabijański, Mikołaj Kubacki, Marta Stalmierska (która wygrała za tę rolę Złotego Lwa) oraz Alicja Wieniawa-Narkiewicz. Dystrybuuje Next Film.

Diana. The Princess, reż. Ed Perkins

PREMIERA: 7 października 2022

Kraj produkcji: Wielka Brytania

Premiera 5 sezonu netfliksowego „The Crown” zbliża się wielkimi krokami – to w połączeniu z ostatnimi wydarzeniami na świecie sprawia, że nastał idealny moment, by wprowadzić na ekrany nowy dokument dotyczący rodziny królewskiej. „Diana. The Princess” to film dokumentalny składający się wyłącznie z nagrań i wywiadów z Dianą Spencer i jej rodziną – wszystko po to, aby możliwie jak najwierniej opowiedzieć jej fenomen i tragiczną historię jednostki pozbawionej własnej prywatności. Reżyseruje doświadczony w gatunku Ed Perkins (nominacja oscarowa za „Czarną owcę”, „Powiedz mi, kim jestem”). Dystrybuuje M2 Films.

Serce dębu / Le Chêne, reż. Laurent Charbonnier, Michael Seydoux

PREMIERA: 7 października 2022

Kraj produkcji: Francja

Malowniczy dokument opowiadający o społeczności zwierząt – wiewiórek, chrząszczy czy mysz polnych – skupionej wokół tytułowego, liczącego ponad dwieście lat dębu rosnącego w sercu lasu. Reżyserom Laurentowi Charbonnierowi i Michaelowi Seydoux zależało przede wszystkim na filmowym, impresjonistycznym ujęciu kręgu życia natury, gdzie każdy członek społeczności czerpie od siebie nawzajem i dokłada swoją cegiełkę do funkcjonowania wspólnej cywilizacji. Co ciekawe – w „Sercu dębu” nie występuje ani jeden dialog badaczy czy fikcyjnego narratora; cały głos przysługuje oddającym się swojej codziennej rutynie zwierzętom. Film był dużym hitem we Francji, gdzie sprzedał ponad pól miliona biletów. Obraz na rodzime ekrany wprowadza Best Film.

Pasażerowie nocy / Les passagers de la nuit, reż. Mikhaël Hers

PREMIERA: 7 października 2022

Kraj produkcji: Francja

Nowa propozycja od Galapagos Films, która przenosi nas do Francji lat 80-tych – konkretnie do roku 1981, kiedy to paryskie ulice zapełniają się zwolennikami nowego prezydenta, Françoisa Mitterranda. W tym samym czasie Elisabeth (Charlotte Gainsbourg), po odejściu męża, zostaje sama z dwójką nastoletnich dzieci – świętowanie więc to ostatnie, o czym myśli. Jakiś czas później kobieta znajduje pracę w nocnej audycji radiowej, gdzie poznaje bezdomną Tallulah (Noée Abita), którą zaprasza do swojego domu. Tajemnicze zniknięcie dziewczyny wpłynie bezpowrotnie na życie Elisabeth i jej bliskich. Reżyseruje Mikhaël Hers („Na zawsze razem”), który napisał scenariusz wraz z Maud Ameline („Camille powtarza rok”).

Ania, reż. Michał Bandurski, Krystian Kuczkowski

PREMIERA: 7 października 2022

Kraj produkcji: Polska

Kolejny dokument na liście, tym razem z rodzimego podwórka. „Ania” Michała Bandurskiego i Krystiana Kuczkowskiego (duetu odpowiedzialnego za „Krzysztof Krawczyk – Całe moje życie” i „Maryla. Tak kochałam”) to opowieść o przedwcześnie zmarłej, popularnej aktorce, Annie Przybylskiej, której dobrze rozwijająca się kariera została w 2014 brutalnie przerwana diagnozą nieuleczalnego guza trzustki. Pełnometrażowy film dokumentalny „Ania” prezentuje wywiady oraz niepublikowane dotąd materiały z prywatnych archiwów, dzięki którym można zobaczyć portret kobiety starającej się utrzymać równowagę pomiędzy publicznym życiem zawodowym, a bogatym życiem rodzinnym. Dystrybucja: TVP.

 

Paryż pani Harris / Mrs. Harris Goes to Paris, reż. Anthony Fabian

PREMIERA: 7 października 2022

Kraj produkcji: Węgry, Kanada, USA, Belgia, Francja

Historyczny dramat Anthony’ego Fabiana („Więcej niż słowa”) przenosi widzów do Francji lat 50-tych, w której poznajemy tytułową panią Harris – owdowiałą sprzątaczkę, która dostaje obsesji na punkcie pewnej pięknej sukienki z kolekcji Dior. Pani Harris postanawia, że musi mieć ją na własność – wydaje w tym celu wszystkie oszczędności, aby udać się do Paryża. Rozpoczyna to serię wypadków, w trakcie której pani Harris zaczyna pracować w stolicy i zmierza się ze światem mody XX-wiecznego Paryża. W obsadzie m.in. Lesley Manville, Isabelle Huppert, Roxane Duran oraz Jason Isaacs. Film oparty jest o powieść Paula Gallico pod tym samym tytułem. Dystrybucja: United International Polska.

 

Miłość na pierwszą stronę, reż. Maria Sadowska

PREMIERA: 7 października 2022

Kraj produkcji: Polska

Nowy film Marii Sadowskiej („Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, „Dziewczyny z Dubaju”) to współczesna historia kopciuszka skupiająca się na Ninie (Olga Bołądź) i Robercie (Piotr Stramowski). Ona jest zwykłą dziewczyną z sąsiedztwa, on – jako syn pary prezydenckiej – najlepszą partią w całej Polsce. Losy bohaterów krzyżują się w momencie, gdy oboje pragną odmienić swoje życia – ona stawia pierwsze kroki w wymarzonym zawodzie, a on robi, co może, aby uniezależnić się od wpływowej rodziny i uwolnić od blasku fleszy. Czy łączące ich uczucie to tylko przelotna relacja, czy może coś więcej? Scenariusz napisał Mariusz Kuczewski („Listy do M. 2″), a w obsadzie znaleźli się również m.in. Rafał Zawierucha, Mateusz Damięcki oraz Magdalena Schejbal. Dystrybucja: Mówi Serwis.

 

Syndrom Hamleta, reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski

PREMIERA: 7 października 2022

Kraj produkcji: Polska, Niemcy

Film dokumentalny produkcji polsko-niemieckiej w reżyserii Niewiery i Rosołowskiego („Książę i dybuk”, „Efekt domina”) opowiada historię pokolenia młodych Ukraińców, którzy na kilka miesięcy przed rosyjską inwazją szykują się do wystawienia na scenie własnej interpretacji arcydzieła Szekspira. Sztuka jest ich odpowiedzią na traumatyczne doświadczenia, takie jak powrót z wojny w Donbasie czy aneksja Krymu, które za sprawą ust szekspirowskich bohaterów mają zostać przedstawione dużej publiczności. „Syndrom Hamleta” zdobył m.in. Nagrodę Tygodnia Krytyki na festiwalu w Locarno oraz nagrodę Jury Studenckiego Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Film otrzymał niewielką dystrybucję w wybranych kinach studyjnych.

Mama Mu wraca do domu / Mamma Mu hittar hem, reż. Christian Ryltenius

PREMIERA: 7 października 2022

Kraj produkcji: Szwecja

Nowa animacja Christiana Rylteniusa (seria „Miś Bamse”) opowiada o tytułowej Mu – nietypowej krowie, która zamiast pasać się na łące woli opuścić zagrodę i udać się w niebezpieczną podróż w poszukiwaniu przygód za namową bociana-obieżyświata. Mu zabiera też w podróż swojego najlepszego przyjaciela, Pana Wronę, który najchętniej nigdzie by się nie ruszał. Przyjaźń bohaterów wystawiona zostanie na ciężką próbę. Mądra animacja o tym, czym naprawdę jest dom i gdzie powinniśmy go szukać. Dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Błogosławieni / La santa piccola, reż. Silvia Brunelli

PREMIERA: 7 października 2022

Kraj produkcji: Włochy

Włoski dramat będący debiutem Sylvii Brunelli to opowieść o Mario i Lino – przyjaciół od dziecięcych lat, którzy każdą wolną chwilę spędzają na włóczeniu się po słonecznym Neapolu. Zmienia się to jednak, gdy młodsza siostra Lino, Annaluce, odkrywa w sobie boski dar, za którego sprawą zaczyna czynić cuda w ich dzielnicy. Przed obojgiem przyjaciół otwierają się tym samym drzwi do nowego, nieznanego im świata nieograniczonych możliwości. Lecz czy nie zatracą przy tym samych siebie? Sytuacji nie pomaga fakt, że Lino od lat potajemnie żywi gorące uczucie do Mario. Film był nominowany do konkursu głównego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest. Dystrybucja: Tongariro Releasing.

Amsterdam, reż. David O. Russell

PREMIERA: 14 października 2022

Kraj produkcji: USA

Nowy projekt  Davida O. Russella („Poradnik pozytywnego myślenia”, „American Hustle”) zebrał imponującą obsadę pełną pierwszoligowych nazwisk. W filmie zagrali m.in. Christian Bale, Margot Robbie, John David Washington, Chris Rock, Anya Taylor-Joy, Zoe Saldana, Robert De Niro i Rami Malek. Robi wrażenie? Fabuła przenosi nas do Amsterdamu lat 30-tych, gdzie trójka najbliższych przyjaciół – dwoje żołnierzy i sanitariuszka – zostają uwikłani w jedną z najbardziej szokujących intryg w historii Stanów Zjednoczonych. Film ma już za sobą amerykańską premierę, po której został przez widzów oceniony dosyć przeciętnie (48/100 na Metacritic). Dystrybuuje Disney.

 

Alcarràs, reż. Carla Simón

PREMIERA: 14 października 2022

Kraj produkcji: Hiszpania, Włochy

Zwycięzca tegorocznego Berlinale. W drugim filmie Carli Simón („Lato 1993″) widzowie przenoszą się do tytułowej wioski w Katalonii, gdzie poznajemy wielopokoleniową rodzinę rolniczą. Spokój prowincjonalnego świata zostaje bezpowrotnie zaburzony, gdy do wioski brutalnie wdziera się technologiczny postęp. Przed rodziną staje widmo utraty gospodarstwa, co stawia pod znakiem zapytania ich dalszą przyszłość i rolę na świecie. Dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

 

Pisklę / Pahanhautoja, reż. Hanna Bergholm

PREMIERA: 14 października 2022

Kraj produkcji: Finlandia, Szwecja

Nowa propozycja Velvet Spoon to skandynawski horror fantasy. Tinja to nieśmiała dziewczynka zmuszana przez obłudną matkę do treningów gimnastycznych. Pewnego dnia znajduje w lesie umierającą wronę i jej samotne, nad wyraz okazałe jajo. Tinja postanawia zabrać je do domu, licząc, że wykluje się z niego zwyczajny ptak. Jajo stopniowo rośnie jednak do gigantycznych rozmiarów, co wkrótce prowadzi do wypuszczenia w świat potwora nieznanego pochodzenia. Film pokazywany był w Polsce przedpremierowo podczas festiwali Nowe Horyzonty oraz Octopus Fest. Przeczytajcie naszą recenzję: Pisklę [RECENZJA] – największe zaskoczenie Octopus Film Festiwal 2022!

 

Orzeł. Ostatni patrol, reż. Jacek Bławut

PREMIERA: 14 października 2022

Kraj produkcji: Polska

Nowy obraz operatora Jacka Bławuta („Wirtualna wojna”), za którego reżyserię zdobył Złotego Lwa na tegorocznym festiwalu w Gdyni. „Orzeł. Ostatni patrol” opowiada historię załogi tytułowego okrętu podwodnego, która podczas II wojny światowej stawia czoła tajemniczej misji. Łypiące na nich zagrożenie to nie tylko miny podwodne i bomby głębinowe, ale również coraz bardziej napięta atmosfera wiele stóp pod powierzchnią. W obsadzie: Tomasz Ziętek, Mateusz Kościukiewicz, Rafał Zawierucha, Adam Woronowicz i Aleksandra Skraba. Dystrybucja: Kino Świat.

 

Zaproszenie / The Invitation, reż. Jessica M. Thompson

PREMIERA: 14 października 2022

Kraj produkcji: USA

Horror w reżyserii Jessici M. Thompson („The Light of The Moon”) z Nathalie Emmanuel w roli głównej. Po śmierci matki Evie odkrywa tajemniczą kuzynkę, o której istnieniu nie miała pojęcia. Otrzymuje zaproszenie na wystawne wesele w głąb angielskiej wsi, gdzie oczarowuje ją tajemniczy arystokrata. Sielanka jednak jest tylko pozorna. Evie szybko wplątuje się w niebezpieczną grę, w trakcie której odkryje pokręcone sekrety własnej rodziny i niepokojące intencje nowo poznanej kuzynki. Dystrybucja: United International Polska.

 

Gdzie diabeł nie może, tam baby pośle – tajemnice polskich fortun. Część 1, reż. Heatchliff Janusz Iwanowski

PREMIERA: 14 października 2022

Kraj produkcji: Polska

Debiut reżyserski Heatchliffa Janusza Iwanowskiego, producenta m.in. „Gierka” i „Krime Story”. Przenosimy się do PRL, gdzie bohaterowie filmu znaleźli sposób na zarobienie ogromnych pieniędzy. Choć mogłoby się wydawać, że to był męski świat, to prawdziwą głowę do interesów miały kobiety. Tytułowe „baby” zagrają: Małgorzata Kożuchowska, Agnieszka Więdłocha, Paulina Gałązka i Dominika Gwit-Dunaszewska. Partnerować im na ekranie będą: Michał Koterski, Maciej Zakościelny i Sebastian Stankiewicz. Dystrybucja: Global Studio.

 

Ukryty klejnot / Robe of Gems, reż. Natalia López

PREMIERA: 14 października 2022

Kraj produkcji: Meksyk, USA, Argentyna

Zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale. Nowy film Natalii López („Nasz czas”) opowiada o Marii, która w trakcie postępowania rozwodowego przenosi się wraz z dziećmi do starej posiadłości na meksykańskiej wsi. Na miejscu dowiaduje się, że w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęła siostra gospodyni Maríi. Kiedy bohaterka oferuje swoją pomoc, między kobietami zawiązuje się bliska więź. Jak czytamy w opisie dystrybutora: „W sprawę zaangażowana zostaje miejscowa komendantka policji Roberta. Ma ona na głowie własne problemy, próbując odciągnąć syna od interesów z przestępczym podziemiem. Losy trzech kobiet, połączonych tajemniczą sprawą, coraz mocniej splatają się ze sobą w świecie pełnym przemocy, niejasnych wzajemnych zależności i sugestywnego milczenia.” Dystrybucja: Aurora Films.

Chopin. Nie boję się ciemności, reż. Joanna Kaczmarek

PREMIERA: 14 października 2022

Kraj produkcji: Polska, Wielka Brytania, Liban, Korea Południowa

Film doświadczonej dokumentalistki, Joanny Kaczmarek, splata historie trzech wybitnych pianistów połączonych zamiłowaniem do muzyki Fryderyka Chopina. Są nimi: Leszek Możdżer, Won Jae – Yeon oraz Fares Mark Basmadji. Kamera śledzi nie tylko ich intymne rozmowy i codzienne sprawy, ale również uduchowione koncerty oferujące nam wgląd w ich problematyczne kariery. Średniometrażowy film (50 min) dystrybuuje Inbornmedia.

 

Pamiętnik przelotnego romansu / Chronique d’une liaison passagère, reż. Emmanuel Mouret

PREMIERA: 14 października 2022

Kraj produkcji: Francja

Nowy komediodramat Emmanuela Moureta („Dyskretny urok niebezpiecznych myśli). Film śledzi historię samotnej matki i żonatego mężczyzny, którzy nawiązują ze sobą czysto fizyczny romans. Z czasem relacja zaczyna jednak nabierać coraz większych rumieńców, co prowadzi do zakwestionowania życiowych wyborów przez bohaterów. W głównych rolach: Sandrine Kiberlain oraz Vincent Macaigne. Dystrybuuje Mayfly.

Medjugorje, reż. Jesús García Colomer, Borja Martínez-Echevarría

PREMIERA: 14 października 2022

Kraj produkcji: Hiszpania

Kolejny film dokumentalny, tym razem produkcji hiszpańskiej. 40 lat temu w małej, ukrytej pośród gór wiosce w Bośni zdarzyło się coś, co świat do tej pory próbuje w pełni zrozumieć. 24 czerwca 1981 roku grupa nastolatków miała domniemanie doświadczyć mistycznego spotkania z Matką Boską. Objawienia, jak twierdzili, powtarzały się wielokrotnie. Dziś Watykan stoi na stanowisku, że tytułowa wioska Medjugorie jest pełnoprawnym miejscem kultu – mimo że spory na temat tej „świętości” wciąż trwają. Reżyserzy podejmują próbę zbadania fenomenu tego miejsca wraz z całym tłem społecznym towarzyszącemu niepotwierdzonym świadectwom. Dystrybucja: Rafael Film.

 

Black Adam, reż. Jaume Collet-Serra

PREMIERA: 21 października 2022

Kraj produkcji: USA

Najnowszy film DCEU opowie historię nowego ekranowego antybohatera, tytułowego „Black Adama”. Początkowo miał on pojawić się w filmach o Shazamie, ale gwiazda projektu – Dwayne Johnson – przekonała włodarze Warner Bros, że odgrywana przez niego postać zasługuje na odrębny, mroczniejszy film. Czy miał rację? Przekonamy się już niedługo. W filmie Jaume’a Collet-Serry „Sierota”, „Tożsamość”) obdarzony boskimi mocami Black Adam zostaje uwolniony ze swojego grobowca po trwającym pięć tysięcy lat uwięzieniu. Przyjdzie mu się zmierzyć z nowym, nieznanym zagrożeniem. W filmie pojawi się szereg innych postaci z uniwersum DC, takich jak Dr Fate (debiut w kinie superhero Pierce’a Brosnana), Hawkman (Aldis Hodge) czy Atom Smasher (Noah Centineo). Dystrybuuje Warner Bros.  Entertainment Polska.

 

Silent Twins, reż. Agnieszka Smoczyńska

PREMIERA: 21 października 2022

Kraj produkcji: Polska, Wielka Brytania, USA

Silent Twins” opowiada prawdziwą historię rodzeństwa June i Jennifer Gibbons – żyjących w ubiegłym wieku bliźniaczek, które od dziecka nie odezwały się ani słowem, utrzymując sekretny kontakt jedynie same ze sobą. Reżyserka „Córek dancingu” i „Fugi” eksploruje tę niecodzienną relację, która z czasem zaczęła być destrukcyjna nie tylko dla June i Jennifer, ale również całego ich otoczenia. „Silent Twins” zdobyło główną nagrodę (Złoty Lew za najlepszy film) na tegorocznym Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W główne role wcieliły się Letita Wright i Tamara Lawrance. Dystrybucja: Gutek Film.

 

Bejbis, reż. Andrzej Saramonowicz

PREMIERA: 21 października 2022

Kraj produkcji: Polska, Włochy

W pażdziernikowym repertuarze nie może zabraknąć miesięcznej dawki polskich komedii romantycznych. „Bejbis” to – jak sama nazwa wskazuje – następca „Lejdis” Saramonowicza. Marta Żmuda Trzebiatowska i Grzegorz Małecki wcielą się w szczęśliwe, wieloletnie małżeństwo, których życie zaburzają narodziny Jacka – nowego, nieplanowanego członka rodziny. Powrót do zmieniania pieluch i nieprzespanych w związku z tym nocy wystawią ich relację na ciężką próbę, podczas której ciężko będzie pielęgnować łączące ich uczucie. Dystrybucja: Monolith Films.

Anatomia / Anatomy, reż. Ola Jankowska

PREMIERA: 21 października 2022

Kraj produkcji: Polska, Francja

Nowa repertuarowa propozycja od Velvet Spoon. „Anatomia” nazywana jest „kolażową opowieścią o tożsamości, czasie i pamięci”, w której poznajemy historię Miki (Karolina Kominek) – kobiety przybywającej do Polski po wieloletniej nieobecności w celu odwiedzin chorego ojca (Andrzej Poniedzielski). Ojciec reaguje na odwiedziny córki jak gdyby nigdy nic, myśląc, ze nadal mieszka z nią w rodzinnym domu w czasach, gdy Mika była jeszcze nastolatką. Rozpoczyna się podróż w głąb wspomnień, która pozwoli ojcu i córce zdefiniować ich relację i na nowo przypomnieć o dawnych wartościach. Film debiutował podczas zeszłorocznej edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Film nie ma jeszcze oficjalnego zwiastuna, dlaczego umieszczamy krótkie video zapowiadające produkcję z zeszłego roku, na którym widzimy reżyserkę (Aleksandra Jankowska) wraz z wcielającą się w główną rolę Karoliną Kominek.

 

Kopciuszek i Kamień Życia / Ella and the Little Sorcerer, reż. Alice Blehart

PREMIERA: 21 października 2022

Kraj produkcji: USA

Kontynuacja „Kopciuszka. Historii prawdziwej” z 2018 roku. W nowej części szalonych przygód Kopciuszka główna bohaterka, wraz z początkującą czarodziejką i rozgadanymi myszami, stawia sobie za cel odczarowanie księcia Alexa, który na skutek przykrych okoliczności został zamieniony w gryzonia. Jedynym na to sposobem jest odnalezienie mitycznego Kamienia Życia. Rozpoczyna się pełna przeciwności losu i magicznych krain wędrówka, w trakcie której bohaterowie zrozumieją, że najważniejszą magiczną mocą jest łącząca ich przyjaźń. Scenariusz napisał Robert Taylor (serial „Mustang: Duch wolności”). Dystrybucja: Kino Świat.

 

Baby Broker, reż. Hirokazu Koreeda

PREMIERA: 28 października 2022

Kraj produkcji: Korea Południowa

Nowa obyczajowa propozycja od Hirokaru Koreedy, japońskiego mistrza wrażliwości („Nasza młodsza siostra”, Złota Palma za „Złodziejaszków) to zarazem pierwszy koreańskojęzyczny film w karierze reżysera. „Baby Broker” to komediodramat skupiający się na grupie handlarzy dziećmi z tak zwanych „box babies” – okien życia, w których lądują noworodki odrzucone przez własne matki świeżo po porodzie. Nieoczekiwanie w nielegalny proceder wplątuje się młoda So-young, która pomaga handlarzom znaleźć idealną rodzinę dla swojego nowonarodzonego synka. Film zdobył Nagrodę Jury Ekumenicznego na tegorocznym festiwalu w Cannes, brał również udział w konkursie głównym. Dystrybucja: Best Film.

 

Zdarzyło się / L’Événement, reż. Audrey Diwan

PREMIERA: 28 października 2022

Kraj produkcji: Francja

Zwycięzca głównej nagrody, Złotego Lwa, na zeszłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. „Zdarzyło się” to ekranizacja kontrowersyjnej powieści Annie Ernaux, tegorocznej laureatki nagrody literackiego Nobla, koncentrująca się na losach młodej studentki literatury, Anne, która zachodzi w nieplanowaną ciążę we Francji lat 60. XX wieku. Anne za wszelką cenę próbuje poddać się zabiegowi aborcji, co spotyka się ze społecznym potępieniem i licznymi przeszkodami. Wstrząsający obraz w reżyserii Audrey Diwan chwalony był przede wszystkim za dosadność i przełomową rolę Anamarii Vartolomei, która wcieliła się w główną rolę (za co zdobyła również Cezara). Dystrybucja: Aurora Films.

Więcej o filmie przeczytacie tutaj: MFF Nowe Horyzonty 2022 – najlepsze filmy prezentowane podczas tegorocznej edycji wrocławskiego tryumfu kina niezależnego

Halloween. Finał / Halloween Ends, reż. David Gordon Green

PREMIERA: 28 października 2022

Kraj produkcji: USA

Finałowa, łącznie już dwunasta część serii „Halloween”, w której dojdzie do finałowego starcia między Laurie (Jamie Lee Curtis), a zamaskowanym Michaelem Myersem. Film Davida Gordona Greena, odpowiedzialnego za reżyserię całej nowej trylogii, ponownie przeniesie nas do fikcyjnego miasteczka Haddonfield, które pełne jest siejących terror wyznawców zamaskowanego mordercy. „Halloween. Finał” definitywnie zakończy historię rozpoczętą w 1978 roku kultowym filmem Johna Carpentera. Dystrybucja: United International Polska.

 

Egzorcyzmy siostry Ann / Pray  for the Devil, reż. Daniel Stamm

PREMIERA: 28 października 2022

Kraj produkcji: USA

Nowy horror w reżyserii Daniela Stamma („13 grzechów”, „Ostatni egzorcyzm”) opowie historię tytułowej siostry Ann – pierwszej w historii kobiety, której kościół katolicki zezwolił wykonanie obrzędu egzorcyzmów. Scenariusz napisał Robert Zappia, który wcześniej pracował głównie przy niszowych kreskówkach i słabo przyjętym „Halloween – 20 lat później”. W główną rolę wcieliła się Jacqueline Byers („Zły Samarytanin”), a poza nią w obsadzie zobaczymy również m.in. Christiana Navarro („Trzynaście powodów”) i Colina Salmona („Nikt”). Dystrybuuje Monolith Films.

Siedlisko zła / Lair, reż. Adam Ethan Crow

PREMIERA: 28 października 2022

Kraj produkcji: Wielka Brytania

Pełnometrażowy debiut Adama Ethana Crowa opowiada historię Stevena, którego najlepszy przyjaciel Ben zostaje niesłusznie oskarżony o morderstwo. Steven rozpoczyna więc śledztwo na własną rękę, udając się na domniemane miejsce zbrodni w celu znalezienia dowodów na niewinność przyjaciela. Rozpoczyna to serię niszczycielskich, nadprzyrodzonych wydarzeń, które zmuszają Stevena i spotkaną przypadkową rodzinę do walki o przetrwanie. Produkcja zebrała mizerne pierwsze opinie (29% na Rotten Tomatoes). Dystrybucja: Forum Film Poland.

 

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Picture of Robert Solski

Robert Solski

Student czwartego roku polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i eskapista, który tak samo jak filmy pożera książki, a ostatnio też coraz częściej gra – i wirtualnie, i planoszowo. Stara się oglądać jak najwięcej kina niezależnego, usilnie jednak przeszkadza mu w tym słabość do blockbusterów i seriali. Lubi pisać o wszystkim, co go otacza – zwłaszcza o popkulturze.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy