Rok 1970, Londyn… to tutaj zaczyna się historia jednego z najważniejszych rockowych zespołów – Queen! I choć od śmierci wokalisty zespołu, charyzmatycznego Freddiego Mercury’ego, minęło już prawie 32 lata, ich legenda wciąż trwa. Jest to jeden z tych zespołów, które mają wpływ nie tylko na muzykę, ale i na otaczające go społeczeństwo. Jak Freddie Mercury, Roger Taylor i Bryan May odmienili świat popkultury? Przyjrzyjmy się kilku przykładom, które nie boją się eksperymentować z dziedzictwem pozostawionym przez autorów takich hitów, jak m.in. „Bohemian Rhapsody”, „We Will Rock You” czy „Radio Ga Ga”.
1. Kino
Muzyka Queen często towarzyszy nam podczas kinowych seansów w najróżniejszych formach. Film „Iron Man II” zaserwował nam fragment piosenki „Another One Bites The Dust”, a tytułowy bohater „Kurczaka Małego” w chwili radości spowodowanej zwycięstwem w meczu baseballu wyśpiewywał „We Are The Champions”. Najbardziej zapadające w pamięć jest dla mnie jednak wykonanie „Show Must Go On” w wykonaniu Jima Broadbenta i Nicole Kidman z filmu „Moulin Rouge!” Baza Luhrmanna. Wykonanie tej niezwykłej piosenki przez dwójkę aktorów nadała temu utworowi nowej energii oraz znaczenia.
Jednak największym hitem, który musiał się pojawić w tym zestawieniu, jest film „Bohemian Rhapsody” w reżyserii Bryana Singera z 2018 roku, który oddaje hołd legendarnemu zespołowi i przedstawia ich historię. Choć wielu mu zarzuca, że film dość delikatnie pokazał styl życia Freddiego Mercury’ego, dzięki temu zabiegowi również młodsza widownia mogła zapoznać się zespołem i lepiej zrozumieć, na czym polega fenomen Queen.
2. Muzyka
Queen wciąż koncertują i co jakiś czas otrzymujemy od Maya oraz Taylora coś nowego. Podczas swoich działań utrzymujących zespół przy życiu współpracowali już oni z takimi nazwiskami jak Adam Lambert czy Paul Rogers. Poza tym, oryginalny skład i stworzona przez nich legenda, wciąż są inspiracją dla zaczynających oraz już w pełni ukształtowanych muzyków. W telewizji czy na YouTube możemy usłyszeć covery piosenek Queen w wykonaniu takich zespołów oraz artystów, jak: Panic! At The Disco, Celine Dion, Miley Cyrus czy… Muppety!
3. Teatr
Również w teatrze możemy usłyszeć muzykę Queen. Zaczynając od wspomnianego „Moulin Rouge!”, które wciąż dostępne jest na Broadwayu czy West Endzie, kończąc na spektaklu opartym w całości na utworach grupy Queen – „We Will Rock You”. W 20o2 roku Ben Elton stworzył historię, która zabiera widza do przyszłości, gdzie wszystko jest jednakowe, nie posiadające niczego wyjątkowego, a tylko muzyka Freddiego Mercury’ego może ocalić świat przed nijakością.
4. Telewizja
Nawet w telewizji tęskni się do prawdziwego rocka! Na przykład: każdy odcinek ósmego sezonu „Różowych lat 70.” nawiązuje tytułami do piosenek Queen. W światowym formacie „Your Face Sound Familiar”, czyli naszym polskim „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, Freddie Mercury pojawia się nadzwyczaj często i kolejni uczestnicy próbują oddać ducha artysty. Nie można także zapomnieć o reklamach, w których również nie rzadko możemy usłyszeć znajome rytmy, jak na przykład produkcja z 2004 roku, gdzie Britney Spears, Beyonce oraz Pink próbują obalić cesarza Enrique Iglesiasa przy pomocy hitu „We Will Rock You”.
5. Literatura
Również w literaturze nie jest cicho o Queen. Na półkach księgarni cały czas pojawiają się kolejne tytuły opowiadające historię zespołu czy poszczególnych muzyków, a nawet pozycje napisane przez artystów, jak np.: „Skarby Queen” Maya Briana czy „Queen. Królewska Historia” Marka Blake’a.
Jak widzimy, mimo że Queen, które wszyscy znamy i kochamy już niestety nie istnieje, duch tego zespołu wciąż jest z nami i nie wygląda na to, aby miał się gdzieś ulotnić. To ponadczasowy fenomen, który na zawsze odcisnął swoje piętno na kulturze.
Przeczytaj również: Co nas czeka podczas Festiwalu EnergaCAMERIMAGE 2023?