Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

Splat!Film Fest 2022 – 8. edycja święta fanów kina grozy i makebreski. Co w programie?

Już jutro (26.10.2022) rusza ósma edycja polskiego festiwalu grozy i makabreski – Splat!FilmFest – International Fantastic Film Festival. Pokazy stacjonarne będą miały miejsce w kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu oraz w warszawskiej Kinotece, gdzie potrwają do końca weekendu, 30 października. To jednak nie koniec atrakcji – w dniach 3-13 listopada odbędzie się edycja online festiwalu. Jakie atrakcje tym razem przygotowali dla widzów organizatorzy tego ważnego na mapie wszystkich kinofili wydarzenia?

W programie znalazły się horrorowe (i nie tylko) różności z całego globu. Wśród największych hitów tegorocznego Splatu nie sposób nie wymienić m.in. polskiej premiery „Terrifiera 2″, produkcji Damiena Leone o mordeównierczym klaunie, która podbiła serca amerykańskich fanów slasherów – do tego stopnia, że ci z widzów o słabszych żołądkach tłumnie opuszczali salę kinową. Nie zabraknie również m.in. hołdu do lat 80-tych, nazywanych złotą erą kina grozy (piąta odsłona antologii V/H/S/99) oraz filmu otwarcia tegorocznego festiwalu w Cannes – śmieszno-strasznego „Cięcie!”, które po seansie na Octopus Film Festival recenzowała na łamach naszej strony Martyna. Poniżej przedstawiamy kilka wybranych pozycji tegorocznego programu.

Splat!FilmFest 2022 – co w programie?

„Zalava” – film otwarcia

Filmem otwarcia tegorocznej edycji jest „Zalava” – osadzona w czasach Irańskiej Rewolucji opowieść o niewielkiej kurdyjskiej wiosce, której mieszkańcy codziennie zmuszeni są mierzyć się z demonami. Znają oni jedynie dwa sposoby na walkę z opętaniem: postrzelenie przejętego przez demona ciało poniżej pasa, co zwykle prowadzi do natychmiastowej śmierci, lub wezwanie lokalnego egzorcysty, Amardana. Poczynaniom mieszkańców Zalavy sceptycznie przygląda się żandarm Masoud Ahmadi, który zostaje wezwany do wioski, aby odebrać mieszkańcom broń i zdusić „rewoltę” w zarodku. Lecz i Ahmadiego czeka próba wiary, gdy stanie oko w oko z przerażającym bytem nie z tego świata.

„Zalava” to irański dramat grozy w reżyserii Arsalana Amiriego, który na zeszłorocznej edycji festiwalu w Wenecji zdobył aż dwa prestiżowe wyróżnienia – Grand Prize Venice International Critics’ Week oraz FIPRESCI Prize. Film był również sporym sukcesem na irańskim Festiwalu Filmowym Fajr, gdzie zdobył nagrody m.in. za najlepszy debiut i scenariusz. „Zalava” to film nie tylko o mocy przesądów, ale i masowej histerii w obliczu nieznanego zagrożenia. Nie brak tu również, oczywiście, nawiązań do irańskiej polityki.

„Zalava”, reż. Arsalan Amiri

„Terrifier 2″

Wspomniany już wyżej „Terrifier 2″ to duża gratka dla wszystkich fanów kina pisanego krwią. Maniakalny klan znany z pierwszej części powraca, aby terroryzować nowe ofiary w hallowenową noc rok po wydarzeniach z „Terrifiera”. Reżyser Damien Leone przygotował dla fanów przede wszystkim więcej tej samej, sprawdzonej formuły – jego film zadebiutował na zagranicznym festiwalu FrightFest, gdzie spotkał się z pozytywnym odbiorem krytyki i widowni. Chwalona jest reżyseria i skala przedsięwzięcia, mówimy bowiem o slasherze trwającym aż 138 minut. „Terrifier 2″ – wyświetlany w USA na ograniczonej ilości ekranów – zarobił na rynku amerykańskim już 5,2 miliona dolarów. Sukces obrazu Damiena jest o tyle imponujący, że jest to film z niewielkim budżetem, liczącym zaledwie 250 tysięcy dolarów, z czego sporą część Leone uzyskał od wsparcia wiernych fanów.

Jesteście ciekawi, co z tego wyszło i macie ochotę dowiedzieć się, dlaczego „Terrifier 2″ powodował u wielu widzów zawroty głowy i wymioty? Śpieszcie się więc kupować bilety, gdyż jak donosi Splat!, rozchodzą się one w zatrważającym tempie. Zainteresowanie filmem jest tak duże, że zdecydowano się nawet na dołożenie dodatkowego seansu w Warszawie. Nie zwlekajcie przed oznaniem Art The Clowna, przy którym – jak trafnie określa to programowy opis filmu – słynny „Pennywise” wydaje się niczym więcej, jak niewinną igraszką.

„Terrifier 2″, reż. Damien Leone

Hołd dla lat 80-tych – „V/H/S/99″

Horrowa antologia składająca się z pięciu krótkich opowieści to już piąta odsłona kultowej serii found footage i bez wątpienia jeden z najjaśniejszych punktów tegorocznego programu Splatu. Poznamy historie m.in. zafascynowanych tragedią sprzed lat punków, dziewczynę, która da się pogrzebać żywcem, nieudolnych podglądaczy oraz niespecjalnie grzeszących rozumem satanistów. Poszczególne segmenty „V/H/S/99″ wyreżyserowali sami wyjadacze ejtisowej estetyki – Flying Lotus (nagrodzony na Splat!Film Fest w 2017 reżyser „Kuso”), Joannes Robert („Resident Evil: Witajcie w Racoon City”), Tyler MacIntyre („Tragedy Girls”, „Patchwork”) oraz duet Joseph Winter i Vanessa Winter („Deadstream”).

„V/H/S/99″ to ukłon do czasów, które przepadły bezpowrotnie – epoki wszechobecnych kaset video oraz szalonej twórczości wielogatunkowej, której szczyt przypadł na rozpowszechnienie się kamer filmowych. Film miał swoją premierę na tegorocznym festiwalu filmowym w Toronto, gdzie spotkał się z ciepłym przyjęciem fanów found footage.

 

Kadr z jednej z pięciu nowel w „V/H/S/99″

Geneza zła – „Żyjąc z laleczką Chucky”

Film dokumentalny opowiadający o powstawaniu Chucky – „najstraszniejszej laleczki świata” i popkulturowej ikony kina klasy B. Seria o morderczym zapędach tytułowego Chucky liczy sobie łącznie siedem filmów, reboot i serialową kontynuację. Kyra Elise Gardener w swoim dokumencie bierze sobie na warsztat nie tylko opowieść o powstaniu pierwszej części popularnej serii, ale i prześledzenie, jaki będący związany z hororrem nieprzerwanie od 1988 roku Chucky wywarł wpływ na gatunek horroru.

„Żyjąc z laleczką Chucky” pełne jest anegdot z planu, wspomnień obsady oraz miłości od materiału źródłowego. To jedyna taka okazja, aby poznać życiorys najstraszniej lalki kinowego ekranu.

„Żyjąc z laleczką Chucky”, reż. Kyra Elise Gardener

 

Kącik Popkultury jest oficjalnym partnerem medialnym wydarzenia Splat!FilmFest 2022. Z kim widzimy się na mrożących krew w żyłach seansach? Dajcie znać, czy coś z wymienionych przez nas pozycji przykuło waszą uwagę, a jeśli nie, sprawdźcie pełny program wydarzenia w linkach poniżej.

Splat!FilmFest 2022 – pełny program wydarzenia we Wrocławiu (26-30 października)

Splat!FilmFest 2022 – pełny program wydarzenia w Warszawie (26-30 października)

Splat!FilmFest 2022 – pełny program edycji online (3-13 listopada)

Splat!FilmFest 2022 – oficjalny spot

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Picture of Robert Solski

Robert Solski

Student czwartego roku polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i eskapista, który tak samo jak filmy pożera książki, a ostatnio też coraz częściej gra – i wirtualnie, i planoszowo. Stara się oglądać jak najwięcej kina niezależnego, usilnie jednak przeszkadza mu w tym słabość do blockbusterów i seriali. Lubi pisać o wszystkim, co go otacza – zwłaszcza o popkulturze.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy