Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

Paul Giamatti – TOP5 filmów. Wypatrując „Zimowego Przesilenia”.

Paul Giamatti był jednym z tych aktorów, którego prawie wszyscy gdzieś widzieli, ale mało kto wiedział, jak się właściwie nazywa. Złoty Glob za rolę w filmie Świat według Barneya (2010) nie przyniósł mu należytego uznania i przywarła do niego łatka aktora drugoplanowego. Aż do teraz, bo Giamatti błyszczy jako główna gwiazda kameralnej produkcji od tego samego reżysera, Alexandra Payne’a. Przesilenie Zimowe sprawia, że o amerykańskim aktorze będzie bardzo głośno, ale przecież… no właśnie, gdzie my go wcześniej widzieliśmy? 

5. Iluzjonista (2006)

Na początku filmu, Paul Giamatti jako inspektor Walter Uhl, aresztuje tytułowego iluzjonistę granego przez Edwarda Nortona pod zarzutem nekromancji. Akcja cofa nas wstecz, do chwil gdy policjant był świadkiem sztuczek iluzjonisty i na rozkaz astro-węgierskiego księcia Leopolda rozpoczął za nim obławę. 

The Illusionist (2006)

4. Negocjator (1998)

Chociaż wielu zapamięta Negocjatora przede wszystkim ze względu na występy Samuela L Jacksona i Kevina Spacey, to Giamatti potrafi znaleźć swoje miejsce obok aktorskich gigantów. Gdy szanowany policjant zostaje oskarżony o zabójstwo kolegi, zdesperowany zamyka się w komisariacie i bierze zakładników. Wśród nich najwięcej interakcji z bohaterem ma właśnie postać Paula Giamatti’ego – wygadany kapuś.

The Negotiator (1998)

3. Człowiek z Księżyca (1999)

Łatwo zauważyć, że Giamatti ma na koncie sporo występów komediowych. Nie tylko Przesilenie Zimowe jest doskonałym przykładem „humoru z przekazem”. Gdy Jim Carrey odebrał Złotego Globa za rolę Andy’ego Kaufmana w filmie Milosa Formana, Paul Giamatti coraz śmielej rozwijał skrzydła. Amerykański aktor zagrał innego historycznego komika – Boba Zmudę.

Man on the Moon (1999)

2. Szeregowiec Ryan (1998)

Tego filmu nikomu nie trzeba przedstawiać, ale umówmy się, że akurat w nim udział Paula Giamatti’ego był marginalny. Jego sierżant William Hill pojawia się na ekranie zaledwie kilka razy, ale nazwisko Stevena Spielberga i oscarowa produkcja zostały dopisane do CV amerykańskiego aktora.

I Didn't Really Have A Character”: Saving Private Ryan Star Recalls Controlled Chaos On Set

1. Truman Show (1998)

Kolejne dzieło wielkiego reżysera (tym razem za kamerą stanął australijczyk Peter Wier), w którym ścieżki Giamatti’ego i Jima Carrey’a się przecięły. Być może drugi plan w Truman Show skradł Ed Harris, ale to Giamatti gra najważniejszą postać w jego ekipie podniebnego studia telewizyjnego. Ten film jest doskonałym przykładem komediodramatów, do których amerykański aktor przyległ przez większość swojej kariery. Humor i uczucia wyciskające łzy to cechy charakterystyczne również dla Przesilenia Zimowego

The Truman Show (1998)

Z powyższego rankingu widzimy, że jego główny bohater miał bardzo pracowity okres pod koniec lat 90, ale jego czas dopiero nadszedł. Giamatti na drugim planie jedynie zaostrzył wasz apetet? Spokojnie, Przesilenie Zimowe to nie jedyny film, w którym amerykański aktor wystąpił w głównej roli. Nasz ranking zakończymy honorowymi odznaczeniami dla trzech wyrazistych filmów:

Amerykański Splendor (2003) – autobiograficzna historia twórcy komiksów, w którym Giamatti gra jego fikcyjne wcielenie. 

Bez Duszy (2009) – surrealistyczny koncept, w którym aktor przenosi swoją duszę do innego ciała. 

Życie Prywatne (2018) – produkcja Netflixa o parze, która zmaga się z niepłodnością i decyduje na zabieg in-vitro.

Paul Giamatti
Paul Giamatti ze Złotym Globem za rolę w „Przesileniu Zimowym”

Przeczytaj naszą recenzję Przesilenia Zimowego.

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Picture of Kamil Szczygieł

Kamil Szczygieł

Redakcyjny pisarz-kulturoznawca. Czytelnik scenariuszy, człowiek postmodernizmu, fan aktorów drugoplanowych. Zaparzenie dobrej kawy lub herbaty jest dla niego pierwszym krokiem do wejścia w fikcyjny świat. Wszechstronnie zaangażowany w kulturę rozrywkową, współpracował m.in. z CD-Action i Silesia Film.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy