Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

„Doktor Who: Giggle” – Niedosyt geniuszu [RECENZJA; Spoilery!]

No i stało się! Trzeci i zarazem finałowy odcinek specjalny – „Doktor Who”, pojawił się na Disney+. Russell T. Davies ponownie przywitał się z fanami, a David Tennnant – pożegnał. Ale czy na pewno? Mam wrażenie, że właśnie otworzyła się dla niego kolejna już furtka powrotna do serialu „Doktor Who”. W ostatnim odcinku zatytułowanym „Doctor Who: Giggle”, Doktor i Donna wracają z powrotem na Ziemię, gdzie ludzi opanowała dziwna przypadłość – a może nawet i obłęd. Wszyscy bowiem myślą, że… mają rację.  Dodatkowo okazuje się, że powraca osoba, której Władca Czasu niezwykle się boi – Zabawkarz. 

Co się tutaj wydarzyło?! „Giggle” to odcinek świetny, prowadzony w odpowiednim tempie, trzymający w napięciu, ale… za krótki, mija zdecydowanie za szybko! Trzeci specjal, z okazji 60. rocznicy był słodko-gorzki z wielu powodów, a największym grzechem popełnionym przez Daviesa było zrobienie tylko jednego odcinka z Neilem Patrickiem Harrisem w roli Zabawkarza. Mam pewien niedosyt z tego względu, ponieważ nie mogę zrozumieć dlaczego osoba, która tak dobrze zna Whoniversum, jako nowy showrunner, nie zauważyła, jak dobrym ekranowym przeciwnikiem dla Doktora zostanie amerykański aktor. Mając do dyspozycji trzy odcinki specjalne dużo lepiej by wyszło, gdyby wszystkie z nich pokazały krok po kroku rozwój pojedynku pomiędzy Doktorem a Zabawkarzem. Jedyne co mi przychodzi do głowy, myśląc, dlaczego tak się nie stało, są pieniądze, a dokładniej: ich brak na gażę dla fenomenalnego Harrisa.

Neil Patrick Harris jako Zabawkarz w serialu "Doktor Who" odcinek "Giggle"
Neil Patrick Harris jako Zabawkarz

 

Jak przewidywałam w poprzednim wpisie, stanęło naprzeciwko siebie dwóch podobnych warsztatowo aktorów, a ich chemia była niesamowita! Tennant-Harris to duet, który z chęcią zobaczyłabym w dużej, filmowej produkcji. Sceny z Zabawkarzem były ciekawie prowadzone, ponieważ w każdej z nich widzimy go w innym wydaniu, ale niezmiennie budzi grozę i strach, tak samo jak towarzyszące mu kukiełki. Dziwne, jak coś typowo dziecięcego i niewinnego może być tak łatwo przetransformowane w coś przerażającego. Dlatego też tak bardzo boli, kiedy po tych wszystkich nadziejach i wieściach o istocie, której Doktor boi się bardziej niż samego Mistrza, widzimy, jak łatwo udało się go zapakować do pudełka.

Ciekawie potoczyły się również losy Doktora, który… się rozszczepił. Jakież było moje zdziwienie, gdy już pierwsza łza prawie spływała mi po policzku kiedy usłyszałam „Allonsy”, a tu zamiast rozpaczy, że mój ulubiony Doktor odchodzi po raz kolejny widzę… dwóch! Ncuti Gatwa już teraz pokazał, że będzie bardzo ciekawą interpretacją tej postaci i trzymam za niego kciuki – jego sceny z Tennantem w interesujący sposób pokazały, że będzie on niezwykle mądrym, ale i pełnym radości Władcą Czasu.

David Tennant jako Doktor oraz Ncuti Gatwa jako Doktor w serialu "Doktor Who" odcinek "Giggle"
David Tennant jako Doktor oraz Ncuti Gatwa jako Doktor

Trzeci odcinek specjalny „Giggle” daje nam nowego aktora grającego główne skrzypce, który, mam nadzieje, przywróci produkcję „Doktor Who” na właściwe tory. Dodatkowo David Tennant otworzył sobie kolejną furtkę, aby wrócić do serialu (pamiętajmy, że poza tą rodzinną 14 wersją, która została z Donną, mamy również połowicznie ludzkiego Doktora, który układa sobie życie z Rose), a Zabawkarz, który jest postacią z niezwykłym potencjałem – niczym drugi Mistrz, –teoretycznie wciąż jest w grze, ale czy Davies jeszcze postawi na tę kartę? Przekonamy się już niedługo, ponieważ na święta dostaniemy pierwszy odcinek, w którym to Ncuti Gatwa przejmie stery jako Piętnasty Doktor.

Catherine Tate jako Donna noble, Neil Patrick Harris jako Zabawkarz oraz David Tennant jako Doktor w serialu "Doktor Who" odcinek "Giggle"
Catherine Tate jako Donna noble, Neil Patrick Harris jako Zabawkarz oraz David Tennant jako Doktor

Przeczytaj również: Empatia gadów. Leo [RECENZJA]

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Picture of Joanna Tulo

Joanna Tulo

Jestem absolwentką Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Wśród moich zainteresowań znajdują się tajniki skrywane przez społeczeństwo, a także antropologia oraz terminy dotyczące szeroko pojętej kultury. Świat popkultury jest bardzo mi bardzo bliski i chętnie rozkładam go na czynniki pierwsze, co zastosowałam w moich pracach naukowych, które zawierały elementy analiz filmowych oraz teatralnych. Swoje umiejętności wykorzystuje w pracy z social mediami, storytellingiem oraz marketingiem. Przez rok mieszkałam w Nowym Jorku, gdzie miałam okazję znaleźć się w kolebce kultury popularnej oraz poznawać teatralne możliwości jakie daje Broadway.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy