Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

TOP 10 filmów o tematyce wyścigowej

Publikując recenzję filmu Gran Turismo, zadeklarowałem się, że stworzę dla Was ranking najlepszych filmów o podobnej, wyścigowej tematyce. W moim zestawieniu znalazły się produkcje, które obejrzałem (niektóre nawet kilkanaście razy). Dlatego będzie to mój subiektywny wybór. Jako fan motorsportu brałem pod uwagę różne czynniki, jednak zawsze pamiętałem, że kino nie musi być odwzorowaniem rzeczywistości w skali 1:1. Niemniej jednak, podrzucam Wam listę takich filmów, przy których naprawdę można poczuć wyścigowy vibe. 

1. Le Mans ’66 (ang. Ford v Ferrari), reż. James Mangold, 2019 r.

Fabuła dotyczy, tak jak wskazuje tytuł, prestiżowego wyścigu Le Mans. W pierwszej połowie lat 60. nie ma firmy, która dorównywałaby ekipie Ferrari. Jest to widoczne zwłaszcza w trakcie legendarnego 24-godzinnego wyścigu Le Mans. Wyzwanie włoskiej dominacji rzuca Henry Ford II, właściciel giganta branży samochodowej Ford Motor Company. Zatrudniony w tym celu uznany projektant i były kierowca wyścigowy Carroll Shelby (genialny Matt Damon), który wygrał Le Mans w 1959 roku, tuż przed nastaniem ery Ferrari, zaprasza do swojej ekipy charakternego i nieobliczalnego, ale szalenie utalentowanego Kena Milesa (Christian Bale). Wspólnie rzucają się w wir pracy, by przerwać pasmo irytujących włoskich sukcesów. Znajdując się pod nieustanną presją szefostwa, które żąda wyników i nie wyobraża sobie zasmakować ponownie porażki, Shelby i Miles muszą chodzić na różne osobiste kompromisy, ale nigdy nie sprzeniewierzają się wizji samochodu, który nie przypominałby innych samochodów. Wybrałem ten film jako numer jeden, ponieważ przepięknie przedstawia przyjaźń.

Fot. Matt Damon jako Carroll Shelby

2. Wyścig (ang. Rush), reż. Ron Howard, 2013 r.

Akcja filmu, oparta jest na prawdziwych wydarzeniach ze świata Formuły 1 z lat 70. Ekranizacja przedstawia jedną z najbardziej zagorzałych rywalizacji w historii tego sportu. James Hunt (Chris Hemsworth) to angielski playboy, od dawna zawzięcie rywalizujący ze swoim największym przeciwnikiem Nikim Laudą (Daniel Brühl). Historia skupia się na wydarzeniach z roku 1976, kiedy obaj kierowcy, w imię wiecznej sławy i tytułu championa, odważyli się zaryzykować wszystko, nawet życie, aby wygrać mistrzowski tytuł. Produkcja przepełniona jest świetnymi ujęciami, dramatycznymi scenami oraz cennymi wartościami. Jako ogromny fan Formuły 1 nie mogłem przeoczyć tego filmu. 

Fot. Daniel Brühl jako Niki Lauda

3. Auta (ang. Cars), reż. John Lasseter, 2006 r.

Pozycja, która chyba nie wymaga większego opisu. Losy Zygzaka McQueena znają wszyscy. Jako dzieciak, tłukłem tą bajkę w kółko bez przerwy. Oczywiście pierwsza część z 2006 roku jest zdecydowanie najlepsza, jednak polecam obejrzeć całą serię. Co prawda druga część była nieco gorsza, jednak trzeci była już naprawdę dobra, porównywalna do jedynki. Dla tych co kochają mówiące auta tak jak ja, polecam mini serial, który w zeszłym roku ukazał się na Disney+: Auta w trasie.

Fot. Kadr z bajki „Auta”

4. Szybki jak błyskawica (ang. Days of Thunder), reż. Tony Scott, 1990 r.

Film, o którym mało ludzi słyszało. Jeśli przypadł Wam to gustu Top Gun, a tym bardziej Top Gun: Maverick, to koniecznie obejrzyjcie i ten film z Tomem Cruisem w roli głównej. Cole Trickle to młody, odważny i ambitny kierowca wyścigowy. Osiąganie coraz większych prędkości i rywalizacja z innymi kierowcami są dla niego najważniejsze. Nie uznaje autorytetów i nie słucha rad. Pewnego dnia ulega jednak poważnemu wypadkowi, który odmienia jego sposób myślenia. Wraca do wyścigów, lecz nie chce już ryzykować jak dawniej.

Fot. Tom Cruise jako Cole Trickle

5. Senna (ang. Senna), reż. Asif Kapadia, 2010 r.

Jeden z najlepszych dokumentów o wielkiej legendzie Formuły 1. Ayrton Senna przez wielu jest uważany za najlepszego kierowcę wszechczasów. Oprócz niepowtarzalnej kariery Senny w Formule 1, film obejmuje jego fizyczną i duchową podróż przez życie, zarówno na torze wyścigowym jak i poza nim. Pokazuje jego dążenie do perfekcji oraz przemianę niesamowicie uzdolnionego nowicjusza, którego talent eksplodował w F1 w roku 1984, w kierowcę-legendę, co nastąpiło po tragicznych wydarzeniach z toru Imola w 1994 roku. Film powstał w pełnej współpracy z rodziną Senny oraz zarządem Formuły 1 i jest pierwszym oficjalnym dokumentem o życiu Senny. Zawiera porywające materiały archiwalne, których wiele ujrzymy po raz pierwszy.

Fot. Ayrton Senna

6. Gran Turismo (ang. Gran Turismo), reż. Neill Blomkamp, 2023 r.

Historia opisana w filmie jest oparta na faktach z kariery Janna Mardenborougha. Jann (Archie Madekwe) to nastoletni gracz Gran Turismo, który razem z byłym kierowcą wyścigowym (David Harbour) i idealistycznym dyrektorem sportów motorowych (Orlando Bloom) zaryzykują wszystko, aby zmierzyć się z najbardziej elitarnym sportem na świecie. Więcej na temat filmu możecie przeczytać w mojej recenzji.

Fot. Kadr z filmu Gran Turismo

7. Schumacher (ang. Schumacher), reż. Hanns-Bruno Kammertöns, Vanessa Nöcker, 2021 r.

Nakręcony przy pełnym wsparciu rodziny Michaela Schumachera dokument przedstawia unikalne wywiady i niepublikowane wcześniej materiały archiwalne, które składają się na pełen delikatności, a zarazem krytyczny portret siedmiokrotnego mistrza świata. Film analizuje liczne aspekty składające się na wizerunek tego nietuzinkowego sportowca i towarzyszy mu podczas zawrotnej kariery w pełnej wyzwań dyscyplinie sportowej, którą kochają miliony ludzi z całego świata. Michael Schumacher zdobył sławę dzięki swojej silnej woli i determinacji w walce o zwycięstwo na przekór wszelkim przeciwnościom. Jest z natury skryty, a mimo to stanowi inspirację dla milionów kibiców. Głównymi bohaterami historii Michaela są jego rodzice, dzieci oraz Corinna Schumacher, jego miłość z dzieciństwa i towarzyszka życia.

Fot. Michael Schumacher

8. Szybcy i wściekli (ang. Fast & Furious), reż. Rob Cohen, 2001 r.

Nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć tej kultowej franczyzy. Pierwsza część porwała fanów do tego stopnia, że dzisiaj mamy już 10 odsłon serii o familii Toretto. Jednak im dalej, tym coraz gorzej. Pierwsze trzy/cztery części skupiały się wokół wyścigów samochodów. Natomiast kolejne odsłony były skondensowane wokół scen akcji i efektów specjalnych.  W przypadku tej serii, fani nie do końca to pokochali. Niemniej jednak jeśli chce się poczuć wyścigowy klimat, te filmy zdecydowanie go dostarczą.

Fot. Familia Toretto

9. Baby Driver (ang. Baby Driver), reż. Edgar Wright, 2017 r.

Baby (Ansel Elgort) jest młodym, utalentowanym kierowcą, który zarabia na życie biorąc udział w napadach. Jego zadanie jest zawsze takie samo – jak najszybsze zabranie całej ekipy z miejsca zdarzenia. Wielką pasją chłopaka jest muzyka. Kiedy poznaje on dziewczynę swoich marzeń – Deborah (Lily James), postanawia porzucić przestępczą przeszłość i w końcu zacząć żyć normalnie. Szybko jednak okaże się, że nie będzie to takie łatwe. Mafijny boss (Kevin Spacey) zmusza go do udziału w jeszcze jednym skoku.

Fot. Ansel Elgort jako Baby

10. Need for Speed (ang. Need for Speed), reż. Scott Waugh, 2014 r.

Tobey Marshall (Aaron Paul) jest niezwykle utalentowanym kierowcą biorącym udział w nielegalnych wyścigach. Chłopak desperacko stara się zdobyć pieniądze na utrzymanie warsztatu zmarłego ojca. Pewnego dnia zgłasza się do niego dawny rywal, Dino Brewster (Dominic Cooper), który proponuje intratny interes, dzięki któremu mógłby spłacić długi. Nie zastanawiając się, Tobey przyjmuje propozycję. Po wykonaniu zlecenia zostaje jednak oszukany, a jego przyjaciel, Pete (Harrison Gilbertson), ginie. Sam Tobey trafia do więzienia. Po dwóch latach wychodzi na zwolnienie warunkowe. Pragnie udowodnić swoją niewinność, zemścić się na Dinie i upokorzyć go w legendarnym wyścigu organizowanym przez ekscentrycznego Monarcha (Michael Keaton).

Fot. Plakat filmu „Need for Speed”

Mam nadzieję, że moje zestawienie się Wam spodoba i być może zapoczątkuje zainteresowanie motorsportem. Należy również pamiętać, że filmy o tematyce wyścigowej mają zawsze drugie dno. Dlatego przemycają wartości, które występują na naszym codziennym życiu. Bohaterem takich filmów zawsze jest kierowca, pamiętajmy że i oni borykają się z takimi problemami jak i my, a czasem nawet jest im ciężej z powodu presji. Zachęcam do seansu wybranych pozycji!

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Dawid Micał

Dawid Micał

Młody żurnalista z Rzeszowa. Redaktor naczelny studenckiego magazynu Nowy Akapit. Uwielbia oglądać postmodernistyczne, fantastyczne oraz polskie kino. Natomiast jego ulubione uniwersum to Star Wars. Interesuje się filmoznawstwem, czytaniem biografii oraz historią. W wolnej chwili lubi oglądać każdy sport. Dlatego tworzy podcast „Rozmowy Na Pół Gwizdka”, który możecie znaleźć na Spotify.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy