Kącik Popkultury

Szukaj
Close this search box.

Oscary 2024 – pełna lista nominowanych do 96. nagród Akademii Filmowej

Akademia Filmowa ogłosiła swoje coroczne nominacje oscarowe. Wśród wyróżnionych znalazły się największe hity zeszłego roku, takie jak „Oppenheimer”, „Barbie” i „Biedne istoty”, ale nie obyło się również bez niespodzianek i zaskakujących decyzji. Pełną listę nominowanych we wszystkich 24 kategoriach znajdziecie poniżej. 96. gala wręczenia Oscarów odbędzie się 10 marca.

Oscary 2024 nominacje – pełna lista

NAJLEPSZY FILM

  1. „Oppenheimer” (nasza recenzja)
  2. „Przesilenie zimowe” („The Holdovers”) (nasza recenzja)
  3. „Czas krwawego księżyca” („Killers of the Flower Moon”) (nasza recenzja)
  4. „Biedne istoty” („Poor Things”) (nasza recenzja)
  5. „Barbie” (nasza recenzja)
  6. „Poprzednie życie” („Past Lives”)
  7. „American Fiction” (więcej o filmie)
  8. „Mestro” (nasza recenzja)
  9. „Anatomia upadku” („Anatomy of a Fall”)
  10. „Strefa interesów” („The Zone of Interest”) (nasza recenzja)

 

REŻYSERIA

  1. Christopher Nolan, „Oppenheimer”
  2. Martin Scorsese, „Czas krwawego księżyca”
  3. Yorgos Lanthimos, „Biedne istoty”
  4. Justine Tient, „Anatomia upadku”
  5. Jonathan Glazer, „Strefa interesów”
Oscary 2024 nominacje – kadr ze „Strefy interesów”

AKTORKA PIERWSZOPLANOWA

  1. Emma Stone, „Biedne istoty”
  2. Lily Gladstone, „Czas krwawego księżyca”
  3. Sandra Hüller, „Anatomia upadku”
  4. Carey Mulligan, „Maestro”
  5. Anette Bening, „Nyad”

 

AKTOR PIERWSZOPLANOWY

  1. Paul Giamanti, „Przesilenie zimowe”
  2. Cillian Murphy, „Oppenheimer”
  3. Bradley Cooper, „Maestro”
  4. Jeffrey Wright, „American Fiction”
  5. Colman Domingo, „Rustin”

 

AKTORKA DRUGOPLANOWA

  1. Da’Vine Joy Randolph, „Przesilenie zimowe”
  2. Emily Blunt, „Oppenheimer”
  3. Danielle Brooks, „Kolor purpury”
  4. Jodie Foster, „Nyad”
  5. America Ferrara, „Barbie”

 

AKTOR DRUGOPLANOWY

  1. Robert Downey Jr., „Oppenheimer”
  2. Ryan Gosling, „Barbie”
  3. Robert De Niro, „Czas krwawego księżyca”
  4. Mark Ruffalo, „Biedne istoty”
  5. Sterling K. Brown, „American Fiction”
Oscary 2024 nominacje – Robert Downey Jr. ze Złotym Globem za drugoplanową rolę męską w „Oppenheimerze”

 SCENARIUSZ ADAPTOWANY

  1. „Oppenheimer”
  2. „Biedne istoty”
  3. „American Fiction”
  4. „Barbie”
  5. „Strefa interesów”

 

 SCENARIUSZ ORYGINALNY

  1. „Przesilenie zimowe”
  2. „Poprzednie życie”
  3. „Anatomia upadku”
  4. „Obsesja”
  5. „Maestro”

 

ZDJĘCIA

  1. „Oppenheimer”
  2. „Biedne istoty”
  3. „Czas krwawego księżyca”
  4. „Hrabia”
  5. „Maestro”

 

KOSTIUMY

  1. „Barbie”
  2. „Biedne istoty”
  3. „Oppenheimer”
  4. „Czas krwawego księżyca”
  5. „Napoleon” (materiał video o filmie)

 

MONTAŻ

  1. „Oppenheimer”
  2. „Biedne istoty”
  3. „Anatomia upadku”
  4. „Czas krwawego księżyca”
  5. „Przesilenie zimowe”
Oscary 2024 nominacje – obsada „Czasu krwawego księżyca”

CHARAKTERYZACJA

  1. „Maestro”
  2. „Biedne istoty”
  3. „Oppenheimer”
  4. „Golda” (nasza recenzja)
  5. „Śnieżne bractwo”

 

SCENOGRAFIA

  1. „Barbie”
  2. „Biedne istoty”
  3. „Oppenheimer”
  4. „Czas krwawego księżyca”
  5. „Napoleon”

 

MUZYKA

  1. „American Fiction”
  2. „Indiana Jones i artefakt przeznaczenia” 
  3. „Biedne istoty”
  4. „Spider-Man: Poprzez multiwersum” (nasza recenzja)
  5. „Chłopiec i czapla”

 

Oscary 2024 nominacje – „Spider-Man: Poprzez multiwersum”

 

PIOSENKA

  1. „What Was I Made For” („Barbie”)
  2. „I’m Just Ken” („Barbie”)
  3. „The Fire Inside” („Flamin’ Hot”)
  4.  Wahzhazhe (A Song for My People) („Czas krwawego księżyca”)
  5. „It Never Went Away” („American Symphony”)

 

DŹWIĘK

  1. „Oppenheimer”
  2. „Maestro”
  3. „Twórca”
  4. „Mission Impossible: Dead Reckoning”
  5. „Strefa interesów”

 

 EFEKTY SPECJALNE

  1. „Strażnicy galaktyki vol. 3” (nasza recenzja)
  2. „Napoleon”
  3. „Twórca” (nasza recenzja)
  4. „Mission Impossible: Dead Reckoning”
  5. „Godzilla: Minus One”

 

FILM ANIMOWANY

  1. „Chłopiec i czapla” („The Boy and the Heron”)
  2. „Spider-Man: Poprzez multiwersum” („Spider-Man: Across the Spider-Verse”)
  3. „Między nami żywiołami” („Elemental”) (nasza recenzja)
  4.  „Pies i robot” („Robot Dreams”)
  5. „Nimona”

 

PEŁNOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY

  1. „20 Days in Mariupol”
  2. „Bobi Wine: The People’s President”
  3. „The Eternal Memory”
  4. „Four Daughters”
  5. „To Kill a Tiger”

 

 FILM MIĘDZYNARODOWY

  1. „Strefa interesów” (U.K.)
  2. „Perfect Days” (Japonia)
  3. „Io Capitano” (Włochy)
  4. „The Teacher’s Lounge” (Niemcy)
  5. „Śnieżne bractwo” (Hiszpania)

 

KRÓTKOMETRAŻOWA ANIMACJA

  1. „Letter to a Pig”
  2. “WAR IS OVER!”
  3. „Pachyderme”
  4. „Ninety Five Senses”;
  5. „Our Uniform”

 

 KRÓTKOMETRAŻOWY DOKUMENT

  1. „The Last Repair Shop”
  2. „Camp Courage”
  3. „The ABCs of Book Banning”
  4. „The Barber of Little Rock”
  5. „Black Girls Play: The Story of Hand Games”

 

 KRÓTKOMETRAŻOWA FABUŁA

  1. „Zdumiewająca historia Henry’ego Sugara”
  2. „The After”
  3. „Knight of Fortune”
  4. „Red, White and Blue”
  5. „Invincible”

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij!

Facebook
Twitter
Pocket
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

O Autorze

Robert Solski

Robert Solski

Student czwartego roku polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i eskapista, który tak samo jak filmy pożera książki, a ostatnio też coraz częściej gra – i wirtualnie, i planoszowo. Stara się oglądać jak najwięcej kina niezależnego, usilnie jednak przeszkadza mu w tym słabość do blockbusterów i seriali. Lubi pisać o wszystkim, co go otacza – zwłaszcza o popkulturze.

Kategorie

Rodzaje Wpisów

Najnowsze Wpisy